Cime 2 kvartál 2024

Budovy v novém kabátě díky hliníkovým fasádním systémům

Text: STAVEBNISERVER.com, foto: Ivo Románek, PREFA Aluminiumprodukte s.r.o., Pario s.r.o.

V minulém vydání jsme představili úspěšné využití hliníkových kompozitních desek PREFABOND na opláštění čerpací stanice v Uhříněvsi.

Firma PREFA Aluminiumprodukte s.r.o. se specializuje na výrobu hliníkových produktů, které jsou odolné vůči povětrnostním vlivům a zároveň mají moderní design. Architekti mohou využít produkty PREFA nejen při návrhu fasád, ale také při navrhování střech a dalších prvků budovy

Bohaté zkušenosti s využitím prvků PREFA má klempířská a pokrývačská společnost Pario s.r.o. se sídlem v Hradci Králové. Jednatel Ing. Miroslav Vízek nám představuje další zdařilé realizace, jež v této osvědčené spolupráci vznikly.

Administrativně správní budova společnosti RAALTRANS

Společnost RAALTRANS a.s. je významným poskytovatelem softwaru pro výměnu informací a koordinaci vozů v nákladní silniční přepravě. V roce 2017 dokončila výstavbu nové administrativní budovy v Hradci Králové. Architektonický návrh pochází z dílny atelieru Architep HK od Ing. arch. Pavla Červeného. Vlastní realizaci fasády předcházela řada konzultací zhotovitele s architektem a investorem, včetně vzorkování barevného a materiálového řešení. Celá fasáda je zhotovená ze dvou typů materiálů v různých barvách a povrchových úpravách. Na většině plochy, celkem 800 m2 , převažuje plech Prefalz ve stříbrné barvě osazený na jednoduchou drážku. Svitkový plech Prefalz v barvě žíhané hnědé, osazený rovněž na jednoduchou úhlovou drážku, byl použitý v zaoblených částech fasády. Druhým materiálem jsou kompozitní desky PREFABOND o tloušťce 4 mm v barvě stříbrné metalízy v ploše cca 400 m2

Prvky oplechování jsou kotveny na podkladní OSB desky o tloušťce 25 mm, případně 2x12,5 mm v zaoblených částech. Provětrávaná vzduchová mezera mezi OSB deskami a tepelnou izolací je cca 40 mm.

Výzvou bylo velké množství atypických detailů kolem oken, dveří, markýzy a dalších prvků. Kompozitní desky PREFABOND byly předem řezány a ohýbány na dílně a poté osazovány v každém konkrétním detailu. Další dílenské úpravy vycházely z požadavku investora na kotvení desek lepením tak, aby nebyly vidět žádné spojovací prvky. Vzhledem k realizaci v zimních měsících však lepení nebylo zrovna doporučeným postupem, ale pracovníci firmy Pario našli vhodné řešení dílenské přípravy.

Rekonstrukce obvodového pláště Polyfunkčního domu v Jičíně

Zajímavou ukázkou využití fasádních panelů Siding je budova dnešního Polyfunkčního Komunitního centra v Jičíně. Jedna z původních administrativních budov v okolí autobusového nádraží byla donedávna sídlem pobočky VZP. Město jí koupilo v roce 2007 a v roce 2016 rozhodlo o zásadní rekonstrukci, která byla dokončena v roce 2020. Budova nově slouží jako centrum sociálních a poradenských služeb.

Renovace čtyřpodlažní budovy za více než padesát milionů Administrativně správní budova společnosti RAALTRANS byla částečně financována z dotačního programu. Původní skleněná fasáda byla tvořena tzv. „Boletickými panely”, jež byly v 70. letech velmi hojně používány jako alternativa k sídlištní šedi. Tento systém mimo jiné neřešil tepelné mosty a těsnost skladby použitých materiálů. Stávající fasáda tedy naprosto nevyhovovala dnešním tepelně-technickým požadavkům.

Vzhledem k žalostnému technickému stavu budovy bylo rozhodnuto o kompletní přestavbě. Po demolici obvodového pláště i vnitřních rozvodů zbyl pouze železobetonový skelet. Nové moderní interiéry byly doplněny o bezbariérový vstup a výtah.

Netypická moderně pojatá fasáda je dílem paní architektky Michaely Chvojkové. Obvodový plášť je tvořen různě barevnými hliníkovými lamelami PREFA Siding a prosklenými pásy hliníkových oken. Na fasádě se střídá celkem šest barev: tmavě červená, antracitová, tmavě šedá, světle šedá, čistě bílá a mechově zelená. Jedná se o skladbu klasické zateplené provětrávané fasády kotvenou na svislý montážní rošt.

Nepříjemným zjištěním byl stav původních vyzdívek. Ty musely být kvůli ztrátě únosnosti kompletně odstraněny. Na nové vyzdívky byly přes tepelné pojistky osazeny hliníkové rošty, mezi něž byla osazena dvojitá tepelná izolace chráněná difuzní folií. Realizační firma musela přesně dodržet kladečský plán daný projektantem a to na barevné rozložení i šíři jednotlivých lamel, kde byly využity všechny dostupné rozměry. Jednoduché nebylo ani napojování fasádních lamel v rozích, kde bylo nutné lamely krátit na přesný rozměr. U oken musely být lamely osazeny tak, aby na sebe obklad navazoval ve svislých spárách.

Fasádní lamely PREFA Siding patří ke klasickým materiálům pro tradiční i moderní ztvárnění fasády. Tyto vysoce kvalitní hliníkové fasádní lamely mohou být pokládány svisle, vodorovně nebo diagonálně a plášť budovy je řešen jako zavěšená odvětraná fasáda s mezerou pro cirkulaci vzduchu.

Barevné lamely jsou dostupné v šířkách 138 mm, 200 mm, 300 mm, 400 mm, 500 mm a 600 mm a délkách od 500 do 6200 mm. Další varianty jsou ve struktuře povrchu a možnosti ne/přiznání spáry. Dostupné jsou i dekory dřeva nebo perforované lamely.

Střecha Hotelu Palace Apartments Špindlerův Mlýn

Hotel Palacel, známý také jako Dukla, se nachází v jednom z hlavních turistických center Krkonoš, Špindlerově Mlýně a to nedaleko jeho centra pod Kozími Hřbety. Po rekonstrukci z roku 2021 je Palace jedním z nejmodernějších hotelových komplexů u nás. Hosté ubytovaní v apartmánech si kromě restaurace, terasy a wellness užívají i výhledy na oba z přilehlých skiareálů.

Původně zde stál hotel z 19. století s názvem Svatý Petr. Na jeho základech vznikl v roce 1927 zkušerozsáhlý objekt hotelu Palace, inspirovaný lázeňskou architekturou art deco a modernou. Budova si zahrála v několika slavných filmech, jako například Homolka a Tobolka z roku 1972 nebo Anděl na horách.

V květnu 2019 začala demolice původního objektu a o rok později se na jeho základech začal stavět nový hotel. Cílem projektu byl co nejšetrnější přístup k původní při využití moderních postupů, technologií i materiálů. Stavba byla dokončena koncem léta 2021 a první hosty přivítal hotel na začátku zimní sezóny.

Podmínkou stavby bylo dodržení původního architektonického vzhledu včetně komplikovaného tvaru střechy. Střešní konstrukce kombinuje segmentové obloukové mansardové vazníky a klasický krov z lepených BSH profilů. Přesných řezů bylo dosaženo frézováním na CNC strojích. Celkem bylo osazeno 259 ks vazníků sestavených z 2338 ks jednotlivých přířezů o celkovém objemu 20 m3 a 438 ks prvků klasického krovu z 22 m3 řeziva.

Špindlerův Mlýn je horské středisko, kde jsou domy vystaveny extrémním povětrnostním podmínkám. Proto bylo při stavbě hotelu Palace rozhodnuto použít produkty PREFA. Tyto produkty byly testovány v náročných podmínkách Alp a ukázaly svou vysokou odolnost proti sněhu, dešti a silnému větru.

Skladba střechy byla projektantem navržena s ohledem na náročné klimatické podmínky. Na připravený krov bylo montováno první bednění, na ně byla uložena pojistná hydroizolační fólie a kontralatě, které byly dále utěsněny. Na druhé bednění byla položena separační vrstva a na ní již krytina Prefalz o tloušťce 0,7 mm a rozvinu 500 mm, tj. pohledová část cca 43 cm podle požadavků architekta.

Zajímavou výzvou byl podle slov jednatele dodavatelské firmy Pario s.r.o. Ing. Miroslava Vízka oblý tvar střechy, kde kromě pultových vikýřů prakticky nejsou rovné plochy. Střecha plynule přechází z konkávního do konvexního tvaru křivky.

“Měli jsme obavy, jakým způsobem budeme profilovat pásy plechu před montáží. Děsila nás nutnost využití skružovačky na stavbě, ale naše obavy se naštěstí nepotvrdily. Radius nebyl tak malý. Po položení prvních dvou pásů jsme si oddechli. Na stavbě jsme měli profilovačku Mini-Prof, jejímž nakláněním se nám podařilo dosahovat požadovaných tvarů obloukových partií,“ uvedl pan Vízek.

Profilování plechů bylo náročnou otázkou, se kterou si firmy Pario poradila na jedničku, včetně nejrůznějších úžlabí a strmého sklonu střechy. Práci prováděli zkušení klempíři, kteří se museli potýkat se sklony až 60-70°, při zajištění horolezeckou technikou. Celkem bylo na střechu Hotelu Palace použito cca 1500 m2 plechů Prefalz plus další prvky oplechování, parapety atd.

Jednou z největších výhod produktů PREFA je jejich trvanlivost. Hliník je velmi odolný materiál, který odolává povětrnostním vlivům, UV záření a korozivním látkám. To znamená, že střešní krytiny a fasády vyrobené z hliníku jsou velmi odolné a mají dlouhou životnost i v horských podmínkách.

Další výhodou produktů PREFA je jejich nízká hmotnost. Hliník je lehký materiál, což znamená, že instalace střešní krytiny nebo fasády je snadná a rychlá. To šetří čas i peníze při instalaci.

S materiály PREFA děláme už léta, takže nabyté zkušenosti zúročujeme na každé stavbě. Máme zmáknuté detaily a technické řešení. Materiál je lehký a dobře tvárný na stavbě. Málokterý dodavatel může nabídnout garanci 40 let barevnou stálost, čímž také přesvědčujeme investory, že tento materiál na střechu patří, ” pochvaluje si spolehlivost dodavatele materiálu pan Vízek.