Komatsu potřebu bagr

Expert na odhlučňování velkých jednotek: ROMAn s. r. o. je firma s lidským přístupem

Text: STAVEBNISERVER, foto: ROMAn s. r. o.

Naše redakce se vám rozhodla představit rodinnou firmu ROMAn s. r. o., která na českém trhu působí už třicet jedna let. Zabývá se zejména průmyslovým odhlučňováním, odhlučňováním tepelných čerpadel a klimatizačních jednotek. K tomuto účelu využívá své certifikované RS panely. Zároveň ale také realizuje protihlukové stěny u dálnic a železnic z kovových protihlukových panelů.

Co jsou RS panely, které používáte především?

RS panel je výrobek, který sestrojila a certifikovala naše firma.

Do jakých míst se dají instalovat?

Instalace panelů je vhodná pro exteriéry i interiéry. Nejvíce se využívají ve výrobních halách a areálech. Z panelů RS se staví protihlukové kabiny, zástěny nebo se dají využít i jako vnitřní obložení haly. Každý panel je 3 m dlouhý a skoro 40 cm široký a můžeme si ho dále upravit do jakéhokoliv rozměru a vyrábět z něj samonosné stavební moduly.

Jaké typy panelů používáte?

Máme šest druhů panelů, ale nejvíce se používají panely RS 80 a RS80G20. Rozdíl mezi nimi spočívá v technických vlastnostech. RS 80 je vhodný pro vysoké a střední frekvence. Certifikovaná neprůzvučnost je Rw36dB a u panelu RS80G20, který je vhodný pro nízké frekvence, certifikovaná neprůzvučnost činí Rw41dB.

Z jakého materiálu se vyrábějí?

Složení je v základu pozinkovaný plech s protihlukovou výplní.

Jaké jsou hlavní výhody těchto panelů?

V první řadě jsou to technické parametry a samotné vlastnosti panelu, například vysoká neprůzvučnost, odolnost a široká škála využití. Panel RS jde dobře kombinovat i s průhledným protihlukovým materiálem PMMA. Toho využíváme při stavbě protihlukových kabin na protihluková okna. Velkou výhodu představuje i samonosnost panelů. Běžně se panely pokládají horizontálně, my je dáváme vertikálně, kolmo k zemi. U menších staveb, například u rodinného domu při realizaci odhlučnění tepelného čerpadla nebo na zahradě, proto není zapotřebí žádná ocelová konstrukce. Součástí panelů je i protihluková vata, která je zdravotně nezávadná, odolná proti vodě a sněhu. A nehnije.

S jakým druhem hluku si umíte poradit?

Motory, pily, brusky, různé drtiče… Všechny stroje, které vydávají nějaký hluk.

Také odhlučňujete tepelná čerpadla a klimatizace, chladící jednotky.

Ano, poslední roky se stále častěji setkáváme s umístěním jednotek klimatizací a tepelných čerpadel na střechy obytných a business budov. To však přináší riziko šíření hluku do okolí. A to jak u normálních, tak u vertikálních jednotek.

Protihlukové zástěny jsou již často součástí projektu. Tyto zástěny poskytují dostatečný útlum hluku, umožňují optimální tok vzduchu (sání a výdech), mají servisní dveře, takže případný servis či údržba jednotky není problém. Tyto kryty lakujeme do požadovaného odstínu RAL. Odstín se často shoduje s barvou omítky budovy. Vizuálně se stane součástí budovy.

Dbáte i na design, estetickou stránku zařízení, je-li to přáním zákazníka?

I když kterákoliv protihluková kabina či stěna je průmyslový výrobek, snažíme se, aby jeho vyhotovení bylo v souladu i s designovými požadavky investora. Lakujeme kabiny do jakéhokoli odstínu RAL, ale vždy je nejdůležitějším prvkem funkčnost kabiny a její technické provedení.

Kdo jsou vaši zákazníci?

Dalo by se říct, že všichni. Naši zákazníci se dělí do dvou základních skupin a to na firmy, které potřebují odhlučnit již zmíněné výrobní haly, stroje či areály, a obyvatele, kteří řeší odhlučnění tepelných čerpadel u domu i u bazénu a klimatizační jednotky.

Jak probíhá instalace odhlučnění a kolik času přibližně zabere?

To se odvíjí od každé zakázky. U malého čerpadla trvá montáž jeden den, u velkých jednotek mluvíme o několika dnech. Samotné přípravné práce ale zaberou pár dnů, někdy i týdnů. Vytváříme časový harmonogram tak, aby bylo vše v souladu s průběhem stavby.

Liší se nějak instalace jednotek na střechách a jednotek například ve vnitroblocích?

Nikoliv. Pokaždé musíme v dané situaci navrhnout kryt, který bude perfektně fungovat. Každou zakázku proto řešíme individuálně. A náš cíl je jasný - co nejvíce utlumit hluk a přitom nesnížit výkon jednotky. Myslíme i na to, aby byl zajištěn přístup pro servis jednotky. To je také velice důležité. U velkých kabin jsou servisní dveře, u malých kabin se přístupnost řeší dle dispozic.

Jak si takové jednotky poradí s nepříznivými povětrnostními podmínkami?

U většiny staveb, i na střechách, vždycky dochází k ukotvení, zavětrování zástěny nebo kabiny.

Jaké jsou vaše priority při realizaci projektů?

Odvést dobře provedenou práci. Chceme, aby byl klient spokojený s celkovou realizací, chceme splnit požadavky a aby i po instalaci krytu či jakéhokoli protihlukového opatření vše dál fungovalo, jak má.

Jaké dáváte svým zákazníkům záruky?

Záruky a garance na útlum jsou součástí každé realizované zakázky. Běžně máme záruční lhůtu stanovenou na třicet šest až šedesát měsíců dle zakázky. Životnost je pochopitelně několikanásobně delší.

Jak dlouhou životnost tedy jednotka má?

Vydrží desítky let. Panely jsou vyráběné z pozinkovaného plechu, který je zejména po nalakování velmi odolný, vydrží téměř všechno. Je však také dobré věnovat mu pravidelnou péči

Poskytujete i odborné poradenství? Často je poradenství prvním krokem k zakázce

Ano, zjišťujeme aktuální situaci, podle níž následně navrhujeme vhodné řešení. Často proto vycházíme hlavně z hlukových studií a osobních návštěv.

Na kolik korun přijde instalace panelů ve větších objektech?

Toto se opět odvíjí podle rozsahu a zvoleného materiálu. V každém případě skoro vždy děláme zakázky na klíč. Od prvopočátečního návrhu po realizaci.

Kam jste instalovali panely v posledních letech?

Naše působení je v rámci celé České republiky. Ten rozptyl je opravdu velký. A za poslední dobu - Plzní počínaje a severní Moravou konče.

Kde berete materiál?

Máme své dodavatele, kteří komponenty vyrábějí dle našeho zadání. Z jednotlivých částí si pak panely skládáme sami.

Obrací se na vás zákazníci s pozáručním servisem?

Ano, většinou se jedná o servis týkající se mechanických částí, například pojezdů a kolejnic.

Jaká byla vaše největší či snad nejzajímavější zakázka?

Mezi ty nejzajímavější, a to i z důvodu, že spolupráce trvala mnoho let, určitě patří cukrovar v Dobrovicích. Před dvanácti lety jsme v něm postavili první stěnu, další rok se prodlužovala a pak se tam stavěly zase další kryty. Je to obrovský areál a každý rok znamenal další protihlukový kryt na nejrůznější stroje na zpracování řepy. Mezi zajímavé klienty řadíme i Škoda Auto nebo firmu Pfeifer. To jsou zajímavé zakázky svým rozsahem i tím, jak jsme všechno řešili. Anebo jednotky na střechách. Před dvěma lety jsme dostali zakázku, která se týkala pražského bytového domu. Smíchovský dům měl na střeše hned deset jednotek pro odhlučnění čerpadel.

Děkujeme za rozhovor