husqvarna

Průzkum: Stavebním firmám odjela čtvrtina zahraničních pracovníků

Praha 15. dubna (ČTK) - Stavebním firmám v Česku kvůli opatřením proti šíření koronaviru odcestovala domů v průměru zhruba čtvrtina zahraničních pracovníků. Jejich odjezdem se muselo zabývat 72 procent firem. Negativní dopad této situace na celé stavební odvětví očekává 82 procent stavebních společností. Vyplývá to z výsledků aktuálního průzkumu společnosti CEEC Research mezi řediteli 65 stavebních firem.

Z výsledků průzkumu vyplývá, že dvě třetiny dotázaných stavebních společností zavedly práci z domova bez změny platu či pracovní činnosti u zaměstnance. Jen osm procent poskytlo zaměstnancům placené volno, desetina neplacené volno. Téměř pětina firem nabídla svým pracovníkům jiné řešení, například zkrácení směny nebo procentuální snížení platu na určitou dobu.

Kvůli současným opatřením má finanční ztráty 82 procent stavebních firem. Pro letošek očekávají zhoršení svého hospodářského výsledku v průměru o 26 procent. Vzniklé finanční ztráty plánují z velké části vykrýt z vlastních rezerv, dvě třetiny plánují využít finanční zvýhodnění ze strany státu, pětina chce využít úvěru.

Pokud jde o výkony celého odvětví, ředitelé stavebních firem očekávají, že letos meziročně klesne o 10,1 procenta, příští rok o 3,1 procenta. Ještě v polovině února firmy počítaly s růstem o 1,6 procenta letos a 0,8 procenta v příštím roce.

O něco pesimističtější jsou ve svých odhadech menší firmy s ročním obratem do 100 milionů korun a také firmy, které se zabývají především výstavbou dopravní infrastruktury. Menší firmy počítají letos s poklesem o 10,8 procenta, v příštím roce o 4,5 procenta.

Podle Českého statistického úřadu loni české stavebnictví meziročně vzrostlo o 2,7 procenta. Předloni růst činil 9,2 procenta a byl nejvyšší od roku 2003. Za letošní leden a únor stavebnictví meziročně stouplo v souhrnu o 5,6 procenta. Podle analytiků byl růst způsoben hlavně teplým počasím, které umožňovalo pracovat venku. Opatření proti šíření koronaviru se do výsledků ještě nepromítla. Analytici očekávají, že stavebnictví by mohlo být tahounem růstu ekonomiky ze současné krize.