Cime 2 kvartál 2024

I Praha bude mít své SO-HO s lofty a byty inspirovanými industriálními Holešovicemi

Na realitní trh v České republice vstupuje největší slovenský developer v oblasti bytové výstavby, společnost Cresco Real Estate. Pro svůj vůbec první rezidenční projekt v Česku si firma vybrala bývalý industriální areál Tesly Holešovice, který se dočká zásadní proměny. Na místě současného zanedbaného parkoviště a nevyužívané industriální budovy vznikne moderní rezidenční komplex s téměř pěti sty byty.

Stavba SO-HO Rezidence byla zahájena v druhé polovině února úvodní etapou, která se zaměří na rekonstrukci objektu bývalého podniku Tesla Holešovice v ulici V Háji. Tato, již několik let nevyužívaná, průmyslová budova nyní projde kompletní přestavbou a modernizací. Výsledkem bude 148 výjimečných bytů a loftů s industriálním charakterem, které své nové rezidenty přivítají na přelomu roku 2023 a 2024.

Industriální DNA v krvi

Vzhledem k charakteru budovy vznikne v rámci první etapy SO-HO Rezidence celá řada bytů loftového typu se světlou výškou téměř čtyři a půl metru. „O tyto byty, které mají mimochodem také v části vnitrobloku svou předzahrádku, je mezi kupci největší zájem,“ říká Jan Štembera, vedoucí prodeje české pobočky CRESCO REAL ESTATE a doplňuje: „Také byty v druhém patře mají nadstandardní světlou výšku více než tři a půl metru. Ta umožňuje kreativní moderní vestavby, jak je známe ze zahraničních loftových inspirací. Byty v posledních patrech jsou také dvoupodlažní, mezonetové v dispozici 3+kk až 4+kk. Ty si získají zájemce, kteří mají rádi neotřelé prostory s možností zajímavých designových návrhů interiéru a ocení komfortnější prostor.

Holešovické SO-HO (SOuth HOlešovice) je odkazem na podobnou atmosféru newyorské čtvrti SoHo (South of Houston Street). „Prožil jsem v Holešovicích mnoho let, vnímám místní atmosféru a energii, která mi tady v některých místech velmi připomíná New York a jeho SoHo,“ vysvětluje Robert Jašek, ředitel kreativní agentury Graffitti Networks, která stojí za vizuálním stylem projektu.

Nová městská alej s promenádou

Projekt SO-HO, není klasickým developerským projektem. SO-HO charakterizuje nový přístup v koncepci městské výstavby, pro kterou je mimo jiné charakteristická kvalita architektury v parteru a jeho dialog s okolím a zelení. V ul. Dělnická, kde je odstup od rušné silnice úctyhodných 20 metrů, naleznete městskou alej se vzrostlými stromy, výsadbu včetně okrasných travin a barevných trvalek dle návrhu známé krajinářky Štěpánky Šmídové. Střechy a střešní terasy jsou z většiny osazeny extenzivní zelení. Ta pomáhá ochlazovat objekt v parných letních měsících a přispívá tak kvalitě klimatu v dané lokalitě.

V přízemí první etapy projektu vznikne promenáda s obchody místního charakteru, fitness a kavárnou. „Můžeme prozradit, že známá holešovická Toustárna zde nalezne novou adresu,“ upřesňuje Aleš Svatoň, ředitel české pobočky Cresco Real Estate.

Architektura novostavby SO-HO Rezidence (2. a 3. etapa)

CRESCO Real Estate uspořádalo architektonickou soutěž, jíž se zúčastnila česká, slovenská i zahraniční architektonická studia. Za vítězným návrhem druhé a třetí etapy stojí ateliér QARTA Architektura.

Naším návrhem nově vznikající části SO-HO Rezidence navazujeme na budovu bývalé Tesly Holešovice a dotváříme tak v místě klasickou strukturu holešovických bloků. Prostupnost a živý parter budov považujeme ve fungujícím městě za samozřejmost. V konceptu jsme pečlivě pracovali na promyšlených detailech domů,“ říká architekt David Wittassek, jeden z partnerů ateliéru QARTA Architektura.

Novostavba se svými šesti bytovými vchody oběhne podél ulic Jankovcova a Tusarova a zároveň s ní vznikne vnitroblok s městskou zelení, které bude také přístupné veřejnosti.

První rezidenti se nastěhují už na počátku roku 2024

Celý projekt SO-HO Rezidence má již platné stavební povolení. Generálním dodavatelem první etapy stavby byla vybrána společnost EMEXKON, které již bylo předáno staveniště projektu a stavba první etapy je zahájena.  „Modernizace a transformace původní budovy Tesly bude trvat necelé dva roky,“ vysvětluje Aleš Svatoň, ředitel české pobočky Cresco Real Estate. „Další etapy jsou ve fázi výběru generálního dodavatele projektu a naváží s přibližně půlročními odstupy. Dokončení druhé a třetí fáze plánujeme na rok 2025,“ vysvětluje plány developera.

Klíčové zkušenosti ze světa

Naší inspirací je celý svět. Vnímáme, jak se vyvíjí architektura a otázka rezidenčního bydlení nejen u nás na Slovensku, nebo zde v České republice,“ říká Štefan Beleš, zakladatel a předseda představenstva skupiny Cresco Real Estate a doplňuje: „Urbanistická regenerace je velkým tématem mnoha evropských a severoamerických měst. V lokalitách brownfieldů v Kodani, Londýně, nebo New Yorku vznikají nové čtvrti, které si zachovávají svůj industriální charakter, ale díky nové energii se stávají žádanými místy pro práci i život. Jsem potěšen, že i my svým dílem můžeme přinést zkušenost a energii k rozvoji tohoto výjimečného místa v Holešovicích.“  Pro slovenskou společnost Cresco Real Estate jde o skutečně velkolepý vstup na český trh. Výše investiční hodnoty SO-HO Rezidence se pohybuje v řádu jednotek miliard korun.

Nové prodejní centrum

Zájemci o bydlení v SO-HO Praha si budou moci vizualizace připravovaných bytů prohlédnout zblízka v showroomu SO-HO Rezidence, který naleznou v budově Classic 7, vchod C na adrese: Jankovcova 1037/49, Praha 7 Holešovice vždy v pracovní dny od 9,00-17,00. Prodejní centrum je v pěší vzdálenosti od pozemku SO-HO Rezidence. V prodejním místě budou rovněž profesionálně zodpovězeny veškeré dotazy týkající se projektu. Aktuálně jsou v prodeji vybrané byty z 1. a 2. etapy.

O developerovi

Společnost CRESCO REAL ESTATE byla založena v roce 1992 slovenským byznysmenem Štefanem Belešem. Z hlediska objemu realizací je největším slovenským rezidenčním developerem. Vizí společnosti je přinášet dostupné a kvalitní odpovědi na otázky současného městského bydlení. Inspiraci čerpá z celého světa, a její bohaté zkušenosti z bytové a komerční výstavby na Slovensku jsou pilířem její strategie. Mezi poslední realizace patří nová bratislavská čtvrť Slnečnice, prémiový rezidenční komplex UNIQ Majakovského, mrakodrapy III věže či rezidence velvyslance USA na Slovensku.

Důležité informace:

Počet bytů v 1. etapě: 148

Počet bytů ve 2. etapě: 186

Počet bytů ve 3. etapě: 169

Dispozice nemovitostí: 1+kk až 5+kk, také lofty a mezonety

Zahájení stavebních prací: 1. čtvrtletí roku 2022

Plánované dokončení: 2023 (1. etapa), 2025 (2. a 3. etapa)

Developer: Cresco Real Estate (CRE) a.s.

Architektonický návrh 2. a 3. etapy: QARTA Architektura – David Wittassek, Jiří Řezák

Generální dodavatel stavby první etapy: EMEXKON, s.r.o.

Webové stránky: www.so-ho.cz

Prodejní centrum SO-HO Rezidence: budova Classic 7, vchod C, Jankovcova 1037/49, Praha 7 Holešovice, vždy v pracovní dny od 9:00 do 17:00