husqvarna

Česká republika se na EXPO 2025 pochlubí skleněnou spirálou od studia Apropos Architects

STAVEBNISERVER, Vizualizace: Jana Kohoutová

Od 13. dubna do 13. října 2025 se v japonské Ósace na ostrově Jumešima bude konat Světová výstava EXPO 2025. Naši redakci proto zajímalo, které z architektonických studií navrhne český pavilon. K vyhlášení výsledků architektonické soutěže došlo v březnu letošního roku a tak už víme, kdo obsadil první, druhé i třetí místo a kdo obdržel takzvanou speciální cenu.

EXPO jako jedinečná možnost představit se celému světu

Světová výstava EXPO je setkáním národů z celého světa, které přítomné návštěvníky seznamují s tím, na co jsou doopravdy pyšní, ať jde o nejrůznější vynálezy, výrobky nebo kulturní dědictví a tradice. Československo toho největšího úspěchu dosáhlo na EXPO 58, které se konalo v Bruselu. Získali jsme hned několik ocenění včetně toho nejvyššího – Zlaté hvězdy. Československý pavilon se pochlubil nejenom novými technikami, které spočívaly v konstrukci demontovatelných pavilonů v kombinaci se sklem a plastickými hmotami, ale také budovou restaurace, která byla po výstavě rozebrána a převezena do pražských Letenských sadů. Nyní se v ní nachází galerie a kavárna. „EXPO je celosvětově nejvýznamnější marketingovou akcí a skvělou příležitostí pro podporu a šíření dobrého jména Česka v zahraničí. Kvalitní prezentace začíná kvalitním pavilonem,“ nechal se slyšet ministr zahraničních věcí ČR Jan Lipavský.

Vítězný návrh má podobu skleněné spirály

Právě sklu, stejně jako tomu bylo v roce 1958, vzdalo hold i architektonické studio Apropos Architects, které za svou skleněnou spirálu získalo první cenu. Na projektu architekti spolupracovali i s designérským studiem Lunchmeat a architektkou Terezou Šváchovou. Apropos Architects ovšem nejsou čistě českým architektonickým studiem, jejich práce přesahuje i do zahraničí, svou pobočku mají i ve švýcarském Curychu a v nizozemském Haagu. Mezi jejich projekty najdete například městské domy, školy, plavecký bazén, víceúčelové areály nebo rodinné domy i byty. Tématem výstavního pavilonu je pro studio sochání vitality. Architekti a designéři navrhli fasádu z tabulkového spékaného skla. A proč zrovna vitalita? „Jako společnost se budeme dožívat vyššího věku v plné síle. K posílení vnitřní vitality si potřebujeme uvědomovat i společenské a kulturní hodnoty, neustále si je připomínat a posilovat,“ říká architektka Nikoleta Slováková z Apropos Architects. „Proto pavilon ze dřeva a skla, řemeslně a kreativně pojatý, naplněný českým umem a kreativitou. Ve tvaru dynamické spirály jako té nejideálnější cesty,“ dodává.

Ostrov Jumešima

Každý projekt má jasnou vizi

Druhé místo obsadilo pražské studio A69. Jeho představa českého pavilonu byla vyprojektována v duchu stylizovaného lesa, který má pro Čechy velmi důležitý význam. Architekti ho pojali jako dřevěnou strukturální skulpturu, která mimo jiné těží i z prominentní polohy na nábřežní promenádě. Třetí místo patří libereckému architektonickému studiu Mjölk, jež vidí Česko jako místo, o nějž se jeho obyvatelé starají a hýčkající si ho už stovky let. Česko je krajinou, která má bohatou historii i jasnou environmentální vizi. V rámci této soutěže byla vyhlášena i takzvaná speciální cena poroty, kterou bylo odměněno studio Plus One Architects. To navrhlo pavilon ve tvaru houby, respektive mycelia, které je v současnosti důležitým tématem, jenž propojuje minulost, přítomnost i budoucnost planety

V čele poroty stála významná architektka Eva Jiřičná

Soutěž byla vyhlášena 12. prosince minulého roku a odevzdáno bylo třicet osm projektů, jež splnily všechny parametry zadavatele soutěže. Té se zúčastnili také architekti a designéři ze Slovenska, Velké Británie, Kypru nebo Německa. Odborná komise byla složena z věhlasných a uznávaných jmen. Nechyběla mezi nimi přední česká architektka Eva Jiřičná, partner renomovaného architektonického studia Kengo Kuma and Associates Balazs Bognar, automobilový šéfdesignér Jozef Kabaň, architektka Markéta Smrčková, předseda České komory architektů Jan Kasl, zakladatel Asociace českého průmyslového designu Martin Wichterle a také generální komisař české účasti Ondřej Soška.

Oceněné projekty získaly za účast i umístění v soutěži fi nanční odměnu. Studio Apropos Architects, které se umístilo na prvním místě, obdrželo 500 tisíc korun, studio A69 si díky druhému místu odneslo ze soutěže 400 tisíc korun a třetí studio Mjölk získalo 200 tisíc korun. Vítěz speciální odměny dostal částku 100 tisíc korun.

Rozpočet české účasti na EXPO 2025 je stanoven na 500 milionů korun. Vláda České republiky schválila rozpočet 290,2 milionů korun s tím, že další fi nanční částky budou kryty ze zdrojů soukromých fi rem, institucí a organizací.

místo Apropos Architects
místo A69 – architekti
místo Mjölk