husqvarna
1:34

Demolice pražského Mordoru odstartovala. Pomáhá s ní i demoliční robot Husqvarna DXR 300

Text: Michaela Dočkalová / Stavebniserver.com, foto: Ondřej Štěpán

Od letošního roku probíhá demolice pražského `Mordoru`, jak se přezdívá Ústřední telekomunikační budově na pražském Žižkově. Aktuálně se na demolici zásadně podílí také demoliční robot DXR 300 značky Husqvarna, který pro demolici využívá firma Jádrové vrtání Poděbrady, s.r.o. Naše redakce proto zapátrala a zjistila pro vás, jak tento demoliční robot funguje, které vlastnosti nabízí a kde všude najde uplatnění.

Z historie Štrougalovy věže

Už v roce 2020 se mluvilo a psalo o tom, že Ústřední telekomunikační budovu v pražské Olšanské ulici na Žižkově čeká demolice. Opuštěná budova, která byla vybudována v letech 1972 až 1979, v sobě ukrývala původní kanceláře z osmdesátých let a sály se spojovacími technologiemi. Kdo by se v budově ocitl úplně poprvé, pravděpodobně by mu připomínala bludiště. Samotné technologie se nacházely ve středu budovy B a rovněž v telekomunikační věži. Její nejvyšší bod čněl do výšky devadesáti šesti metrů nad zemí.

Ještě před demolicí byla ze vstupní haly odejmuta vzácná mozaika z roku 1980 nesoucí název Člověk dobývající nové horizonty vesmíru, kterou vytvořil italský umělec Sauro Ballardini. V době svého vzniku měla hodnotu půl milionu korun.

Demolice potrvá až do roku 2025

Brutalistická stavba, které Pražané často přezdívali `Mordor` či Štrougalova věž, vznikla v sedmdesátých letech minulého století a sloužila pro uskutečňování mezinárodních hovorů. Svého času zde pracovalo na tisíc spojovatelek. V jedenadvacátém století pro ni už ale v Praze nebylo místo a to nejenom kvůli tomu, že už dávno nesloužila svému účelu, ale také proto, že se v její konstrukci nacházel karcinogenní azbest. Zatímco z obvodového pláště budovy byl azbest odstraněn už při rekonstrukci před více než dvaceti čtyřmi lety, stále bylo nutné se zbavit více než třech tisíc tun tohoto nebezpečného minerálu. Už jen tento fakt napovídá tomu, že jde o demolici velmi náročnou a zejména nebezpečnou.

Do roku 2022 v budově sídlila společnost CETIN čili Česká telekomunikační infrastruktura a.s. Od letošního roku zde však probíhá postupná demolice, která potrvá až do roku 2025. Na tomto místě by měly být následně vystavěny byty.

Demoliční robot se umí pohybovat i v extrémních podmínkách

Na demolici monumentální a pro mnohé hrůzostrašné stavby se podílí společnost Jádrové vrtání Poděbrady, s.r.o., která k tomuto účelu využila stroj Husqvarna DXR 300 čili výkonný dálkově ovládaný a všestranný demoliční robot, který má v kombinaci s bouracím kladivem SB 302 velmi efektivní poměr výkonu a hmotnosti. S výkonem 22 kW a šířkou 78 cm se vejde do všech běžných dveří a taktéž se umí pohybovat i na schodech, proto se hodí na nejrůznější druhy aplikací. Rameno nabízí široký dosah, přesné polohování stroje a zároveň vyžaduje minimální údržbu. Stroj DXR 300 je možné využít jak ve stavebním, tak i zpracovatelském průmyslu, kdy je často nasazen v prostorách s vysokými teplotami či sálavým žárem, kde je nasazení pracovníků v podstatě nemožné. Nejčastěji používanými nástroji jsou bourací kladiva, frézy, kompaktní drtiče či hydraulické nůžky. Uživatelům, kteří chtějí stroj používat při náročnějších aplikacích, jsou k dispozici doplňkové balíčky s celou řadou přídavných funkcí. Mezi ně patří například ochrana válce nebo lepší chlazení a tepelná ochrana. Právě proto lze se strojem pracovat i při vysokých teplotách a při extrémním sálavém žáru.

„Hmotnost stroje činí dvě tuny bez příslušenství, s příslušenstvím zhruba o tři sta až čtyři sta kilogramů více,“ říká Robert Vančura ze společnosti Jádrové vrtání Poděbrady, s.r.o. Vzhledem k tomu, že je stroj poháněn elektřinou a je tudíž bezemisní, lze s ním pracovat i v uzavřených prostorách a to bez toho, aniž by bylo ohroženo zdraví obsluhy. „Stoprocentní bezpečnost obsluhy je navíc zajištěna i možností dálkového ovládání stroje pomocí Bluetooth a to na vzdálenost až desítek metrů,“ dodává Robert Vančura.

Hlavní výhody demoličního robotu DXR 300

  • kompaktní rozměry, přesto vysoký výkon pro mnoho typů aplikací
  • ergonomické dálkové ovládání umožňující pohodlné a jednoduché řízení stroje i v extrémních, rizikových či stísněných prostorách
  • robustní, odolná konstrukce a velký dosah díky dlouhému ramenu
  • individuální ovládání stabilizačních podpěr
  • díky své šířce projde všemi typy dveří
  • výkonná LED světla

Nabízené příslušenství

Stroj DXR 300 lze vybavit například hydraulickým bouracím kladivem nebo drtičem betonu DCR 300, který si poradí i s tvrdou a silnou betonovou konstrukcí. Dalším zajímavým nástrojem jsou nůžky na ocel DSS 200. Mají nízkou hmotnost a vysokou střižnou sílu. Využít se taktéž dají i ve stísněných prostorách, dále se využívají ve zpracovatelském průmyslu, při demolici konstrukcí nebo potrubí. Zákazníkům je v rámci příslušenství k dispozici také rotační bubnová fréza. Nejčastěji se využívá pro odstraňování povrchů nebo profilování ve skále, betonu i tvrdé půdě. Součástí příslušenství je i multidrapák MG 200 s nízkou provozní hmotností. Maximální nakládací výkon a vysoká uchopovací síla pomáhají zvýšit demoliční výkon.

Kam se jiné stroje nedostanou

Společnost Jádrové vrtání Poděbrady, s.r.o. pracuje s výkonným strojem DRX 300 již pět let, přičemž disponuje i dalšími menšími a lehčími demoličními roboty z portfolia značky Husqvarna. „Tato technika nám umožňuje dostat se i na místa, na která se jiné stroje nedostanou, a musí je tak nahradit lidská síla,“ vysvětluje Robert Vančura. V rámci demolice telekomunikační věže měl stroj DRX 300 společnosti Husqvarna na starosti bourání železobetonových panelů. Aktuálně se na demolici Ústřední telekomunikační budovy podílí už celý jeden z celkových čtyř plánovaných měsíců.

Využití demoličních robotů Husqvarna Dálkově ovládané demoliční roboty Husqvarna DXR se často využívají při pracích v nebezpečných či stísněných prostorách a těžko přístupných oblastech. Lze vybírat ze čtyř různých verzí demoličních robotů Husqvarna DXR dle výkonu, rozměrů či hmotnosti. K dispozici je uživatelům široká nabídka výměnných nástrojů, příslušenství i přídavných funkcí.