Hledání dokonalosti po vzoru Michelangela. Ve Strašnicích vyrostla nová pasivní rezidence
Elegantní Rezidence Michelangelova, která nově vyrostla mezi prvorepublikovými vilami v pražských Strašnicích, se nachází ve stejnojmenné ulici – z toho její název ale překvapivě nevyplývá. Odkazuje především k významnému renesančnímu umělci Michelangelu Buonarottimu, který ve své tvorbě využíval nejnovější technické poznatky a velkou část života strávil honbou za dokonalostí. Podobně ke svým projektům přistupuje i společnost JRD, jež ve svém energeticky pasivním projektu skloubila moderní vědecké a technické poznatky pro ekologické, úsporné a zdravé bydlení. Materiály na izolaci i vzduchotechnické potrubí dodala společnost ISOVER, Saint-Gobain.
„Michelangelo tvrdil, že umění má činit člověka šťastným. Právě štěstí jsme si vzali v rámci tohoto projektu za cíl – rezidence se nachází v klidné lokalitě se spoustou zeleně, nabízí 27 bytů od kategorie 1+kk do 5+kk a společnou relaxační část s malým hřištěm a altánem, kterému se říká Ateliér,“ uvádí Michal Březnický, projektový manažer společnosti JRD Development.
Zdravý vzduch, zdravé bydlení
Jednou ze zásad zdravého, a hlavně spokojeného bydlení je čerstvý vzduch. Žádná bolest hlavy z vydýchaných místností, přerušovaný spánek, žádný průvan nebo prach. Zajistit jej dokáže kvalitní vzduchotechnika. „Vzduch v interiéru může být paradoxně škodlivější v zatepleném, nadstandardně zaizolovaném bytě bez kvalitního vzduchotechnického systému, než ve staré zástavbě, kde kvůli netěsnostem profukuje,“ upozorňuje Michal Březnický.
Pro Rezidenci Michelangelova byl po domluvě s developerskou společností JRD odzkoušen systém vzduchotechnického potrubí Climaver, který nabízí mnoho výhod a úspor při výrobě, instalaci i při samotném provozu. „Systém Climaver byl navržen tak, aby poskytoval vynikající tepelné i akustické vlastnosti a vysokou úroveň vzduchotěsnosti. Je tak energeticky úsporný a oproti standardnímu plechovému potrubí také výrazně tišší,“ uvádí Jakub Jiráský, technický poradce CLIMAVER® společnosti ISOVER. Akustické vlastnosti potrubí byly pro účel projektu Rezidence Michelangelova i testovány. Porovnány přitom byly dvě bytové jednotky ve 3. a 4. patře, v nichž byly použity dva rozdílné typy VZT potrubí. Z naměřených hladin akustického tlaku vyplývá, že rozdíl je přesně 10 dB. „Standardní plechové potrubí s tlumičem hluku je v tomto návrhu dvakrát hlasitější než akustické potrubí Climaver,“ uvádí Jakub Jiráský a dodává, že Climaver nahradil plechové potrubí bez nutnosti použití tlumiče hluku.
Tento systém je vyroben z minerální vlny s oboustranným pláštěním. „Veškeré části vzduchovodů lze navíc vytvořit přímo na stavbě z jednotlivých panelů, pouze za pomoci nářadí a příslušenství. To výrazně šetří čas i peníze ve všech fázích projektu, protože se tím zjednodušuje mnoho pracovních úkonů,“ doplňuje Jakub Jiráský.
Na kabát se šlo hlavně chytře a prodyšně
Vysoké nároky byly kladeny i na vnější kabát celé rezidence. Důležitý byl nejen vzhled, který je vizitkou každého domu, ale také funkčnost. „Pro tuto stavbu byl záměrně doporučen a vybrán vysoce kvalitní prodyšný zateplovací systém, který k pasivním a nízkoenergetickým budovám patří,“ uvádí Miroslav Trojan, marketingový manažer společnosti Weber, Saint-Gobain. Protože je rezidence Michelangelova pasivním bytovým domem, který využívá tepelné čerpadlo, rekuperační jednotky či zelenou střechu, byla prodyšnost jeho vnějšího kabátu pro konečný výsledek důležitá. Společně s prodyšným zateplovacím systémem ETICS byla tedy zvolena i provětrávaná fasáda.
„Smyslem provětrávané fasády je mít na vnější straně zateplení vysoce difuzně otevřenou vrstvu, která umožňuje intenzivní odvod vlhkosti z podkladní stěnové konstrukce,“ vysvětluje František Fajt zespolečnosti ISOVER, Saint-Gobain, která dodala minerální izolaci určenou právě do provětrávaných fasád. „V provětrávané fasádě se nachází větraná mezera, tedy mezera mezi tepelnou izolací apředsazeným vnějším pláštěm, která je napojena na nasávací a výdechové otvory. Tím je intenzivní větrání konstrukce spolehlivě zajištěno. Ve správně navržené větrané mezeře vzniká komínový efekt aumožňuje bezproblémový odchod případné vlhkosti,“ objasňuje František Fajt. Klasické zateplovací systémy kontaktního zateplení ETICS jsou ukončeny základní vrstvou stěrkové hmoty a probarvenou omítkou. Ačkoliv jsou vrstvy relativně tenké, jsou z důvodu ochrany proti vnějším vlivům prostupné hůře než minerální izolace pod nimi. Weber má proto ve svém portfoliu i kontaktní tepelně izolační systémy, jejichž skladba včetně stěrkových hmot, lepidel a omítek je koncipována s ohledem na co nejlepší prodyšnost.
Jako povrchová úprava byla zvolena chytrá pastovitá omítka, která dokáže regulovat vlhkost na svém povrchu. Vlhkostní režim fasády se v jejím případě udržuje v přirozené rovnováze, takže řasy a plísně zde nenaleznou živnou půdu a fasáda si po dlouhou dobu zachovává hezký vzhled. „Omítka musí chránit budovou před rozmary počasí a zajistit dlouhou životnost celého objektu. Aby měl stavebník radost ze svého díla, musí také dobře vypadat a přidělávat majiteli do budoucna co nejméně starostí. Proto se nyní vývoj pastovitých omítek z pohledu ochranné funkce nejvíce soustředí právě na odolnost vůči zašpinění a růstu řas na fasádě,“ uzavírá Miroslav Trojan, marketingový manažer společnosti Weber.
Akustickou pohodu bydlení není dobré podceňovat
Nadměrný hluk je nejen nekomfortní, ale může způsobit i řadu problémů – únavu z nevyspání, zhoršení paměti, ztrátu pozornosti, deprese nebo rozvoj nejrůznějších civilizačních chorob. Zvláštní pozornost proto byla v Rezidenci Michelangelova věnována akustice podlah. „Zvoleny byly izolační podlahové desky ISOVER TDPT z minerálních vláken. Mají výborné tepelně-izolační i akustické vlastnosti a jsou velmi pevné, což je předurčuje i do prostor s vysokým užitným zatížením,“ představuje zvolené řešení František Fajt z ISOVERu. „Správně zvolený materiál podlahy dokáže zajistit optimální akustickou pohodu v interiéru, ale také pohodu na duši, což byl v tomto projektu jeden z hlavních cílů,“ dodává na závěr.