Cime 2 kvartál 2024

Plzeň zahájila práce na zajištění stability skalní stěny v Lobezském parku

Plzeň 21. března (ČTK) - Plzeň dnes zahájila práce na dlouhodobém zajištění stability skalní stěny v Lobezském parku v blízkosti ulic Nad Úhlavou a Revoluční. Chce zvýšit bezpečnost návštěvníků parku, který je oblíbeným odpočinkovým místem Plzeňanů. Za čtyři miliony korun bude skála očištěna, nestabilní části odstraněny, stabilitu skály posílí kotvy. Část, která se bude upravovat, bude do letošního srpna nepřístupná, řekla dnes ČTK mluvčí města Eva Barborková. Staveniště pod skálou se oplotí a osadí informační tabulí.

Problém se skálou byl zjištěn při rekonstrukci Lobezského parku před čtyřmi lety. "Nechali jsme udělat nejnutnější zabezpečovací práce, tedy skálu očistit, shodit to, co hrozilo pádem. Současně jsme zadali projekt k dlouhodobému zajištění stability skály, podle něhož teď začínají práce," řekl náměstek primátora Michal Vozobule (TOP 09).

Nejprve se očistí horní hrana skály od náletové vegetace. Poté budou ze skály odstraněny zvětralé části a nebezpečné převisy. Injektované kotevní tyče zajistí stabilitu skalní stěny. "Zajištění horní hrany masivu bude provedeno pomocí ochranného systému vegetačních pásů, takzvaných rukávců z geotextilie s vegetačním substrátem, do jejichž otvoru se v horní části sází rostliny. Vegetace tak neprorůstá do skály. Rukávce časem srostou s okolním prostředím," řekla vedoucí oddělení urbanistické zeleně Hana Hrdličková. Podle ní jde o poměrně novou technologii použitou u Košuteckého jezírka, kde se osvědčila. Na skálu se tak dostane zeleň, která ji nenaruší.

Lobezský park byl založen v letech 1933 až 1935 ve vytěženém pískovcovém lomu, jeho součástí je skalní stěna. Poslední revitalizací prošel v roce 2018. Byl doplněn mobiliář včetně posilovacích strojů a herních prvků. Park má teď rozlohu 4,1 hektaru. Obnova parku za 16 milionů korun získala titul Stavba roku Plzeňského kraje 2018. Nedávno byla k parku přičleněna plocha v nivě řeky s rozlohou 1,5 hektaru. Vznikla tam jezírka a plochy pro odpočinek. S dalším rozšířením části v údolní nivě se počítá v příštích letech.