Komatsu potřebu bagr

Lomené protihlukové stěny pro vyšší efektivitu odhlučnění

Lucie Bruchanova, foto: ROMAn s.r.o.

V boji proti hluku ze silnic v přímé blízkosti obytných zón lze využít lomených protihlukových stěn. Pro tento druh odhlučnění doporučuje firma ROMAn s.r.o. kovové protihlukové panely, a to zejména hliníkové, které májí nízkou hmotnost. Proto jsou pro lomené protihlukové stěny ideální. Redakce Stavebniserver.com pro vás zjišťovala, kde se dá těchto stěn využít a jaké vlastnosti mají akustické panely TW.

Perforované hliníkové panely jsou zvuk pohlcující a zvukově izolační akustické panely vhodné pro silnice a železnice. Perforovaný plech s vysokou neprůzvučností i pohltivostí je ideálním materiálem pro odhlučnění pomocí klasických i lomených protihlukových stěn.

Jak dosáhnout nejvyššího útlumu hluku?

Výstavbou lomených protihlukových stěn lze dosáhnout nejvyššího útlumu hluku, a to zejména díky snížení či eliminaci přetékání a odrazu hluku. S lomenými protihlukovými stěnami se setkáváme hlavně v zahraničí, kde jejich výstavba začala již před mnoha lety. Tento druh odhlučnění vídáme i u dálnic v Alpách, tedy v místě s intenzivními sněhovými srážkami. Stejně tak i v okolí větších měst, které tímto způsobem chrání obyvatele obytných zón v přímé blízkosti.

Obdobně jako u běžných svislých protihlukových stěn i zde můžeme kombinovat více protihlukových materiálů, jako je např. PMMA.

Kde všude se dá využít lomených protihlukových stěn?

Využití lomených kovových protihlukových stěn se nevyužívá jen u silnic či dálnic, jsou také ideálním materiálem pro řešení odhlučnění okolo průmyslových areálů a jiných venkovních průmyslových zdrojů hluku.

Česká firma ROMAn s.r.o. je distributorem kvalitních italských kovových panelů TW. Ovšem nedodává jen hliníkové protihlukové panely. Ve své nabídce má několik typů panelů z oceli, Cortenu (vysokopevnostní ocel odolná proti korozi i povětrnostním vlivům) nebo nerezu. Protihlukovou stěnu z těchto panelů v zelených odstínech je možné vidět například na Štěrboholské radiále u Lanového mostu. ROMAn s.r.o. je také výrobcem vlastních akustických panelů RS, které jsou vhodné zejména do průmyslu na výrobu protihlukových kabin a zástěn. Všechny panely jsou certifikované a vhodné k využití u dálnic a železnic.

A proč stavět protihlukové stěny?

Zejména v okolí velkých měst roste výstavba rodinných domů, ale i obchvatů a nových komunikací. Snížení hluku způsobeného výstavbou efektivních protihlukových stěn je potřebným komfortem, který si zaslouží každý z nás.

www.romansro.cz