Cime 3 kvartal 2024

Praha dostane letos ze státního fondu na dopravu 100 milionů Kč

Praha 11. května (ČTK) - Pražský magistrát dostane letos od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 100 milionů korun na rozvoj a opravy komunikací. To je zhruba třetina částky ze smlouvy schválené pro loňský rok. Podpis smlouvy s fondem dnes schválili pražští radní. Návrh smlouvy musí ještě projednat a schválit pražští zastupitelé. Částka určená pro Prahu v posledních letech klesala.

Město bude peníze dostávat zálohově a použít je může pouze pro schválené účely. Použité peníze Praha musí SFDI rovněž vyúčtovat. Pokud z celkové sumy část peněz nevyčerpá, nemá na ně automaticky nárok. Do každého projektu financovaného ze SFDI musí rovněž vložit část svých peněz.

Částka, kterou Praha ze SFDI dostává, v posledních letech klesá. Podle smlouvy schválené na loňský rok mělo město slíbeno z fondu 307,89 milionu korun. Předloni to bylo asi 340,5 milionu. Z nich však hlavní město nevyčerpalo téměř 121 milionů, z nichž pak bylo převedeno 50,9 milionu do následujícího roku.

"Ta částka 100 milionů je minimální, kterou většinou dostáváme. Já i v rámci toho, že vláda prohlásila, že chce podpořit dopravní investice, a tím i místní ekonomiku, tak jsme požádali, aby nám ze SFDI byl rozpočet navýšen. A to v údržbě komunikací nahrazujících Pražský okruh o 80 milionů, takže by to bylo 180 milionů. V investicích jsme požádali o dotaci 160 milionů korun. Nyní to leží na vládě a doufáme, že nám vyhoví," řekl na dotaz ČTK náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

SFDI byl zřízen v roce 2000 a je podřízen ministerstvu dopravy. Jeho účelem je rozvoj, výstavba, údržba a modernizace silnic a dálnic, železničních dopravních cest a vnitrozemských vodních cest nebo zavedení nebo provozování systému elektronického mýtného. Podílí se také na výstavbě nebo opravách cyklistických stezek.