Komatsu potřebu bagr

Pražská Fashion Aréna se dle prestižního mezinárodního hodnocení dostala na excelentní úroveň v udržitelnosti

Nejnavštěvovanější tuzemské outletové centrum se na přelomu roku posunulo o stupeň výš v prestižním mezinárodním hodnocení trvalé udržitelnosti BREEAM. Dosáhlo tak pětihvězdičkového certifikátu Excellent, který je pro déle stojící budovy považován za maximum. Hodnocení BREEAM určuje standard postupů při navrhování, správě, renovaci a provozu budov s důrazem na trvalou udržitelnost a ekologii. Týká se specifikace každé hodnocené budovy, jejího designu, konstrukce, užívání včetně nakládání s odpadem, ale také například kvality vzduchu a hospodařením s vodou v objektu.

Přes dva miliony kancelářských objektů, logistických parků nebo nákupních center po celém světě dnes nese hodnocení Building Research Establishment Environmental Assessment Method. Certifikace BREEAM garantuje udržitelnější prostředí v budovách a vyšší blahobyt lidí, kteří v nich žijí, pracují nebo je navštěvují. Dokládá též plnění závazku chránit přírodní zdroje. Vysoké hodnocení BREEAM ale současně umožňuje atraktivnější investice do takto ohodnocených nemovitostí. Je považováno za holistický certifikační nástroj, který bere v úvahu obyvatele a návštěvníky budov spíše než to, jak budova funguje jako izolované aktivum. Certifikace BREEAM zřetelně ukazuje, že správci aktiv jsou odhodláni zabývat se environmentálními a sociálními otázkami.

Nároky na získání certifikace se v návaznosti na Zelenou dohodu pro Evropu každoročně zvyšují a rozšiřují o nové oblasti, jako je například připravenost budovy na přírodní katastrofy nebo klimatické změny. Parametry dokládání evidence o udržitelném a ekologickém provozu včetně jeho plánování a managementu jsou velmi přísné a nejvyšší hodnocení šesti hvězdami mohou dosáhnout převážně jen nové a ekologicky navrhované budovy. Fashion Aréna tak se svými pěti hvězdami a hodnocením Excellent dosáhla v rámci konstrukčních vlastností budovy centra maxima. 

„Proces hodnocení již známe z minulých let, kdy jsme opakovaně získali čtyřhvězdičkový certifikát. Porota se při posledním auditu mimo jiné zaměřila více na standardy vnitřního prostředí, jako je kvalita vzduchu nebo spokojenost zaměstnanců pracujících v objektu,“ sdělila ředitelka outletového centra Lenka Čapková. „Pětihvězdičkové úrovně Excellent se nám letos podařilo dosáhnout díky stavebním úpravám a inovativnímu přístupu k hospodaření s odpady a energií. Výsledného ocenění, kterému předcházelo intenzivní úsilí našeho zeleného týmu, si velice vážíme a bereme je jako závazek do dalších let.“