husqvarna

Do nabídky přichází nové modely kompaktních rypadel

Michal Razima, CIME, s.r.o., foto: Hyundai

Společnost CIME, s. r. o. dodává na český trh kvalitní techniku značky Hyundai. Například se jedná o kolové nakladače, pásová a kolová rypadla, kompaktní rypadla a kloubové dumpry. Při pořízení stroje Hyundai je zaručená kvalita a pozáruční servis, který je poskytován v rámci celé České republiky. Firma CIME, s.r.o. sídlí v Pelhřimově a zabývá se dovozem stavební, komunální a zahradní techniky od významných značek z oboru.

Letos přichází společnost HD Hyundai Construction Equipment na trh s novými modely kompaktních rypadel. Jedná se o technické zlepšení spolehlivých modelových řad s novým označením HX. Předtím známé pod názvem Robex, jejichž označení začínalo počátečním písmenem R. Zmíněné vylepšené stroje z novodobé generace bagrů kombinují výkon, efektivitu a spolehlivost se schopností produktivně pracovat i ve stísněných prostorech.

Nová řada strojů disponuje přidáním nových bezpečnostních funkcí, vylepšenou správou provozu strojů a zvýšení komfortu pro obsluhu. Staré modely budou nahrazeny novými a přibudou další, které vyplní dlouho očekávané doplnění sortimentu. Jedná se rypadla typu Hyundai HX40A a HX48A Z.

Rypadla HX40A o hmotnosti 4390 kilogramů a model rypadel HX48A Z s provozní hmotností 5400 kilogramů jsou osazeny čtyřválcovými motory Yanmar. Zmíněné motory splňují nejpřísnější emisní limity STAGE V s následnou úpravou výfukových plynů DOC a DPF. Předností rypadel je nulový přesah přes pásy, které jsou vhodné pro bezpečnou práci v blízkosti budov a podél silnic.

Řada nově upravených kompaktních rypadel je vyráběna od jedné až do devíti tun provozní hmotnosti v osmi modelových typech. Všichni nováčci jsou vybaveni funkcí mimoosého kopání, kdy se výložník natáčí o 75 stupňů doleva a o 50 stupňů doprava v obtížně dostupných místech, například při vykopávání kolem stěny.

Nově je možné vybavit jednotlivé modely naklápěcí radlicí, což usnadní spoustu námahy při určitých pracích. Vybrané modely nabízí nulový přesah věže přes pásy a umožní větší flexibilitu ve stísněných prostorech. Všechny typy strojů lze ozvláštnit nejrůznějším příslušenstvím, je možné přidat standardní lopaty nebo speciální adaptéry. Za zvážení stojí rozhodnutí, zda ke stroji přidat standardní rychloupínač a naklápěcí hlavu s rotátorem.

Kompaktní rypadla vyhrála první cenu za design „RedDot Winner 2022“ a stane se charakteristikou všech rypadel stejného typu – Tiger Eye Design.

Dále Hyundai ve výrobním programu nabízí kolová rypadla. Ta jsou vyráběna o hmotnosti v rozmezí 6,5 - 21 tun a jsou k dispozici v sedmi modelech. Předností je podvozek na kolech, který stroji usnadní vyřešit problém s přesunem. Přepravní rychlost dosahuje až 39 km/hod.

Dlouho očekávaným přírůstkem mezi kolovými rypadly je nový model HW100A. Jeho předností jsou kompaktní rozměry a váha přizpůsobená pro města a obce. Stroj je poháněn novým čtyřválcovým motorem typu Hyundai D34 o výkonu 100 HP, který plní emisní normu STAGE V s úpravou DOC/DPF/SCR bez EGR ventilu. Výhodou je hmotnost, která dosahuje do 11 tun. Co se týká výbavy stroje standardně je dodáván s dvoudílným výložníkem, radlicí včetně patek a dalších komponentů. Model vyniká třemi režimy řízení kol včetně krabího chodu. Díky tomuto řízení není překážkou výborná manévrovatelnost ve stísněných prostorech. V základní výbavě je řízení přední nápravy.

Ke kolovým rypadlům patří nejmenší model HW65A s provozní hmotností 5885 až 6429 kilogramů. Podobně jako jeho předchozí modely spadá do řady nových kolových rypadel.

www.hyundai-ce.eu