Komatsu potřebu bagr

ELKOV elektro roste po všech stránkách už třicátý rok a přesahuje hranice velkoobchodu

Text: Martin Šerý STAVEBNISERVER®, foto: ELKOV elektro a.s.

Tradiční a ryze česká společnost se sídlem v Brně, která letos slaví výročí 30 let od svého založení, patří v oblasti prodeje elektromateriálu a svítidel dlouhodobě k nejvýznamnějším hráčům na trhu s elektroinstalačním materiálem, a to nejen co do velikosti, ale i kvality poskytovaných služeb. Chce být zákazníkům zkrátka co nejvíce k užitku a nutno říci, že se jí to daří skvěle. Na čem staví firma s šesti stovkami zaměstnanců a konsolidovaným ročním obratem přes 4 miliardy? Přečtěte si, jak se od roku 1992 rozrostla nejen obratem či počtem poboček, ale především ve smyslu nebývale komplexního portfolia služeb i produktů při zachování individuálního přístupu k zákazníkovi nebo důrazu na osvědčené české dodavatele ve snaze podporovat v růstu také tuzemský trh.

Elkov elektro není jen specializovaný velkoobchod s elektromateriálem a svítidly, disponující na území České republiky rozsáhlou sítí 30 prodejních skladů, ale dále tvoří stejnojmennou obchodní skupinu, jejíž součástí je sesterská společnost ELMO elektro, dceřiné společnosti MyLight, Elkov VTP, VARNET a nejnovější akvizice ElPe-CZ. Celá skupina má přes 40 poboček a téměř 700 zaměstnanců. Pod ELKOV elektro spadají také specializované divize ELKOV lighting, ELKOV servis a ELKOV energy, které se specializují na poskytování služeb v daných oborech, a kterým se jednotlivě ještě budeme dále věnovat.

Přes impozantní pole působnosti však mohou zákazníci ocenit svědomitý přístup a maximální přidanou hodnotu. Majitel společnosti a předseda představenstva Michal Vodička k tomu dodává „Neustále se zajímáme o podnikání našich zákazníků, o to, co potřebují a tím se řídíme. Vidíme rozdíl v tom, být součástí jejich podnikání nebo jim jen prodávat zboží.“

Pokud jde o prodej elektroinstalačního materiálu a svítidel, zákazníci Elkovu mohou nakupovat ve 30 kamenných provozovnách i pohodlně online prostřednictvím e-shopu. Základní sortiment velkoobchodu zahrnuje kabely a vodiče, elektroinstalační rozvaděče, jističe, pojistky a přepěťové ochrany, instalační, montážní a spojovací materiál, přístroje a zařízení pro technologie, svítidla a světelné zdroje, domovní přístroje, hromosvody a hromosvodný materiál, spínání, jištění, regulace indukční a odporové zátěže, slaboproudé technologie, komponenty strukturované kabeláže, zabezpečovací systémy i nejrůznější nářadí a nástroje.

Na pobočkách ELKOV elektro je ročně obslouženo více než 20 000 zákazníků zejména z řad montážních a elektromontážních firem i drobných živnostníků. Zboží je zároveň každý rok dodáno na tisíce projektů v České republice i v zahraničí. Velkoobchod ELKOV elektro vyniká obrovským výběrem ze 85 000 skladových položek centrálního skladu v Brně, 20 000 položek sekundárního centrálního skladu v Praze a 300 000 položek na objednávku od více než 1500 dodavatelů. „Chráníme český trh a vždy preferujeme tuzemské výrobce nebo produkty ze sousedních zemí. Každý výrobce, který chce na českém trhu pracovat a myslí to s ním dobře, má u nás otevřené dveře. Zakládáme si nadlouhodobé spolupráci a nevyměníme kvůli korunovému rozdílu v ceně dlouholetého partnera. Chceme prodávat TOP produkty za opodstatnitelnou cenu, ale zároveň budeme mít vždy v nabídce také produkty na spodní hranici kvality za odpovídající cenu,“ vysvětluje Michal Vodička. Brněnský centrální sklad byl postaven v roce 2007 a slouží k zásobování všech poboček. Zároveň slouží jako prodejní místo s denní návštěvností v řádu několika stovek zákazníků. Proto bylo v roce 2019 důležité vybudovat jeho přístavbu, která skladovací a prodejní prostory navýšila na bezmála 10 000 m2. Výstavba zmíněného sekundárního centrálního skladu v pražských Horních Počernicích patří k zásadním investicím poslední doby, neboť umožnila výrazné rozšíření skladové dostupnosti a zrychlení zásobování spádových poboček především v Čechách. „Díky novému centrálnímu skladu jsme schopni mnohem pružněji reagovat na potřeby našich zákazníků. Každodenní rozvozy zajišťují, aby zákazník včas obdržel požadovaný produkt,“ říká ředitelka provozu Ing. Jitka Kobylková.

ELKOV elektro dbá na veškerý servis od poptávky sortimentu až po jeho dodání. Naši redakci mimo jiné samozřejmě zajímalo, jakým způsobem se udržuje přehled o zboží a zejména pak míra informovanosti zaměstnanců o tolika položkách v rámci rozsáhlého sortimentu. Odpověď na tuto otázku vyplývá ze slov ředitele nákupu Marka Havlíčka: „O neustálou aktualizaci sortimentu se v ELKOV elektro stará tým zkušených nákupčích. Každý měsíc do sortimentu zařadíme a následně prodáme zhruba 2 500 nových položek. I proto je součástí týmu nákupu interní školitel, který provádí technická školení napříč všemi pobočkami.“

„Pokud bychom se zaměřili pouze na základní funkci velkoobchodu, tak tu se snažíme plnit na 110 %. Baví nás mít sklady plné zboží, a to od „každodenních nezbytností“ až po položky, u kterých slýcháme tu krásnou větu: „Vy to opravdu máte, tak to jste mi vytrhli trn z paty.“ Zároveň usilujeme o to, abychom v každém sortimentu měli pro své zákazníky několik alternativ, aby si mohl každý vybrat dle svého gusta. Všude, kde působíme, chceme mít ten „nejnabitější“ sklad,“ doplňuje k fungování velkoobchodu Michal Vodička, podle kterého je však cílem společnosti být pro zákazníky multioborovým partnerem, a právě proto jim dnešní ELKOV elektro nabízí ještě daleko více. Níže tedy uvádíme i další případy, kdy můžete s Elkovem stoprocentně počítat.

• Komplexní řešení projektového osvětlení od veřejného osvětlení, přes osvětlení kancelářských a průmyslových objektů až po systémy inteligentního řízení osvětlení.

• Návrhy osvětlovacích soustav včetně potřebných výpočtů dle platných norem a požadavků investora. Nechybí ani výpočet návratnosti investice na jednotlivá variantní řešení, pomoc s vyřízením dotací, zajištění instalace osvětlovací soustavy a samozřejmě záruční i pozáruční servis.

• Implementace systémů inteligentního řízení měst – tzv. Smart City.

• Projekty interiérového a exteriérového osvětlení s důrazem na design a výslednou světelnou scénu, které realizuje dceřiná společnost myLIGHT.

• Showroomy svítidel a vypínačů na vybraných pobočkách.

• Mobilní skladové jednotky SERVISBOX, které šetří čas, peníze i vynaloženou energii,
a navíc zajistí bezpečné uložení materiálu přímo na stavbě.

• Prodej fotovoltaických komponentů čítající panely, střídače, dobíjecí stanice, konstrukce
pro fotovoltaiku a bateriové systémy.

• Prodej slaboproudých technologií pro bezpečnost a správu budov, který realizuje
dceřiná společnost VARNET.

• Výhradní zastoupení italského výrobce rozvaděčových skříní E.T.A. pro Českou republiku.

• V neposlední řadě nabízí Elkov elektro půjčovnu nářadí a 24hodinovou pohotovostní
službu v centrálním skladu.

„Nesnažíme se vymýšlet vymyšlené, snažíme se jen dělat práci podle našeho nejlepšího svědomí a vědomí a jsme nesmírně šťastni, když se nám daří zákazníky naší nabídkou zaujmout. Naší prioritou je vysoký standard provozoven, proto i ty stávající neustále rozvíjíme a modernizujeme. Nic z toho by nešlo bez přízně a podpory našich zákazníků, protože to je pro nás jednak obrovská zodpovědnost, ale hlavně ten největší motor, který nás neustále posouvá k něčemu dalšímu a novému,“ uvedl obchodní ředitel Miroslav Kalous.

Divize ELKOV lighting vznikla, aby zákazníkům poskytla podporu v oblasti osvětlení, na kterou je orientována. To v praxi znamená řešení od nasvětlení rodinných domů přes projekty veřejného osvětlení až po osvětlování průmyslových hal a výrobních nebo skladovacích areálů, historických či výrobních center, to vše za využití nejmodernějších LED technologií, umožňujících řízení intenzity a barevné teploty osvětlení (tzv. biodynamické osvětlení). Velkou předností této divize jsou i možnosti financování revitalizace světelných soustav a zákazníci oceňují také schopnost realizovat každý projekt od návrhu, přes financování, až po samotnou instalaci. Tým zkušených techniků zařídí v oblasti osvětlení vše od světelně technických výpočtů a energetických auditů až po doporučení realizační firmy. Široký sortiment interiérových a exteriérových svítidel je prezentován v moderních světelných studiích na vybraných provozovnách ELKOV elektro. V těchto studiích si zákazníci mohou mimo jiné služby dokonce nechat zdarma navrhnout osvětlení interiéru nebo exteriéru.

Divize ELKOV servis vznikla v roce 2016 a specializuje se na prodej a půjčovnu nářadí i pestrou paletu služeb, které zákazníkům pomáhají zoptimalizovat proces nákupu a uskladnit materiál v průběhu celé zakázky. Tato divize je dle slov jejího ředitele Tomáše Škrháka konkurenční výhodou především samotných zákazníků, neboť díky poskytnutému zázemí plní své zakázky do detailu a včas. Krásným příkladem je SERVISBOX coby mobilní sklad ve formě boxu, přívěsu, dodávky nebo kontejneru a elegantní, chytré řešení pro stávající i nové zákazníky, umožňující dostat pod kontrolu některé nákladné procesy a neplánované výdaje, které se často při původní cenotvorbě nezohledňují. Jeho využití a průběžné zásobování, které zajistí ELKOV servis, výrazně zjednoduší a zrychlí pořizování materiálu. Nezanedbatelným přínosem je také bezpečnost a mobilita zásob na stavbě či možnost vrátit nepoužitý materiál. Všechny tyto kroky v součtu zákazníkovi přinesou úsporu jeho času a peněz.

Divize ELKOV energy funguje od roku 2015 a zabývá se velkoobchodním prodejem fotovoltaických komponentů a dobíjecích stanic pro elektromobily. Stala se tak přirozenou odpovědí na poptávku trhu, kde se využívání fotovoltaiky postupem času stává standardem při návrhu a realizaci nových staveb. Nedílnou součástí sortimentu je v tomto případě také příslušenství pro ukládání elektrické energie do bateriových systémů. ELKOV energy nabízí kromě dodávek zboží také technickou pomoc a zaškolení při realizaci energeticky úsporných projektů. ELKOV energy je výhradním distributorem solárního řešení Schneider Electric Solar.

ELKOV elektro je firmou, která nad rámec obchodní činnosti ráda pomáhá a podporuje mnoho organizací a projektů, z nichž nejviditelnější je podpora profesionálního cyklistického týmu ELKOV Kasper Cycling Team, třetidivizního týmu, který se pravidelně účastní závodů světového poháru po celé Evropě. „Tým ELKOV Kasper je pro mě i Martina Mareše, výkonného ředitele společnosti, srdeční záležitostí. V tomto dresu jsme oba působili a zde jsme se také potkali,“ sdělil Michal Vodička.

I přes překotný vývoj v odvětví se Elkovu daří naplňovat stanovené cíle, udržovat kvalitu služeb a myslet na budoucnost. „Chceme dělat i ty nejobyčejnější věci nejlépe na světě. Neexistuje pro nás lepší inspirace v našem podnikání, než jsou naši zákazníci. Učíme se od nich a na tomto základě vytváříme služby, které jsou jim opravdovou hodnotou. Pro nás nemá cenu být druhou volbou, a proto je nám jedno s jakým požadavkem za námi zákazník přijde. Ať už se to týká silnoproudu, slaboproudu, svítidel, kabelů, zkrátka čehokoliv z toho, čím se zabýváme. Zákazník u nás vždy musí najít odbornou pomoc. Ve všem, co děláme, chceme jít do detailu a chceme být pro zákazníka první volbou, když potřebuje řešit problém,“ uzavírá majitel firmy Michal Vodička. Závěrem bychom za naši redakci Elkovu rádi srdečně poblahopřáli k významnému jubileu a zároveň našim čtenářům doporučili také webové stránky společnosti www.elkov.cz, kde naleznete ještě více podrobností.