husqvarna

Jedenáct prodejen PENNY nově uspoří až 40 % energie díky fotovoltaice, patří mezi ně i celodřevěná prodejna ve Skutči a prodejna v Praze Ládví

Společnost Greenbuddies nyní začíná instalovat jedenáct fotovoltaických elektráren pro diskontní řetězec PENNY. Výstavba střešních fotovoltaik se týká již existujících, ale i nových poboček v Česku. Součástí systémů budou také bateriová úložiště, která se postarají o akumulaci vyrobených energetických přebytků. V létě se solární elektrárny od Greenbuddies postarají o úsporu spotřeby elektrické energie ze sítě ve výši až 40 %. Osazení solárními panely se dočká například vůbec první celodřevěný diskont v ČR ve Skutči na Chrudimsku či požárem zcela zničená prodejna v Chodově na Sokolovsku, jejíž opětovná výstavba bude zahájena ještě v průběhu letošního roku.

„Velmi nás těší, že máme možnost podílet se na tom, abychom diskontnímu řetězci PENNY pomáhali plnit jeho strategické cíle v oblasti udržitelnosti,“ komentuje kontrakt Aleš Damm, spolumajitel Greenbuddies Charging. Solárními panely budou postupně osazeny střechy jedenácti filiálek PENNY v Praze Ládví, Skutči, Charvátské Nové Vsi, Jindřichově Hradci, Přibyslavi, Milevsku, Berouně, Polné, Benešově, Chodově a Krumvíři. Díky realizaci dodávek solárních systémů od Greenbuddies by tak procento instalovaných fotovoltaik mělo stoupnout na 10 % prodejen z celé prodejní sítě.

„Instalovaný výkon všech solárních systémů se bude pohybovat v rozmezí 70 až 100 kWp, přičemž počet pokládaných panelů bude nejčastěji mezi 175 a 250 ks. V případě prodejny v Praze Ládví se bavíme o instalaci 190 panelů, které ročně vyrobí kolem 65 MW elektrické energie. To znamená pokrytí celkové spotřeby elektrické energie dané prodejny z více než
26 % a v letních měsících tato hodnota přesáhne dokonce 40% hranici,“
přibližuje Aleš Damm technické parametry solárních systémů, jejichž realizace bude spadat do první vlny zahájené v červnu letošního roku.

PENNY ve Skutči na Chrudimsku, první celodřevěný diskontní obchod v Čechách, i díky zamýšlenému solárnímu systému od Greenbuddies bodovala v rámci soutěže Mastercard Obchodník roku v kategorii Zodpovědný obchodník roku 2022, kde se dostala do užšího výběru. Instalovány zde budou monokrystalické moduly o výkonu 405 Wp s mezinárodně uznávanou certifikací TIER 1, která je zárukou spolehlivosti a solventnosti daného výrobce. Součástí dodávky budou také bateriová úložiště umístěná v garážích s kapacitou 230 kWh a maximálním počtem až 5 000 nabíjecích cyklů, které budou akumulovat energetické přebytky, jež budou spotřebovávány v nočních hodinách. Bateriové úložiště bylo designováno na míru, aby zohledňovalo spotřeby prodejny. Součástí dodávky budou také dva solární střídače Sungrow 33 kW.

Mezi první realizované projekty budou patřit rovněž fotovoltaiky prodejen v Praze Ládví, která je zároveň součástí Národního plánu obnovy (NPO), Charvátské Nové Vsi a Jindřichově Hradci. Následovat by měly dodávky solárních systémů ve třetím kvartálu letošního roku v Přibyslavi, Milevsku, Berouně a Polné. V závěru roku se realizace dočkají také filiálky v Benešově, Krumvíři či Chodově na Sokolovsku, kterou závěrem roku 2022 zachvátil požár a způsobil škodu ve výši bezmála 50 milionů korun, a jejíž kompletní obnova by měla v nejbližších týdnech započít.

„V současné době máme na našich prodejnách fotovoltaické systémy, které jen v uplynulém roce vyrobily 630 MWh elektřiny, a očekáváme, že díky solární energii budeme v následujících letech stále více naši snižovat naši spotřebu elektrické energie z veřejné sítě,“ uvedl k investici Drasko Lazović, jednatel PENNY odpovědný za výstavbu a modernizaci prodejní sítě. Diskontní řetězec si od každé instalované fotovoltaiky slibuje snížení emisí CO2 až o 117 tun ročně, což odpovídá spálení zhruba 32 356 litrů nafty.