Komatsu potřebu bagr

MPO u COVID nájemné za první den eviduje žádosti za 87,6 mil. Kč

Praha 21. října (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) za první den pokračování programu COVID nájemné eviduje 1302 žádostí za 87,6 milionu korun. Většina žádostí je zatím rozpracovaná, podnikatelé jich dokončili jen 27. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová. Příjem žádostí resort spustil ráno v 09:00, zájemci mohou o dotaci na komerční nájem za třetí čtvrtletí žádat do 21. ledna. Na podporu je připraveno 1,2 miliardy korun.

Objem podaných 27 žádostí činí podle Filipové přibližně 7,2 milionu korun. Úředníci je začali hned hodnotit, jednu vrátili k dopracování. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na dnešní tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády uvedl, že kompenzaci podnikatelé získají už v následujících dnech.

O příspěvek 50 procent na nájem za červenec, srpen a září mohou žádat všichni podnikatelé, kterým vláda v souvislosti se zamezením šíření koronaviru dříve nebo s platností od čtvrtka zavřela, nebo výrazně omezila provoz. MPO, které program COVID nájemné připravilo, přijímá žádosti on-line prostřednictvím informačního systému.

Oproti jarní výzvě programu odpadla podmínka slevy 30 procent od pronajímatele. Stále ale platí to, že při podání žádosti musí zájemce o dotaci doložit uhrazení alespoň poloviny nájmu. Maximální suma, o kterou bude možné žádat, činí deset milionů korun. Podpora z první a druhé výzvy se nesčítají. Na program se ale vztahuje tzv. dočasný rámec stanovený Evropskou komisí. Jde o maximální sumu, kterou může jeden žadatel získat z veřejné podpory. Její výše byla stanovena na 800.000 eur (asi 21 milionů Kč). Do dočasného rámce spadají programy COVID ubytování či COVID lázně. Detaily programu lidé nalezenou na webu MPO.

Vláda dnes rozhodla, že od čtvrtka budou muset být zavřené maloobchodní prodejny s výjimkou potravin, drogerií, lékáren, optik, květinářství a dalších vybraných provozů. Podle Havlíčka 50 procent maloobchodů zůstane otevřených. Provoz však budou muset přerušit také služby, opět s výjimkami, jako jsou pohřební služby, servisy či odtahy vozidel. Ubytovací služby nebudou moci fungovat pro rekreační účely, hosty na služebních cestách, budou moci obsloužit.

Restaurace, bary a kluby jsou zavřené už týden. Občerstvení mohou mezi 06:00 a 20:00 prodávat přes výdejní okénka. Fitness centra, posilovny, vnitřní bazény, sauny, wellness, ale také zoologické zahrady musely provoz přerušit už 9. října. Galerie, hrady, zámky, muzea, kina a divadla nefungují od 12. října. Konat se nemohou koncerty, poutě, veletrhy či kongresy. Opatření by měla platit do konce nouzového stavu, tedy 3. listopadu.