Komatsu potřebu bagr

Ondřej Wachal: Krizi ve stavebnictví neočekávám. Stavbaři budou mít napilno i v roce 2020

Šéfové stavebních firem očekávají další růstový rok. Podobně jako loni může vyššímu růstu tržeb bránit nedostatek pracovníků v dělnických profesích, zrušené tendry a průtahy ze strany investorů staveb.

Z listopadového průzkumu společnosti CEEC Research1) mezi řediteli českých stavebních společností vyplynulo, že sektor stavebnictví ještě minimálně letos a v příštím roce čeká růst. Jeho tempo bude ovšem postupně ztrácet na síle, což se promítne do výsledných tržeb stavbařů. „V roce 2020 s výraznějším útlumem ve stavebnictví zatím nepočítáme. Největší objemy investic budou nadále směřovat do infrastruktury, pokračovat budou ovšem také investice do nemocnic, škol či domů sociálních služeb. Ve stavebním sektoru pravděpodobně dojde k určitému zklidnění, které oboru spíše prospěje a trh se do určité míry pročistí,“ myslí si Ondřej Wachal, ekonomicko-provozní ředitel rodinné stavební firmy VW WACHAL z Kroměříže.

Většina stavebních firem se loni pohybovala na hranici svých kapacit a potýkala se především s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců a techniky. České stavební firmy musely v řadě případů hledat vhodné pracovníky v zahraničí. S nedostatkem dělníků na stavbách se budou firmy potýkat i v letošním roce. „Řada dělnických profesí v Česku schází a ani výhled do budoucna není příliš příznivý. V roce 2030 může na českém trhu chybět až milion pracovníků. Zaměstnavatelé si tuto situaci uvědomují a připravují se již dnes. Zájem o zahraniční pracovníky mají nejen stavební firmy, ale také výrobní, logistické či dopravní společnosti,“ potvrzuje Jana Míčková Sladká ze společnosti GRAPECARE, která zajišťuje kvalifikované zahraniční pracovníky pro české firmy.

Většímu růstu tržeb stavebních firem mnohdy brání zrušená výběrová řízení ze strany zadavatelů staveb, dodatečné změny v projektech či dlouhé schvalování stavebních projektů. Ondřej Wachal k tomu dodává: „V loňském roce jsme kvůli zrušeným tendrům přišli o zakázky za přibližně 400 milionů korun. I když jsme nabídli nejlepší cenu ze všech účastníků výběrového řízení, stále byla naše nabídka výše, než investor očekával. O peníze nás připravuje i pomalejší výstavba. Některé projekty se ze strany investorů neúměrně prodlužují. Problémem jsou například změny v projektech, které vedou ke zbytečným prostojům a ztrátám z nevyužitých kapacit.“ Stavební firmy doufají, že se s novým stavebním zákonem zrychlí plánování a povolování staveb. K zefektivnění přípravy a realizace staveb v brzké době přispěje také digitalizace stavebnictví, zejména pak technologie BIM (Building Information Modeling).

Většina stavebních firem hodnotí uplynulých dvanáct měsíců jako velmi dobrý rok, v němž se podařilo dokončit řadu projektů. „V roce 2019 jsme dokončili nemocnici v Teplicích, bazén v Rakovníku a projekt RIFT pro Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně. V letošním roce nás čeká například dokončení nové expozice australské fauny v areálu pražské ZOO, budeme pokračovat v rekonstrukci Bratislavského hradu a pracovat na nemocnici v Nitře,“ zmiňuje některé z projektů Ondřej Wachal.

Zdroje:

1) České stavebnictví se dostává do stagnace, firmy počítají v roce 2021 s růstem odvětví jen o 0,5 %