Mercedes

Moderní turnikety ze Zlína pomáhají v nejvyšší budově EU. Umí i přivolat výtah

foto: HB Reavis

Zlínská společnost COMINFO zaznamenala výrazný úspěch, její turnikety jsou ve Varšavě součástí nejvyšší budovy Evropské unie Varso Tower. COMINFO s ročním obratem kolem 430 milionů korun tak designovými turnikety významně přispělo ke stavbě 310 metrů vysoké dominanty polské metropole. Zlínská firma dodává moderní řešení po celém světě od Evropy, přes Ameriku či Singapur až po Austrálii.

Na jedné z nejrušnějších adres Varšavy v blízkosti hlavního nádraží Warszawa Centralna a centra města vyrostla jedinečná stavba s názvem Varso Place, developerský projekt společnosti HB Reavis. Tvoří ji tři hlavní budovy, z nichž nejunikátnější je bezesporu věž Varso Tower, která se s 310 metry stala momentálně nejvyšší budovou Evropské unie a překonala tak i mrakodrapy ve Frankfurtu nad Mohanem, Miláně nebo Paříži. Budovu Varso Tower navrhlo renomované celosvětově známé studio Foster + Partners oceňované hlavně pro své ekologicky udržitelné projekty. “Jsme hrdí na to, že jsme přispěli do mozaiky unikátní evropské stavby. Potvrdili jsme tak naši příslušnost ke světové špičce v oboru. Navíc přidanou hodnotou projektu je pro nás důraz zainteresovaných na minimalizaci ekologické stopy a negativních dopadů výroby produktů na životní prostředí. To je filozofie, se kterou se plně ztotožňujeme,” říká generální ředitel COMINFO Jarmil Vlček.

Mrakodrap s 53 podlažími nabízí více než 70 000 m² kancelářských prostor, hotel, inovační centrum, restauraci a bar nebo nákupní pasáž. Vstupní halu Varso Tower zdobí dvě nástěnné mozaiky o celkové ploše přes 320 m². Ručně vyráběné keramické dlaždice v odstínech modré a terakotové vytváří mimořádný vizuální zážitek. Na samém vrcholu věže se nachází velkolepá vyhlídka s výhledem na celou Varšavu. Odpočinout a naplno si vychutnat okolí mohou hosté pod korunami živých listnatých stromů, což z nich dělá nejvýše položené vysázené stromy v Evropě.

Turnikety, které se staly nepostradatelnou součástí mnoha administrativních či veřejných budov, plní především bezpečnostní funkci, ale dávno už nejde jen o nevzhledné kovové brány zabraňující vstupu nepovolaným osobám. Naopak mohou elegantně zapadat do prostředí daného prostoru a dotvářet tak jeho celkový dojem. „Naše portfolio produktů pro zákazníky je neobyčejně pestré. Rádi jim podobně jako ve Varšavě zprostředkujeme turniket ve specifické povrchové úpravě, aby ladil s recepcí, opatřený světelnou navigací nebo speciálními zvukovými efekty, v zaobleném či hranatém tvaru, s prosklenými bočními panely nebo libovolnou šířkou průchodu,“ dodává Vlček ze společnosti COMINFO.

Každá současná budova s moderním interiérem si žádá specifický přístup a individuální řešení. A ne jinak tomu bylo i v případě Varso Tower. Do prostředí vstupní haly a terasy ideálně zapadl model turniketu s otočnými skleněnými křídly. Architekti zvolili elegantní matnou černou, která dokonale ladí s moderními betonovými prvky a nijak nenarušuje celkový vzhled okolního prostoru.

COMINFO umí turnikety propojit s množstvím technologií a dalších příslušenství. Jde například o čtečky karet a QR kódů, biometrické terminály, navigační obrazovky apod. Technologie jsou nejčastěji integrovány přímo do těla turniketu. Zvenku tak turniket vypadá pořád stejně, ale uvnitř je napěchovaný technologiemi.

Turniketový systém pro Varso Tower musel splnit požadavky na možnost integrace hned několika nejmodernějších identifikačních technologií: od čtečky bezkontaktních čipových karet pro rezidenty přes QR čtečku pro návštěvy až po nadstandardní systém automatického přivolání výtahu od společnosti Schindler, který návštěvníkovi po ověření oprávnění vstupu do budovy automaticky přivolá výtah a zaveze ho do pater, kam má povolen vstup.

Běžně je možné turnikety vybavit světelnou či zvukovou signalizací, která uživatele intuitivně navádí a usnadňuje mu průchod turniketem. V případě zakázky pro Varso Tower COMINFO vybavilo vrchní panel turniketu světelnou technologií Access Light. Uživatel tak přesně ví, kam má přiložit přístupovou kartu. „Varso Tower se stala ikonou pulsujícího polského hlavního města, je symbolem 21. století. Díky našim turniketům v ní hraje výraznou roli i špičková česká stopa, což nás pochopitelně těší. Společně s kolegy pracujeme na tom, abychom zajistili přístup i do dalších monumentálních světových staveb,” uzavírá generální ředitel COMINFO Vlček.

COMINFO je česká technologická společnost, která se od roku 1990 zabývá výrobou a vývojem turniketů, docházkových systémů, vstupních zařízení a dalších identifikačních systémů. Od roku 2019 je součástí nadnárodní skupiny Gunnebo, předního světového specialisty v oboru turniketů a přístupových systémů. Spoléhá se na špičkový tým 150 odborníků, zkušenosti s rozsáhlými mezinárodními projekty a vlastní technologický vývoj. Společnost dlouhodobě působí na více než 70 světových trzích a patří mezi přední celosvětové dodavatele bezpečnostních systémů. Mezi zákazníky patří mj. Siemens, Česká televize, ABB, Mondelēz International, Nestlé, Plzeňský Prazdroj, DHL, Ernst & Young nebo Pearsonovo mezinárodní letiště v Torontu, které je vůbec největším kanadským letištěm.