Cime 3 kvartal 2024

Praha 5 schválila tři dohody s developery

Praha 11. září (ČTK) - Praha 5 uzavře dohody se třemi developerskými firmami, které v souvislosti s připravovanými stavbami přislíbí investovat ve prospěch městské části. Radnice za to bude k projektům přistupovat vstřícně. Uzavření dohod dnes schválili zastupitelé Prahy 5. Radnice před časem schválila pravidla pro uzavírání podobných memorand, která jsou ze strany investorů dobrovolná a radnice je nemůže vymáhat. Platit budou jenom za předpokladu, že se stavby uskuteční.

U tří dnes schválených dohod jde například o výstavbu školky, finanční příspěvek radnici ve výši 41 milionů nebo převod pozemků na městskou část. Dohody radnice uzavře se společnostmi Penta, Sebre a Landia Management.

Memorandum se společností Penta se týká projektu Waltrovka, kde developer plánuje pokračovat ve výstavbě bytových domů. Firma už vybudovala park, který má do konce roku 2019 předat městské části. Přislíbí také, že za 40 milionů korun postaví školku, kterou radnici na 15 let zapůjčí. Poté ji městská část vykoupí za stejnou cenu upravenou o inflaci.

Penta souhlasila i s tím, že radnici poskytne pozemek pro výstavbu základní školy výměnou za jiný městský pozemek. Investor mimo to radnici zaplatí příspěvek 500 korun za každý metr čtvereční podlahové plochy rozdílu mezi tím, co umožňuje stávající územní plán, a navýšenou kapacitou výstavby, o kterou společnost zažádala magistrát.

Druhá dohoda se týká plánu stavby budov pro bydlení a komerční využití na smíchovské straně Vltavy při Strakonické ulici na úrovni severního cípu Císařské louky. Investor, společnost Sebre, přislíbí darovat 41 milionů korun do fondu rozvoje infrastruktury městské části. Součástí dohody je také úprava veřejných prostranství, výsadba zeleně či stavba cyklostezky a nábřežní promenády. Na to má investor dát dalších 30 milionů. Výstavbu dosud chybějící lávky na Císařskou louku memorandum nezahrnuje, podle starosty Pavla Richtera (TOP 09) proto, že firma nekontroluje potřebné pozemky.

Projekt s názvem Šemíkův břeh na jednání zastupitelů kritizovali zástupci místních spolků, podle kterých by se oblast se sportovním hřištěm neměla zastavovat a městská část by s projektem neměla prostřednictvím memoranda souhlasit. V současnosti je záměr ve fázi, kdy investor požádal o změnu územního plánu, která by stavbu umožnila. Ta zabere nejméně dva roky.

Třetí schválená dohoda se týká stavby bytových domů ve Štěpařské ulici na Barrandově. Společnost Landia Management v ní souhlasí s bezplatným převodem části pozemků o výměře 5000 metrů čtverečních na Prahu 5, která na nich následně postaví školu nebo jinou veřejnou budovu.