Cime 3 kvartal 2024

Praha dá na stavbu vodovodu pro botanickou zahradu 18 milionů Kč

 

Praha 6. ledna (ČTK) - Pražský magistrát letos investuje do dokončení nového vodovodu pro botanickou zahradu v Troji 18 milionů korun. Vyplývá to z důvodové zprávy k rozpočtu Prahy na letošní rok. O stavbě vodovodu, který přivede do zahrady vodu z Vltavy, rozhodlo město předloni a loni v červenci radní vybrali stavební firmu OHL ŽS. Zahrada tak začne používat pro zavlažování vodu z Vltavy místo pitné vody, kterou používala dosud. Zřizovatelem zahrady je hlavní město.

Na vltavském břehu proti vstupu do areálu Trojského zámku vznikne zařízení, z něhož poteče voda potrubím pod areálem zámku. V botanické zahradě bude potrubí napojeno na zavlažovací systém. Zhruba ve středu zahrady bude podzemní vodojem. Potrubí bude od Vltavy až do zahrady měřit 828,5 metru a podzemní vodojem bude mít objem 70 metrů krychlových.

Vyčleněné peníze představují náklady na dokončení stavby a s ní související takzvanou inženýrskou činnost, tedy výkon autorského dozoru a technického dozoru investora. Stavba by měla být dokončena v únoru.

Zahrada chce v polovině příštího roku také zahájit stavbu vstupního areálu na severní straně u ulice K Pazderkám. Nový vstup zahrne knihovnu, kavárnu, restauraci a přednáškový sál. Stavba zabere čtyři roky a stát by měla asi 300 milionů korun. Vybudováno bude rovněž nové zázemí vinice svaté Kláry. Na dopracování dokumentace k územnímu řízení dá město letos 1,5 milionu korun. Celkem vyjde stavba na 40 milionů.

Botanická zahrada letos slaví 50. výročí od založení. Přes 20 let ji veřejnost mohla navštívit pouze ve dnech otevřených dveří, celoročně přístupná je od srpna 1992. V 90. letech do správy získala vinici sv. Kláry. Před 15 lety byl otevřen tropický skleník fata Morgana. Ročně zahradu navštíví okolo 370.000 lidí. Do deseti až 15 let chce vedení botanické zahrady zvýšit návštěvnost na téměř dvojnásobek.