Integrované moduly X-Tile představují zlom na trhu s fotovoltaikou
STAVEBNISERVER.com, foto: Wienerberger
Fotovoltaika se v posledních letech skloňuje ve všech pádech. Téměř každý chce přeměňovat sluneční záření na elektřinu a tím ušetřit a zároveň šetřit životní prostředí. Tisíce lidí měsíčně poptává fotovoltaiku právě na svůj rodinný dům, případně sídlo firmy. Společnost Wienerberger s. r. o. tak přišla s unikátním řešením. Samozřejmě naši redakci zajímá, co nového do fotovoltaiky vnáší a čím může český trh obohatit. Proto vám přinášíme článek, v němž vás seznámíme s fotovoltaikou Wevolt X-Tile.
Poptávka po fotovoltaice roste od doby, kdy se rapidně zvýšily ceny za elektřinu. Svůj významný podíl na tom má samozřejmě válečný konflikt na Ukrajině a s ním spojené nestabilní dodávky plynu z Ruska. Fotovoltaiku v současnosti využívají zejména rodinné domy, ale pomalu se zvyšuje i zájem firem a to především vlivem stále rostoucí inflace.
Co jsou fotovoltaické moduly Wevolt X-Tile?
Společnost Wienerberger zaštiťuje přibližně deset značek včetně dlažby, obkladů nebo plastových systémů. V jejím portfoliu ovšem najdete i pálené cihly Porotherm a střešní tašky Tondach. Před nedávnem se ovšem rozhodla reagovat na vzrůstající poptávku po fotovoltaických panelech. Klasickou fotovoltaiku ovšem nahradila unikátním řešením v podobě modulů, jež jsou součástí střešní krytiny. Své inovativní řešení firma přihlásila i do ekologické soutěže E.ON Energy Globe, v němž se umístila ze sto šedesáti pěti nominovaných na tuto cenu na skvělém druhém místě. Integrovaný fotovoltaický modul Wevolt X-Tile byl také představen na veletrhu For Arch v září minulého roku. Od příštího roku bude možné modul zakoupit.
Jak fungují?
Integrované fotovoltaické moduly Wevolt X-Tile, které byly vyvíjeny více než tři roky (a stále se vylepšují), jsou zkonstruovány tak, aby absorbovaly co nejvíce slunečního záření, které je následně transformováno v elektrickou energii. Jednou z jejich předních výhod je ovšem to, že zcela splývají s krytinou, tudíž nenarušují estetiku domu. Zároveň jsou lehké a nezatěžují tak nosnou konstrukci střechy. Jsou dokonce lehčí, než střešní tašky, které nahrazují. Ani není zapotřebí na ně přidělávat těžkou kovovou konstrukci.
Tyto moduly mohou být v budoucnu přelomové ještě z jiného hlediska. Vzhledem k tomu, že fotovoltaika nijak nenarušuje střešní plášť, patrně bude brzy možné moduly X-Tile instalovat i na památkově chráněné budovy. Do dnešního dne byli památkáři výhradně proti tomu, aby se například na stavby ze sedmdesátých a osmdesátých let jakékoliv typy panelů instalovaly. „O možnostech instalovat naše integrované fotovoltaické moduly v historických částech měst a obcí budeme dále jednat s Ústavem památkové péče ve chvíli, kdy představíme nový modul. V této souvislosti již připravujeme první projekty,“ odtajnil plány společnosti Wienerberger produktový manažer Daniel Frejvald. Moduly ale mají i několik dalších přínosů.
Výhody integrovaných modulů
Nejnovější pravidla Evropské unie stanovují, že nové stav - by musí splňovat mnohem přísnější kritéria na energetickou náročnost. Jak rodinné domy, tak i ty bytové nebo kancelářské budovy musí dosáhnout téměř nulové spotřeby energie. Jenže tepelná izolace ani okna s trojsklem už ke splnění této podmínky nestačí. Jaké technické požadavky ale vůbec musí dům splňovat, aby na jeho střechu mohly být moduly instalovány? „Moduly Wevolt X-Tile jsou vhodné prakticky na jakoukoli šikmou střechu, na novostavby i na rekonstrukce. U kompatibilních střešních tašek je bezpečný sklon 30 °, což tvoří symbiózu s požadavky pro fotovoltaiku. Podmínkou je požadovaná orientace střechy a také by nemělo docházet k jejímu zastínění, stejně jako u kterékoli jiné fotovoltaické instalace. Kompatibilitu modulům X-Tile zajišťují v současné době dva druhy střešních tašek TONDACH,“ vysvětluje Frejvald.
V neposlední řadě představuje velkou výhodu i to, že jsou integrované moduly naprosto bezúdržbové. Navíc jsou i extrémně odolné. „Z mechanického pohledu jsou díky technologii dvojitého tvrzeného skla velmi pevné i odolné proti krupobití. Funkční životnost zase zaručuje bezrámová technologie, díky které nedochází k takové degradaci fotovoltaických článků uvnitř samotného modulu, jako je tomu u běžných nadstřešních panelů,“ dodává k výhodám Daniel Frejvald.
Chcete i vy dotaci od státu?
Velkou roli při rozhodování, zda si fotovoltaiku po - řídit či nepořídit, hraje i podpora od státu. Ten vypsal hned několik programů na podporu fotovoltaiky v rámci projektu Nová zelená úsporám. Jen během prvních šesti měsíců roku 2022, kdy byly dotace vypsány, se o státní podporu přihlásilo přes osmnáct tisíc domácností, což je čtyřikrát více než rok předtím. Samotné ministerstvo průmyslu dotuje taktéž panely na podnikových budovách.
Oproti běžným panelům se integrované moduly Wevolt X-Tile liší i v tom, kde se produkují. Moduly se totiž vyrábějí v Nizozemsku a to díky strategickému partnerství. To je příjemná změna, neboť většina fotovoltaických panelů se do Evropy dováží z Číny.