Komatsu potřebu bagr

Pandemie zastavila i práce na rekonstrukci paláce hradu Helfštýna

Olomouc 24. března (ČTK) - Pandemie koronaviru zastavila i práce na rozsáhlé rekonstrukci torza renesančního paláce hradu Helfštýna. Správa hradu původně očekávala, že se po více než dvou letech oprav palác otevře návštěvníkům v létě, stavebníci jej však s vypuknutím pandemie opustili. Veškeré práce jsou nyní zastaveny, řekl dnes ČTK kastelán hradu Jan Lauro. Rekonstrukce zchátralého paláce, který patří k největším renesančním stavbám v ČR, začala na podzim 2017 a dotkla se dvou návštěvnických sezon.

"Bohužel už minulé pondělí generální dodavatel stavby palác i se všemi svými subdodavateli opustil. Práce jsou přerušeny. Čekáme na další doporučení krizového štábu a vlády. Uklidňuje mě vědomí, že zásadní práce jsou hotové a všechny nedodělky se týkají spíš estetiky. Stabilita paláce je zajištěna a v tomto stavu může budova vyčkávat na návrat stavbařů i delší dobu," uvedl kastelán. Podotkl, že většina dělníků, kteří na stavbě pracovali, pocházela z Ukrajiny. Netuší, zda se včas dostali domů a pokud ano, jestli se ještě k práci budou moci vrátit.

Zhotovitel stavby původně avizoval, že práce budou hotovy do konce června. Památka již byla staticky zajištěna, opravena byla fasáda, objekt odborníci zastřešili pískovým sklem, v plánu bylo například také vybudování nových průvodcovských tras v objektu. Celkové náklady byly odhadovány na 72 milionů korun. Otevření paláce mělo být hitem letošní návštěvnické sezony.

Hrad stejně jako ostatní památky v Olomouckém kraji zůstává pro návštěvníky zatím zavřený, původně se měl otevírat 7. března. Helfštýn však na rozdíl od ostatních hradů má již letos na kontě návštěvnost ve výši 5000 lidí; tolik jich dorazilo na hrad během novoročního výstupu. "Osud dubnových akcí včetně Velikonoc už je sečtený. S pořadateli akcí přesouváme termíny na červenec a dál. Pořád to ale bereme tak, že hrad samotný nic neohrožuje. Držíme palce všem v první linii. Určitě vymyslíme nějaký program, aby si u nás v klidnějších dnech, které snad brzy nastanou, mohli užít zaslouženou pohodu," doplnil kastelán.

Rekonstrukce zchátralého renesančního paláce středověkého hradu Helfštýn se plánovala řadu let. Kvůli rozsáhlé opravě a stavebním činnostem v nejvzdálenějším cípu hradního areálu se návštěvníci nedostali na čtvrté nádvoří a provoz hradu i kulturní akce byly dva roky omezeny.