Komatsu potřebu bagr

Kloubové a teleskopické dieselové plošiny se osvědčily při rekonstrukci Barrandovského mostu

Text: STAVEBNISERVER, foto: STATECH s.r.o.

Loni došlo v Praze k očekávanému otevření Barrandovského mostu. Asi žádnému stavaři u nás neunikla zpráva o dokončené první etapě jeho rekonstrukce. K opravě a sanaci mostu bylo mimo jiné zapotřebí využít pracovní plošiny, které na stavbu dodala společnost STATECH s.r.o., divize pronájmu mateco, poskytující v rámci pestrého portfolia moderních strojů na celém území České republiky prodej a pronájem různých typů plošin spolu s nepřetržitou servisní podporou. Stavební redakce pro vás zjišťovala podrobnosti.

Realizace první fáze rekonstrukce Barrandovského mostu byla zahájena 16. května stavební firmou PORR, které společnost STATECH s.r.o. pronajala pracovní plošiny, na jejichž technické specifikace se ještě blíže zaměříme. Do pondělí 17. října došlo ke kompletní výměně Strakonické rampy, četným opravám i zesílení jižní části mostu. Před zahájením prací se objevily dokonce obavy z kolapsu dopravy, neboť Barrandovský most patří k nejvytíženějším dopravním tepnám v České republice. Ty se však naštěstí nenaplnily a k žádným vážným dopravním komplikacím nedošlo.

„Na pronájmu pracovních plošin jsme se domluvili s divizí PORR - Oblast mostních staveb, konkrétně s přípraváři a projektanty stavby,“ říká na úvod pan David Adamec, obchodní zástupce společnosti STATECH s.r.o. z divize pronájmu mateco, která k úspěšné rekonstrukci přispěla pohotovou dodávkou kloubových a teleskopických plošin s označením Z-45/25J RT, Z-45 XC, Z-51/30J RT, Z-62/40, Z-80/60 a také S-85 XC. V rámci uceleného portfolia dokáže mateco svým zákazníkům poskytnout nadstandardní výběr z více než stovky typů pracovních plošin, manipulátorů a další manipulační techniky v rámci celé České republiky.

Pracovní plošiny byly k opravě mostu nasazeny od samého začátku, práce probíhaly nad komunikací, cyklostezkou, Vltavou a tramvajovými kolejemi. Zajímavostí je, že se na tomto projektu použily obě varianty plošin - jak kloubové, tak teleskopické. Rozdíl mezi oběma variantami spočívá v tom, že teleskopická plošina, jako například S-65 XC, má větší stranový dosah a vyšší kapacitu koše (454 kg). Používala se během konečné fáze, při práci nad tramvajovým kolejovým svrškem ze strany Modřan. Kloubové plošiny našly využití po celou dobu opravy a primárně v místech, kde byl náročný přístup a kde bylo nutné rameno poskládat do potřebných výšek a obtížných prostor. Zejména na straně Barrandova.

„Většinu pronajatých strojů jsme řešili s dodáním i do druhého dne. Jsme tady od toho, abychom potřebné stroje dodali na stavbu co nejrychleji a pomohli tak zákazníkovi začít s prací co nejdříve. Nejinak tomu bylo v případě Barrandovského mostu, kde má projekt jasně nastavené termíny plnění,“ říká David Adamec.

„Firma PORR si nás vybrala zejména kvůli velké nabídce strojů a jejich kvalitě, flexibilitě dodání a kvalitnímu servisu. S přípravářem stavby jsme již spolupracovali na předchozím dlouhodobém projektu opravy Negrelliho viaduktu. Jsme rádi, když zákazníci dokážou ocenit kvalitu našich strojů a v neposlední řadě také servis. Nabízíme servisní pohotovost 7 dní v týdnu. V případě, že je plošina poškozena v takovém rozsahu, kdy stroj nelze opravit na místě, řešíme flexibilně výměnu kus za kus. Svým zákazníkům také nabízíme možnost proškolení pracovníků k získání oprávnění k provozu a manipulaci s plošinami, manipulátory nebo VZV. Moderní školící středisko se nachází na naší centrále společnosti v Dolních Beřkovicích, nicméně školení lze uskutečnit na kterékoliv naší pobočce, případně i u zákazníka v jejich podniku. Je to další benefit, který bych rád vyzdvihl, protože i v případě Barrandovského mostu byl na bezpečnost práce kladen velký důraz. Všechny naše stroje prochází řádnou kontrolou, jak před zahájením pronájmu, tak po samotném ukončení prací, kdy je stroj svezen na naše depo. Samozřejmostí je platná revize. Na péči o kvalitní připravenost plošin si velmi zakládáme,“ vysvětluje David Adamec.

Z-45/25J RT - Elektrárna Tušimice - oprava pásového dopravníku.

Snazší pracovní proces díky nepřetržitému provozu i zvýšené kapacitě koše

Není pochyb o tom, že moderní pracovní plošiny šetří čas a výrazně zvyšují celkovou efektivitu práce. Například oproti lešení je s vhodnou plošinou možné obsáhnout velký prostor za málo času. Na Barrandově zase plošiny značky mateco prokázaly schopnost zásahu z obou stran mostu i značný dosah, jenž rozhodně také patří mezi jejich výrazné přednosti. V praxi to znamenalo možnost bezpečného zásahu nad tramvajovými pásy. Vrátíme-li se ještě ke zmíněné úspoře času, souvisí s ní jistě i rychlost dieselových plošin, které jsou schopné přemístit z jednoho bodu pracovníky i potřebné množství materiálu či nářadí (za dodržení BOZP). To pracovní proces velmi usnadňuje, jelikož se za koš z bezpečnostních důvodů nesmí nic zavěšovat a je třeba vše, tedy jak člověka, tak materiál, přemísťovat vždy uvnitř koše.

Stroje s dieselovým pohonem lze na rozdíl od bateriemi poháněných strojů využívat na stavbě prakticky bez přerušení či průběžného dobíjení. Z hlediska prostorového využití strojů je třeba poznamenat, že například stroje široké 2,5 m se mohou pochlubit až 18 m bočním rozsahem, to je případ dieselové kloubové plošiny Z-80/60. Od pana Adamce z divize mateco jsme se dále dozvěděli, že kloubové nebo teleskopické plošiny s označením S-65 XC nebo Z-45 XC patří mezi stroje disponující zvýšenou kapacitou koše, tj. 454 kg, což určitě stojí za zmínku, jelikož jde o novinku od renomovaného výrobce GENIE, kterou na stavbě oceníte pokaždé, když do koše potřebujete vměstnat dvojici pracovníků spolu s nářadím nebo čímkoliv, co právě potřebují k práci. Veškeré stroje pronájmu mateco, který je strategickým partnerem firmy Genie, mají koše disponující 220V zásuvkami. Díky tomu mají pracovníci na stavbách možnost bezpečného a pohodlného zapojení vrtačky. Namísto toho, aby z koše visel kabel, je veden jeho ramenem a zapojen dole. (Využívá se tudíž jako prodlužka, která je zakončena v koši zásuvkou s napětím 220 V.)

Jak jsme zmínili hned v úvodu tohoto článku, nyní je ten správný čas zaměřit se na jednotlivé pracovní plošiny, které se na rekonstrukci Barrandovského mostu podílely. Ještě více technických specifikací včetně aktuální nabídky pak naleznete na webových stránkách www.mateco.cz.

Z-51/30J RT - nátěr ocelové konstrukce mostu přes plavební kanál Vraňany-Hořín.

Z-45/25J RT

Samohybná kloubová plošina o hmotnosti 6 460 kg umožňuje práci ve výšce bezmála 16 m. (U metrického ekvivalentu pracovní výšky se k výšce koše přičítají 2 m.) Stranový dosah u tohoto modelu činí 7,52 m, maximální přemostění pak 7,14 m. Maximální nosnost koše je 227 kg s otočí 160° a vertikální otočí JIB ramene 135°. Napájecí zdroj představuje v tomto případě dieselový motor Deutz 2011L03i - tříválec o výkonu 48 koní (35,8 kW).

Z-51/30J RT

V případě tohoto modelu kloubové plošiny s hmotností 7 394 kg zůstává kapacita koše stejná (227 kg) jako u výše uvedené Z-45/25J RT. Totožný zůstává i typ dieselového pohonu a jeho výkon. Můžeme však počítat s pracovní výškou až 17,59 m a prodlužuje se také stranový dosah, který u tohoto modelu činí 9,37 m.

Z-62/40 - stavba festivalu Let it Roll 2022.

Z-62/40

Také tento typ kloubové dieselové plošiny se může pochlubit nosností 227 kg. Maximální pracovní výška už však překračuje hranici dvaceti metrů (20,87 m) a z hlediska stranového dosahu se dostáváme na 12,42 m. Tato pracovní plošina váží něco málo přes 10 tun a může ji pohánět turbo dieselový motor Deutz (stupeň IIIA), disponující 4 válci a výkonem 55 kW (74 hp). V terénu zaujme také 180° otočí koše nebo 360° kontinuální rotací věže.

Z-80/60

K největším přednostem tohoto modelu od světoznámého výrobce Genie bezesporu patří maximální pracovní výška (25,77 m) a maximální stranový dosah (18,29 m). Z hlediska pohonu mohou zákazníci volit mezi čtyřmi typy čtyřválcového turbodieselu.

Za naši redakci jsme se přesvědčili o tom, že více než 1800 strojů, tvořících flotilu značky mateco, přináší zákazníkům jistotu elegantního řešení v takřka jakékoliv situaci. Bez ohledu na to, jak náročný je přístup plošiny k danému úkonu, vždy se najde stroj, jehož použití se vyplatí a pomůže ke zdárnému dokončení projektu, ať už se právě jedná o Barrandovský most či jakoukoliv jinou více či méně náročnou realizaci.

Z-80/60 - stavba dálnice D3.