Komatsu potřebu bagr

Pipelife Czech, s.r.o. je jedničkou v plastových potrubních systémech nejen pro vodohospodářství

Text: Martin Šerý, foto: Ondřej Štěpán

Již více než 25 let se můžeme spolehnout na kvalitu, servis a know-how společnosti, která je největším výrobcem a prodejcem plastových potrubních systémů v České republice a dlouhodobě platí za předního poskytovatele řešení plastových trubek pro infrastrukturu, budovy a životní prostředí.

PIPELIFE dodává na trh systémy pro inženýrské sítě a vnitřní instalace, zajišťuje servis a poskytuje technická řešení. V oblasti vodárenství platí za průkopníka moderních materiálů, spolupracuje se státními institucemi i společnostmi z oblasti zkušebnictví či vývoje a pro vodárenské společnosti je stabilním a spolehlivým partnerem.

Fakt, že si pevně etablovaná fi rma se stovkou zaměstnanců dlouhodobě drží v České republice vedoucí postavení v oblasti plastových potrubních systémů, potvrzují i čísla. Důkazem je mimo jiné 1 245 800 metrů vyrobených a položených tlakových PE trubek, a to jen za rok 2020!

Český lídr na poli plastových potrubních systémů disponuje nejširším výrobním sortimentem potrubí a dalších komponent pro in-house i pro inženýrské sítě z PVC, PE a PP. Jde o výrobky tuzemské výroby, pocházející ze dvou výrobních závodů v ČR i z dalších závodů holdingu Pipelife se sídlem v 26 zemích světa.

Do hledáčku naší redakce se pro své kvalitativní vlastnosti dostalo zejména potrubí z produktové řady AQUALINE, které se vyrábí z nejvyšší řady polyetylénu – PE100RC. Tento materiál je určen pro alternativní technologie pokládky, jako je pokládka do vlastního výkopu bez použití písku, a dále také pro bezvýkopové technologie nebo pro pokládky v poddolovaných územích.

Řada Aqualine sestává z trojice typů potrubí, které zajistí spolehlivý rozvod pitné vody i bezpečné tlakové a podtlakové rozvody vody pro všeobecné účely, kanalizační přípojky a stokové sítě uložené v zemi. V případě těchto trubek navíc není nutné používat chráničku. Pojďme si je představit podrobněji:

AQUALINE RC1 je jednovrstvá homogenní černá trubka s modrými identifi kačními pruhy, vyrobená z materiálu PE 100RC. Je vhodná do otevřeného výkopu bez pískového lože (možnost bodového zatížení) a pro méně náročné metody bezvýkopové pokládky, jako je například relining, pluhování nebo frézování. Černá barva zvyšuje UV stabilitu a prodlužuje optimální dobu skladování.

AQUALINE RC2 je dvouvrstvá koextrudovaná trubka s vnitřní černou vrstvou z PE100RC (90 % tloušťky stěny) a vnější modrou vrstvou z PE100RC (10 % celkové tloušťky stěny), která signalizuje nadměrné poškození stěny. Také tato varianta je vhodná do otevřeného výkopu bez pískového lože (možnost bodového zatížení) a pro šetrnější metody bezvýkopové pokládky.

AQUALINE ROBUST představuje, jak již název napovídá, nejodolnější provedení, vhodné prakticky pro veškeré metody pokládek včetně náročných bezvýkopových technologií a sanací, u nichž hrozí možnost vrypů, otěru nebo bodového zatížení. Základní trubka je navíc doplněna o pevný ochranný plášť z termoplastu PP / PE, který ji bezpečně chrání. Mezi základní trubkou a ochrannou vrstvou může být integrovaný vodič, který umožňuje snadnou detekci v zemi. Není pochyb o tom, že právě plně recyklovatelné potrubí Aqualine Robust zajišťuje maximální bezpečnost a spolehlivost jak pro investory, tak pro provozovatele a koncového uživatele.

Příkladem jedné z aktuálních velkých staveb, která je realizována z trubek Pipelife, jsou nové vodní zdroje a jejich napojení na veřejný vodovod města Český Brod. Pro tuto zakázku, probíhající jak klasickým výkopem, tak bezvýkopovou pokládkou, byly použity trubky v nejvyšším standardu Aqualine Robust o průměru 355 mm a jako chránička pak trubka o průměru 560, typ 1.

Jak jsme se mohli přesvědčit, ve společnosti Pipelife Czech, s.r.o. uvažují dlouhodobě a podle toho, v duchu udržitelnosti, také vyvíjí své produkty. Kompletní informace o jejím sortimentu i činnosti naleznete na stránkách

www.pipelife.cz