husqvarna

Presskan system, a.s. špička v oblasti tlakové kanalizace vyvinula vlastní technologii „ALFEUS“

Text: STAVEBNISERVER.com, foto: Presskan system, a.s.

Tato ryze česká společnost s vlastními výrobky a servisem není na trhu žádným nováčkem. V oblasti tlakové kanalizace se pohybuje už přes 25 let a systémy dodává nejen do Česka, ale i do zahraničí. I přes svou dlouholetou existenci společnost neusnula na vavřínech a jak naše redakce zjistila, stále drží krok s dobou. Vloni odkoupila licenci na patentovaný systém na proplach tlakové kanalizace od Vysokého učení technického v Brně a nedávno vyvinula vlastní technologii chytrou tlakovou kanalizaci Alfeus.

Presskan system, a.s. dodává systémy tlakové kanalizace nejen do jednotlivých domácností, ale i do obcí a měst. Jejich patentový systém umožňuje nejen spolehlivé fungování stokové sítě, ale zároveň eliminuje ucpávání kanalizace. Dlouholeté zkušenosti má i s odkanalizováním různých areálů, od malých sportovišť až po velké průmyslové objekty. Technologii si společnost vytváří ve vlastních dílnách, proto má vše pod kontrolou od samého začátku. Díky dlouholetým zkušenostem se dnes Presskan system, a.s. řadí mezi mistry v oblasti tlakové kanalizace, neboť umí vyřešit i nestandardní situace

Stopy u nás i v zahraničí

Společnost má za sebou několik úspěšných projektů na Slovensku, Balkáně, v Polsku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku i v Norsku. „Pravidelně se účastníme mezinárodních veletrhů, kde si vytváříme nejen síť kontaktů, ale vyměňujeme si i zkušenosti z oboru s ostatními kolegy ze zahraničí. Ne všude totiž funguje odkanalizování jako u nás,“ upřesnil Ing. Robert Nevrlý, výkonný ředitel společnosti. „Neznamená to ovšem, že se chceme zaměřit pouze na zahraniční trh. Naší prioritou jsou české obce, které prozatím nejsou odkanalizované, a bezplatný servis, který nabízíme našim zákazníkům,“ doplnil.

Proč je tlaková kanalizace výhodná?

Jsou situace, kdy zapojení gravitační kanalizace zkrátka není možné nebo by bylo finančně příliš náročné. Typickým příkladem jsou třeba poddolovaná území nebo vysoká spodní voda. „S finanční zátěží se setkáváme především v malých obcích. Zatímco gravitační kanalizace je v projektu pro obec s třemi sty obyvateli naceněna na šedesát milionů korun, s tlakovou kanalizací se může cena snížit až o čtyřicet procent. Obec snadno ušetří i na výkopových pracích a rekonstrukcích, protože spousty řadů tlakové kanalizace lze vytvořit bezvýkopovou technologií a nerozkope se tak celá obec,“ vysvětlil Robert Nevrlý.

Bez inovací to nejde

Technologie vládnou světem a i Presskan system, a.s. si velmi dobře uvědomuje, jak důležité je se neustále posouvat kupředu. Loňský rok byl pro společnost zlomový. Ve spolupráci s vývojáři nechala společnost vyvinout chytrou tlakovou kanalizaci Alfeus, která rychle, jednoduše a efektivně řídí „podzemní“ technologie, a to i na dálku. Provozovateli umožňuje spustit naráz celou síť nebo jen její část. Dokonce má i svou mobilní nebo webovou aplikaci. Toto inovativní řešení podporuje ochranu životního prostředí a je možné ho implementovat do technologií po celém světě. Součástí systému Alfeus je i patent na proplach tlakové kanalizace, který společnost zakoupila od Vysokého učení technického v Brně a jenž umožňuje spolehlivější fungování stokové sítě a zároveň pravidelně sbírá data v určitém časovém úseku. Nasbírané informace lze sledovat v reálném čase, ale i zpětně. „Alfeus byl vyvinut nejen pro provozovatele sítí, ale i pro jednotlivé uživatele tlakové kanalizace. Věříme, že díky větší informovanosti a sbírání dat zjednodušíme lidskou práci i každodenní fungování našich zákazníků. Smysl vidím i v tom, jak výrazně můžeme tímto chytrým řešením ulehčit životnímu prostředí a zapojit se tak ještě intenzivněji do boje o zachování čisté planety pro další generace,“ uzavřel Ing. Robert Nevrlý.