Komatsu potřebu bagr

Nové čtvrti v Praze vyrostou na Žižkově, v Holešovicích či na Smíchově

Praha (ČTK) - Výběr velkých projektů bytové výstavby v Praze (dnes bude představena koncepce nové čtvrti kolem budoucí stanice metra D Nové Dvory):

Nákladové nádraží Žižkov (NNŽ; Praha 3)

Loni v září pražští radní schválili urbanistickou studii, podle které má v budoucnu vzniknout nová čtvrť v areálu NNŽ. Podle studie má v nové čtvrti v budoucnu žít až 15.000 obyvatel, mají tam vzniknout parky a několik školských zařízení včetně základní školy ve funkcionalistické budově nádraží. V rozsáhlém areálu (území má celkovou rozlohu 30 hektarů) plánují stavět firmy Central Group, Penta Real Estate, Sekyra Group nebo Finep. Na severním okraji území podél Malešické ulice vznikne podle plánů magistrátu tramvajová trať. Nová ulice čtvrť napojí na budoucí úsek městského okruhu. Společnost Central Group se stavbou prvních domů již začala v severozápadní části areálu (Parková čtvrť).

Rozsáhlé funkcionalistické nádraží, které je kulturní památkou, má zůstat zachované, podle předběžných plánů v něm má být sídlo Národního filmového archivu, kulturní a společenské prostory nebo základní škola.

Žižkov (Praha 3)

Na území Žižkova je kromě NNŽ řada dalších velkých bytových projektů. Developer Central Group připravuje projekt Centrum Nového Žižkova v místě areálu bývalého Telecomu, kde podle původních plánů mělo vyrůst zhruba 1000 bytů, nyní ale projekt čeká přepracování dle požadavků organizace UNESCO. V blízkosti již stojí budova projektů Central park s 547 byty a nebytovými prostory a Garden Towers s 700 byty. V Praze 3 na Jarově plánuje Central Group na ploše původního výrobně-skladového areálu postavit novou čtvrť s více než tisícem bytů.

Bohdalec - Slatiny (Praha 10)

Podle urbanistické studie, kterou v roce 2019 schválilo zastupitelstvo Prahy 10, by v nezastavěné oblasti Bohdalce a Slatin v budoucnu měla vyrůst čtvrť pro 25.000 lidí. Původní dokument, který vznikl v minulém volebním období, počítal s 35.000 obyvateli. Studie by měla sloužit jako podklad pro připravovaný pražský územní plán platný od roku 2023. Na nezastavěném územím mezi Michlí, Vršovicemi a Zahradním Městem ohraničeném železnicí dříve byla mimo jiné dělnická kolonie. V domech žili váleční veteráni a dělníci, kteří stavěli železnici. V 50. a 60. letech bylo mnoho domů zbouráno. Teď jsou na zhruba 300 hektarech zahrádky, různé černé stavby a odstavené železniční vagony.

Bubny (Praha 7)

Rozvojové území Bubny-Zátory, jeden z největších a nejdůležitějších pražských brownfieldů, by měl v budoucnu nabídnou bydlení pro 25.000 lidí v 11.000 bytech. Na území, které leží mezi stanicemi metra Vltavská a Nádraží Holešovice, bylo mimo jiné nákladové nádraží a překladové haly. Magistrát pro brownfield připravuje územní studii. Na Vltavské by měla vyrůst i nová budova filharmonie (Vltavská filharmonie).

Rohanský a Libeňský ostrov (Praha 8)

Na pravém břehu Vltavy v sousedství Karlína a Libně probíhá kromě soukromých investic i několik městských projektů (například projekt Park Maniny). Developer Sekyra Group zde předloni v září začal s výstavbou nové čtvrti, plánuje postavit asi 3200 bytů, osm administrativních budov a základní školu. Nynější území Rohanského ostrova bylo až do první poloviny minulého století řečištěm, které bylo později zasypáno. Nově vzniklé plochy se využívaly k průmyslovým a skladovým účelům. Časem se z nich stal brownfield s rozlohou téměř 210.000 metrů čtverečních. V oblasti se již krom Rohan City budují například projekty Nová Invalidovna společnosti Trigema či kancelářský areál Rustonka developera J&T Real Estate. Loni Institut plánování a rozvoje (IPR) oznámil, že budoucí podobu Rohanského a Libeňského ostrova navrhnou čtyři mezinárodní týmy složené z ateliérů z Belgie, Nizozemska a ČR. Cílem je připravit plán rozvoje lokality a návrh nového parku Maniny.

Letňany, Čakovice (Praha 18)

Investiční skupina Odien loni v srpnu oznámila, že plánuje v příštích 25 letech postavit v areálu Avie mezi pražskými Letňany a Čakovicemi čtvrť se zhruba 7000 byty pro až 11.000 lidí. Náklady na výstavbu odhaduje na 70 miliard korun. Čtvrť má s centrem města propojit zmodernizovaná železnice a nová tramvajová trať. Brownfield, který firma koupila v roce 2004, má 66 hektarů a patří k největším v metropoli.

Kyje - Hutě (Praha 14)

IPR ve spolupráci s městkou částí Praha 14 připravuje urbanistickou studii lokality Hutě. Počítá se zde s rezidenční čtvrtí pro téměř 13.000 obyvatel.

Smíchov City (Praha 5)

V roce 2020 začala se stavbou nové čtvrti v oblasti smíchovského nádraží společnost Sekyra Group. Vzniknout zde má nové kancelářské, obchodní a rezidenční centrum. Na místě bývalého smíchovského nákladového nádraží by mělo najít bydlení až 3300 lidí. Společnost začala stavět severní část rozsáhlého projektu, jižní má zahrnovat ústředí České spořitelny, kancelářské budovy a hotel s obchody. Čtvrť, která bude mít 400 tisíc metrů čtverečních bytových, administrativních, obchodních a veřejných ploch, by měla být hotová v roce 2032.

Waltrovka (Praha 5)

Přestavbu brownfieldu bývalé továrny na letecké motory v Jinonicích pojala skupina Penta jako ucelený urbanistický koncept. Vedle pěti kancelářských budov Penta v projektu Waltrovka vybudovala 650 bytů a 50 rodinných domů. Nyní zde staví projekt Nová Waltrovka, který zahrnuje dvě kancelářské budovy, 400 bytů, obchody a hotel.

Vysočany (Praha 9)

Ve Vysočanech a okolí vznikla řada nových staveb na místech bývalých průmyslových objektů (mimo jiné O2 Arena, která ale již leží v Libni). Stavbu nové čtvrti na brownfieldu u stanice metra Kolbenova plánuje stavět firma Skanska. IPR požaduje uliční propojení čtvrti s blízkým areálem bývalé továrny Praga, kde má být rovněž nová zástavba. Projekt nové čtvrti ve Vysočanech pro 40.000 obyvatel představily developerské společnosti Codeco, Finep, Imos Development a CPI Group už v roce 2009. Firma Codeco projekt prodala společnosti Skanska.

Hloubětín (Praha 9)

Na brownfieldech v Hloubětíně vzniklo několik developerských projektů. "Na území by mělo v příštích letech vzniknout dalších cca šest tisíc bytových jednotek. V dlouhodobém horizontu téměř 15 tisíc bytů," řekl loni v červnu tiskový mluvčí IPR Marek Vácha. Stojí zde či rostou třeba čtvrti Emila Kolbena (Skanska), Suomi Hloubětín (YIT), Výhledy Rokytka (Cronesta), Rezidence Hloubětín (Gartal), Nová Elektra (Finep), Vysočanský mlýn (Metrostav), Tesla Hloubětín (Central Group) nebo AFI City s výškovou kancelářskou budovou a apartmánovými domy.

Nový Opatov (Praha 11)

Na začátku roku 2020 představila developerská společnost Finep projekt Nový Opatov, který postaví ve spolupráci s firmou Starochodovská v Praze na Jižním Městě. Projekt u stejnojmenné stanice metra bude zahrnovat byty, kanceláře, obchodní plochy a veřejná prostranství včetně parku. Nová čtvrť má celkovou rozlohu 68.000 metrů čtverečních, v plánu je 414 bytů.