husqvarna

I v těžkých podmínkách se dá pracovat úsporně. Společnost Scania přináší nový typ převodovek

Text: Michaela Dočkalová Stavebniserver.com, foto: Scania Czech Republic s.r.o.

Nové typy převodovek společnosti Scania jsou vhodné do těžkých provozů, do nichž přinášejí odolnost, snadnou ovladatelnost při rozjezdu a vysokou efektivitu provozu. Splní i ty nejnáročnější úkoly v oblasti těžby, přepravy těžkých nákladů a zároveň dobře poslouží taktéž nákladním automobilům, které pracují v kopcovitých nebo terénních podmínkách. Naše redakce se rozhodla zjistit o Scanii a převodovkách G25CH a G33CH více.

V čem vynikají?

Převodovky G25CM a G33CM s technologií Scania Opticruise se už v roce 2020 staly novým standardem v dopravním odvětí. Celohliníková skříň, menší rozměry a o šedesát kilogramů nižší váha (oproti jejich předchůdcům) z nich udělaly celosvětovou jedničku a naprosto bezkonkurenční výrobek.

Umožňovaly snížit spotřebu paliva a zvýšit efektivitu. Významným bonusem je taktéž široké spektrum převodových poměrů, které motorům umožňují běžet i v nízkých otáčkách a zároveň poskytovat plný točivý moment. Současné převodovky jsou navrženy tak, aby ještě více nákladních vozidel mohlo využívat rychlejší převody a přitom měly dostatečnou sílu.

Převodovky taktéž pomáhají šetřit palivo díky sníženému vnitřnímu třetí a pouhým dvěma synchronizátorům, neboť používají pneumatické akční členy a tři hřídelové brzdy. V kombinaci s inteligentním systémem řízení motoru, jako jsou například nové řadové šestiválce Super, jsou převodovky novým synonymem pro přesné a rychlé řazení.

Tyto zcela nové motory mají výkon od 420 do 560 koní a vyhovují normě Euro 6. Kromě nafty mohou spalovat HVO, případně bionaftu FAME. Představeny byly na podzim roku 2021 a jsou součástí hnacího ústrojí, které vyniká minimální spotřebou a efektivitou provozu. Díky převodovkám G25CH a G33CH se jejich potenciál dá plně využít i v těch nejtěžších nasazeních a úkolech.

Porovnání převodovek

Převodovky slouží zejména sklápěčům, automobilům táhnoucím těžké náklady, neboť jsou určeny především na hladký rozjezd i v tom nejnáročnějším terénu. Písmeno H v nové řadě převodovek značí anglické slovo `heavy`, tedy těžký či náročný. Převodovky G25CH a G33CH mají stejné ctnosti jako jejich sourozenci, ale zahrnují i pár bonusových parametrů. Čím se tedy liší? Mají robustnější planetové soukolí pro maximální životnost a schopnost přenést maximální točivý moment.

Životnost převodovky lze pojistit servisní službou. Zákazníkům se doporučuje využít servisní službu Scania Optimum Opravy a údržba, která po dobu trvání smlouvy poskytuje úplnou kontrolu nad náklady na opravy a údržbu vozidla. Cena zahrnuje krytí nákladů na údržbu vozidla stanovenou výrobcem a také krytí veškerých nákladů na opravy související s běžným provozem vozidla po dobu trvání smlouvy. Pokud by se tedy s převodovkou něco stalo, má zákazník její opravu krytou.

Do jakých vozidel jsou převodovky vhodné?

Typicky se tyto převodovky používají ve stavební řadě XT, která se hodí pro stavební firmy a vozidla jako sklápěče, tahače sklopných návěsů či autodomíchávače. Využít se ale dají i jako důlní vozidlo nebo vozidlo pro svoz dřeva, případně pro přepravu těžkých břemen. Řada Scania XT v červenci 2023 zvítězila v anketě Top Czech Transport, kde získala cenu pro nejlepší stavební truck roku.

Řada XT s posádkovou kabinou CrewCab je také oblíbená mezi hasiči a v nedávné době sedmnáct vozidel převzala i Armáda ČR a to v podobě kontejnerových přepravníků a těžkých tahačů určených pro přepravu obrněné techniky, například bojových vozidel pěchoty.

Střípky z vývoje: Zpátky na začátek

Říká se, že nic není tak náročné jako práce v dolech. Podmínky, které zde panují – strmá stoupání, nezpevněný povrch nebo ostré zatáčky – jsou skutečně extrémní. Vyžadují rychlá přeřazení při strmých stoupáních, protože kdyby tomu tak nebylo, vozidlo by se ve svahu zastavilo. Znovu se ale rozjet, je téměř nadlidským úkolem. Společnost začala vyvíjet převodovky tím, že do vozů nainstalovala převodovku se standardním softwarem a tyto vozy následně testovala na polygonu ve svém ústředí Södertälje. Chování převodovky ale zpočátku neodpovídalo požadavkům zákazníků.

Celý proces vývoje proto začal od začátku. Nakonec se převodovka využívaná v dole musela rozebrat a zkontrolovat, zdali jsou všechny její součástky v pořádku a opotřebované pouze do té míry, aby se i nadále dala používat. A dala. Scania dokonce vyvinula takovou převodovku, která omezuje opotřebování spojky ve chvíli, kdy se vozidlo rozjíždí. Má hned osm zpátečkových převodů, které umožňují rychlejší couvání a tím napomáhají i k vyšší produktivitě. Světlo světa tak spatřila převodovka, která je dostatečně robustní na to, aby vydržela v extrémních podmínkách fungovat celé roky.

Významný hráč na poli mobility

Firma Scania je předním světovým poskytovatelem řešení v oblasti přepravy. Do její činnosti spadá nejenom výroba nákladních vozidel a autobusů, ale i další služby. Nabízí financování, pojištění, pronájem a vyrábí průmyslové motory. V současné době disponuje padesáti tisíci zaměstnanci ve sto zemích světa. Nejenže je významným hráčem na poli mobility, který pomáhá obchodu a lepšímu životnímu prostředí, ale také dokáže čelit místním i globálním výzvám. Vyvíjí řešení, při kterých lze dosahovat nižší uhlíkové stopy a plní požadavky plynoucí z rostoucí populace.