Komatsu potřebu bagr

MATERICA přistupuje k exkluzivní povrchové úpravě materiálů jako k umění

Transformace hmoty vytváří emoci. Italská společnost Materica s hlavní kanceláří v Benátkách se zaměřuje na luxusní povrchové úpravy rozličných materiálů. Již po tři dekády se jí daří plně využívat potenciál kovoobráběcích technik od lakování přes metalizaci až po leštění v rafi novaných texturách. Vnější i vnitřní části nejrůznějších budov díky tomu získávají jedinečný vzhled. Přečtěte si, jak to vypadá, když se italská vášeň a láska k umění spojí s moderní technologií a 30letou zkušeností v oboru.

Společnost Materica v České republice úzce spolupracuje s výrobcem okenních a dveřních profi lů Windox s.r.o., kterému se v tomto čísle věnujeme také. Stefano Battistuzzi na tuto spolupráci nedá dopustit. Své výrobky pravidelně posílá do Itálie takzvaně na fi niš, aby získaly jedinečný fi nální vzhled, který jim dle jeho slov umí vdechnout právě pouze Materica, na kterou se může vždycky stoprocentně spolehnout, neboť jde o skutečné mistry svého řemesla a na světě je v tomto oboru pouze několik málo fi rem podobného formátu

Proto se nyní otevírá možnost také pro české výrobce, aby nezaměnitelného přístupu a třicetiletého know-how využili pro své projekty. Nejen architekti a projektanti oceňují pestrou paletu možností, aby v duchu nadčasové architektury vznikala skutečně exkluzivní, nevšední díla. Prémiová povrchová úprava se přitom neomezuje pouze na stavby, respektive její interiérové či exteriérové prvkyjako takové, ale lze ji využít například také k navrácení lesku historických památek nebo prakticky jakéhokoliv průmyslového výrobku.

Z množství realizací, které má v globálním měřítku na kontě fi rma sídlící v Benátkách, můžeme jako hezký příklad uvést kovové sochy lvů, které zdobí mezinárodní obchodní řetězec Billionaire. Těm byl dodán luxusní vzhled také díky speciální povrchové úpravě ze sklolaminátu

Metalizace dělá metalické to, co kovové není

Citlivá povrchová úprava materiálů libovolné velikosti a tvaru pomocí metalizace se stala v podání fi rmy Materica dostupným luxusem, který potěší všechny typy zákazníků. Trendem poslední doby jsou různé hi-tech efekty či vznešený lesklý a saténový vzhled. Kovové povrchy vznikající metalizací však stejně dobře vychází vstříc například také nárokům milovníků vintage stylu. Také tyto prvky jsou součástí moderní architektury.

Naši redakci dále zaujalo, že tato povrchová úprava materiálů opravdu nezná hranice z hlediska stříkaného podkladu, tedy materiálu, kterým může být masivní dřevo, MDF, OSB, mramor, sklo, sklolaminát, keramika, kameninové pesto, kámen i plast, pouze za předpokladu vhodné předúpravy, umožňující úpravu přilnavosti kovu na povrchu. Podobně jako při výrobě oken (Windox) se tedy ani při povrchové úpravě materiálů v podání firmy Materica představivosti meze nekladou.

Firma Materica dlouhodobě potvrzuje své kompetence a maximální profesionalitu především ve světě oken a dveří. Za tímto účelem vytvořila dokonce úzce specializovanou divizi Materica for Windows, která se věnuje výhradně prémiové povrchové úpravě veškerých výplňových otvorů.

Dlouholeté zkušenosti v oblasti antikorozní povrchové úpravy a tři roky vývoje jedinečného antikorozního laku umožňují italské fi rmě aplikovat cykly antikorozního lakování, jejichž výsledkem je nejen nebývale elegantní fi nální vzhled materiálu, ale zároveň dlouhá životnost i při umístění venku. Speciální povrchová úprava dokáže úspěšně vzdorovat i agresivnímu ovzduší, které představují mimo jiné soli obsažené ve vzduchu, ať už typicky v přímořských oblastech, anebo také v tuzemských podmínkách během zimy, kdy se solí cesty. To je další velká výhoda, kterou vám můžeme dokreslit i na příkladu Atén. Řeckou metropoli sice přímo neomývá mořská voda a leží spíše ve vnitrozemí, ale i tam je slaný vzduch nasycen částicemi, jejichž působení ve venkovním prostředí přirozeně podléhají různé povrchy, ošetřené konvenčními technikami.

Běžná povrchová úprava materiálů má často sklony degradovat mimo jiné vlivem mrazu. Odborníci z oddělení Materica for Windows dlouhé roky pracovali na tom, aby ani agresivní ovzduší nikterak neovlivnilo výsledný design lakovaných předmětů bez ohledu na jejich trvalé umístění. Tato přidaná hodnota se promítá ve splnění přísné evropské normy pro lakovací cykly (Uni EN ISO 129444 s velmi vysokou klasifikací C5).

V době, kdy jsou ceny stavebních materiálů vysoké, spatřujeme velkou přidanou hodnotu v možnosti povýšit výrobky z levnějších materiálů na nejvyšší estetickou úroveň, a to navíc přesně podle vlastních představ. Nyní už si vysvětlíme, v čem spočívá kouzlo této techniky.

Za využití elektrické obloukové pistole jsou roztaveny čisté kovové dráty (99,9 %), které se následně nastříkají na libovolný povrch, aby mu s ohledem na požadovaný efekt byla ve výsledku vdechnuta nová kovová esence ve formě kovové fólie, která se po nastříkání na daném povrchu vytvoří.

Zatímco zprvu Materica využívala výhradně zinkový drát pro antikorozní účely, postupem času vzrostl zájem o estetickou stránku věci, a tak se začaly používat i další kovy jako mosaz, měď, bronz, hliník či cortenová ocel.

Metalizací však činnost italské společnosti nekončí, nýbrž začíná. K dalším formám zpracování patří různé oxidační a leštící úpravy na kovech nebo malba prostřednictvím aplikace kapalných či práškových barev.

Nejen v Itálii je pro inspiraci velice populární leštěná zrcadlová mosaz či oxidovaná měď s takřka nekonečným množstvím variací textur a celkového provedení. Komplexní představu o veškerých možnostech povrchových úprav si snadno uděláte na webových stránkách společnosti Materica.

Text: Martin Šerý STAVEBNISERVER®, foto: Materica

Zastoupení:

WINDOX s.r.o.

Třída Tomáše Bati 283

763 02 Zlín

ČESKÁ REPUBLIKA

Kontaktní informace