Cime 3 kvartal 2024

Bydlení ve městě, nebo v okolí? Levnější cena bytu není vždy výhra

Vyjádření Adama Greguše z analytického oddělení JRD Group

Nedostupnost vlastnického bydlení v České republice stále narůstá. A současná situace na trhu neslibuje – alespoň v krátkodobém horizontu – příznivé změny, které by rozsvítily alespoň náznak světla na konci tunelu. Místy téměř paralyzovaná výstavba nezvládá držet krok s poptávkou a ani zvyšující se úrokové sazby hypoték dosud nepřispěly k významnějšímu zpomalení růstu cen nových bytů. Jakékoli tlaky směřující k jejich zlevnění totiž brzdí vysoká inflace (a nejen ona), která se nadále promítá do cen materiálů, energií a stavebních prací.

Kvůli nedostupným nemovitostem ve velkých městech proto lidé obracejí svou pozornost na lokality za jejich hranicí, jež nabízejí zatím levnější byty. Odborníci z analytického oddělení skupiny JRD ale varují před neuváženým rozhodnutím. Při výběru mezi koupí nemovitosti ve velkém městě, například v Praze, nebo v přilehlých lokalitách totiž nevstupuje do hry jen cena, ale také řada dalších faktorů, které by si měl kupující opravdu pečlivě promyslet. Při srovnávání obou alternativ bydlení je nejdůležitější nezapomenout kromě pořizovací ceny zvážit i všechny další spojené náklady. A následně si na pomyslné misky vah položit své osobní preference a výhody/resp. nevýhody, jež s sebou přináší městský, nebo naopak mimoměstský způsob života.

Pro lepší představu, s jakými náklady je nutné při volbě mezi oběma alternativami bydlení počítat, provedlo analytické oddělení skupiny JRD porovnání mezi dvěma lokalitami – širším centrem Prahy a příměstskou oblastí zahrnující například města Říčany, Benešov a Kolín[1]. Analytici pracovali s reprezentativním vzorkem 3 000 pražských a 200 mimopražských bytů 3+kk. Hodnota takto dispozičně řešeného bytu bývá sice v příměstské lokalitě o 30 až 40 % nižší než v Praze, do výsledné ceny se ale musí promítnout rovněž dodatečné položky související především s dopravou a logistikou: horší mobilita v rámci veřejné dopravy, více najetých kilometrů a opotřebení či údržba automobilu. Do celkového součtu by navíc měly být zahrnuty také další náklady, k nimž patří například čas strávený na cestách. Jejich reálná hodnota se ale stanovuje velmi problematicky.

Z analýzy vyplývá, že z hlediska explicitních nákladů, které jsou spojené s dopravou, logistikou, provozem a údržbou vozidla, ušetří Pražané oproti obyvatelům mimopražských lokalit až 9 000 Kč měsíčně. Ovšem na druhou stranu zaplatí lidé z metropole přibližně o 11 000 Kč měsíčně více než mimopražští, pokud se srovnávají rozdílné náklady na pořízení nového bydlení. Vzhledem k poměrně zanedbatelnému rozdílu 2 000 Kč je proto při výběru mezi oběma variantami tím důležitější řešit i jiná než finanční kritéria a dát je do souladu se svými osobními potřebami a preferencemi: míru občanské vybavenosti, dopravní dostupnost, blízkost přírody, soukromí atd.

JRD Development, divize skupiny JRD Group, jež se věnuje výstavbě environmentálně šetrného bydlení[1], doporučuje kupujícím zajímat se rovněž o udržitelnost zvolené nemovitosti. A to se vyplatí zvláště v dnešní době, kdy razantně rostou ceny pohonných hmot a energií. Častější využívání veřejné dopravy na úkor osobního vozidla a zvyšování energetické účinnosti domu širším využitím obnovitelných zdrojů totiž snižuje celkovou uhlíkovou stopu, kterou daná domácnost vyprodukuje, a prospívá jejímu rodinnému rozpočtu. Příkladem jsou rezidenční projekty JRD Development (například Bohdalecké kvarteto nebo Císařská vinice), v nichž by díky využití moderních materiálů a technologií neměla klesnout teplota pod 18 °C ani v případě, že by se zde vůbec netopilo. Pasivní byty tak dokážou uspořit i více než 85 % nákladů na vytápění oproti běžným stavbám.


[2] JRD Development již postavila 27 projektů šetrného a zdravého bydlení, a to většinou v Praze. Jejím jediným mimopražským projektem je Touškovský háj. V přípravě však má i další realizace mimo metropoli.


[1] Do srovnání byly zařazeny lokality: a) širší centrum Prahy vzdálené od Václavského náměstí 15 km s dobou dojezdu do centra 35 minut veřejnou dopravou, respektive 20 minut autem; b) příměstská lokalita vzdálená od Václavského náměstí 40 km s dobou dojezdu do centra 55 minut veřejnou dopravou, respekte 40 minut autem. Mimopražská lokalita je ilustrativní agregát, ve kterém byly vhodně a váženě zprůměrovány klíčové parametry, aby se jednalo o reprezentativní lokalitu vzdálenou 40 km od Prahy.

O společnosti JRD Development:

Společnost JRD Development, člen skupiny JRD Group, vznikla v roce 2003. Již brzy po svém založení zahájila výstavbu větších nízkoenergetických a pasivních projektů, které se do té doby nikdo nevěnoval, a zaměřila se na udržitelný rozvoj a zdravé bydlení. V současné době je na tomto trhu lídrem. O kvalitě jejích projektů svědčí nejen zájem klientů, ale také řada ocenění, jež stavby za svůj architektonický a ekologický přínos získaly v mnoha renomovaných soutěžích vč. Best of Realty – Nejlepší z realit, E.ON Energy Globe Award nebo Český energetický a ekologický projekt roku.

JRD Development zrealizovala již 27 developerských projektů. V současné době má v prodejním portfoliu 5 rezidenčních projektů a administrativní budovu Viadukt Anděl a řadu dalších projektů v přípravě. Mezi hlavní cíle společnosti patří posouvat hranice zdravého a ekologického bydlení a na trvalo se zařadit mezi tři největší pražské developery s obratem na úrovni 3 mld. Kč.

JRD Development je jedním ze zakládajících členů České rady pro šetrné budovy a Centra pasivního domu a členem Asociace developerů a Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí. Její majitel Jan Řežáb, průkopník environmentálně šetrné bytové výstavby v ČR, je členem vědecké rady Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze. JRD Development se navíc věnuje šíření osvěty o významu zdravého bydlení. V minulém roce proto spustila Výzvu za zdravé bydlení pro zájemce z řad firem i jednotlivců, kteří rovněž vnímají důležitost výstavby zdravých domovů.Cílem této iniciativy je zvýšit mezi laickou i odbornou veřejností informovanost o významu zdravého mikroklimatu v interiérech a motivovat k rychlejšímu rozvoji udržitelného stavebnictví.

O skupině JRD Group:

JRD Group zastřešuje skupinu firem pod značkou JRD (JRD Development, JRD Land, JRD Energo, JRD Invest a JRD Plazma, pod kterou spadá společnost Millenium Technologies). Všechny jejich aktivity staví na jednotné filozofii, že cesta k udržitelné budoucnosti spočívá v propojení moderních technologií, čisté energie, ekologického přístupu a omezení energetické náročnosti staveb. Jednotlivé divize pokrývají široké spektrum oborů: od developmentu a nákupu či prodeje pozemků přes energetiku z obnovitelných zdrojů až po investice do výnosových nemovitostí. Z projektů moderní energetiky skupiny JRD Group stojí za zmínku portfolio fotovoltaických elektráren o výkonu 40 MWp v České republice a Maďarsku, druhý největší větrný park v České republice s instalovanou kapacitou 26 MW nebo technologie plazmového zplyňování (environmentálně šetrné zpracování odpadů s výrobou elektrické a tepelné energie).