husqvarna

PSN začala s rekonstrukcí Rezidence U Sv. Štěpána v centru Prahy a také secesního domu Na Výšinách na Letné

Společnost PSN v rámci svých plánů na výstavbu až tří tisíc nových bytů v následujících 5 letech odstartovala dva nové projekty, jež vznikají rekonstrukcí historických domů v Praze. Stavební práce již začaly v Rezidenci U Sv. Štěpána na Novém Městě, která přinese 42 bytů. Zahájena byla rovněž rekonstrukce secesního domu na Letné s 18 jednotkami a i tento projekt Bydlení Na Výšinách je už nabízen v prodeji.

„Již po léta se v PSN soustředíme na kvalitní přestavby měšťanských a činžovních domů.
A tento směr si zachováme i nyní, kdy se naše společnost velmi rozvíjí a více se zaměřuje na nový development a výstavbu větších územních celků. Rekonstrukce původních zdařilých domů vnímáme jako velice potřebné a smysluplné. Můžeme tak obnovit jejich krásu i historické kouzlo a zároveň do nich vnést moderní technologie a uživatelské standardy 21. století. Pro tyto dva projekty jsme se rozhodli právě z důvodu jedinečného genia loci a chceme těmto budovám ve velmi atraktivních pražských lokalitách navrátit jejich půvab,“
říká Štěpán Smrčka, ředitel developmentu a projektového managementu společnosti PSN.

Rezidence, která dýchá historickou atmosférou

V projektu Rezidence U Sv. Štěpána vznikne v ulici Na Rybníčku v Praze 2 celkem 42 moderních bytů o dispozicích 1+kk až 4+kk a velikostech od 31 do 139 m2, k některým z nich náleží terasy, lodžie nebo balkony. Vybrané jednotky pak nabízí možnost rekuperace a chlazení. Součástí projektu jsou i sklepy a podzemní parkovací zakladač pro sedm vozidel. Nebude chybět ani komerční prostor vhodný pro menší obchod či provozovnu služeb. Nárožní soubor tří měšťanských domů projde kompletní, ale citlivou rekonstrukcí včetně nástavby 5. nadzemního podlaží. Architektonické řešení pochází ze studia Ofstone. Kolaudace je plánována na jaro roku 2023.

Projekt vyroste na místě, kde se již od 10. století nacházela ves zvaná Rybníček – odtud také pramení pojmenování tamní ulice. Historie lokality se propisuje samozřejmě i do architektury. Základy nejstarší části rezidence tak například dodnes nesou zdivo původní gotické kaple Všech Svatých, která se zde rodila ve druhé polovině 14. století, ve stejném období jako celé Nové Město pražské. O návrh nárožního souboru tří měšťanských domů v pozdně klasicistním duchu se postaral Alexander Hellmich v polovině 19. století. V roce 1881 pak Josef Blecha při přestavbě jeden z nich ozdobil novorenesanční fasádou. Některé historizující prvky, například kazetové vstupní dveře nebo dřevěná špaletová okna, PSN v rámci rekonstrukce zachová a zpestří tím exteriér i interiér.

„Obyvatelé Rezidence U Sv. Štěpána se budou moct těšit z dokonalého pohodlí a promyšlených detailů stejně tak, jako se kochat elegancí klasicistního stylu a novorenesanční noblesou,“ tvrdí Štěpán Smrčka a doplňuje: „Unikátní je rovněž lokalita historického centra Prahy, zapsaná na Seznam světového dědictví UNESCO. I přes své umístění v pulzujícím srdci hlavního města si však projekt uchovává neobyčejný klid. Vzhledem k perfektní dostupnosti veškeré občanské vybavenosti se zdejší nové byty výborně hodí také k investici pro pronájem.“

Noví rezidenti naleznou v nejbližším okolí vše potřebné: od restaurací, kaváren a barů přes obchody až po kulturní zařízení, školy i úřady. Kochat se mohou rovněž spoustou historických památek, nedaleko pak leží největší náměstí v České republice s rozlehlým parkem. Výborná je také dopravní dostupnost – Karlovo náměstí s mnoha tramvajovými linkami a zastávkou metra B se nachází jen pár minut chůze stejně jako náměstí I. P. Pavlova s dalšími spoji a metrem C.

Na Výšinách: bydlení, kde se nemusíte držet při zemi

V projektu Bydlení Na Výšinách vytvoří společnost PSN dohromady 18 jednotek o dispozicích 1+kk až 3+kk a velikostech od 23 do 109 m2, z nichž některé již nabídl do prodeje. Interiéry budou vybaveny jak moderními technologiemi a značkovými zařizovacími předměty, tak stylovými prvky, např. dřevěnými parketami či replikami původních oken s izolačními skly. V horních patrech naleznou ti nejnáročnější mezonety ve standardu White Wall, které si mohou dotvořit zcela podle vlastních představ, v přízemí pak jednotky obohatí předzahrádky. Noví obyvatelé domu budou moci využívat zrenovovaný společný dvorek s kolárnou, chybět nebudou ani sklepní kóje. Kolaudace je naplánovaná na 2. čtvrtletí roku 2023.

„Na projekt Bydlení Na Výšinách máme vydané stavební povolení a právě jsme zahájili stavební práce,“ uvádí Štěpán Smrčka a dodává: „Rekonstrukcí vytvořené bydlení v klidné ulici Na Výšinách v sobě spojí jednak ryze funkční, praktický styl s vysokým stupněm pohodlí a jednak moderní pojetí klasického městského života doplněné o esenci secese. Jistě osloví jednotlivce, páry, ale i rodiny s dětmi.“

Činžovní dům zhruba z roku 1912 o šesti nadzemních a jednom podzemním podlaží z pera stavitele Josefa Rychtery získá prostřednictvím důmyslné rekonstrukce směrem do vnitrobloku nové balkony s dobovým zábradlím. Zároveň si uchová původní prvky v podobě řemeslného kování na oknech nebo kazetových vstupních dveří. Vkusně tak doplní fasádu, která si bude secesně pohrávat s tóny oblačného nebe. Architektonické řešení navrhlo studio Ofstone.

V docházkové vzdálenosti od projektu se nachází spousta míst, kam lze vyrazit za kulturou, zábavou, dobrou kávou i jídlem, stejně jako na nákupy či za vzděláním. Nejbližší zastávky MHD jsou vzdálené jen pár desítek metrů a tramvaje odsud za několik minut dojedou na stanice metra A Hradčanská nebo metra C Vltavská. Umístění mezi oblíbenými pražskými parky Letenská pláň a Stromovka přímo vybízí k víkendovým procházkám a sportovním aktivitám.

O PSN

Na českém trhu s nemovitostmi působí PSN již od roku 1991 (původně jako Pražská správa nemovitostí, od roku 2019 už jen pod názvem PSN). Firma se od svého vzniku věnovala zejména rekonstrukcím činžovních domů. Ty má ve svém portfoliu i nadále, prošla však velkým rozvojem a v současnosti se již věnuje i nové výstavbě velkých rezidenčních a polyfunkčních projektů. V přípravě má například konverzi továrního areálu Koh-i-noor v pražských Vršovicích, přeměnu areálu Innogy v Brně nebo výstavbu polyfunkční budovy na místě bývalého Transgasu v centru Prahy na Vinohradech, na které bude spolupracovat se společností Penta Real Estate. Mezi právě realizované projekty se řadí např. Vanguard Prague – revitalizace původní továrny na 150 unikátních loftů, či Rezidence U Sv. Štěpána – rekonstrukce souboru tří historických měšťanských domů v centru Prahy.

PSN také dlouhodobě vytváří vlastní portfolio nemovitostí v Praze, Pardubicích, Hradci Králové a Brně, které má dále ve správě – a to jak pro nájemní bydlení, tak za účelem pronájmu kanceláří a komerčních prostor. Mezi významné nemovitosti PSN patří např. Tančící dům, Dům Módy na Václavském náměstí, budova Krakovská nebo City Empiria.