Cime 2 kvartál 2024

Brno hledá firmu, která postaví dětský hospic za 182 milionů

Brno 30. března (ČTK) - Brno hledá společnost, která postaví dětský hospic nazvaný Dům pro Julii. Předpokládané náklady jsou 182 milionů korun a část pokryje dotace. Stavba by mohla začít v červenci a hotová by mohla být do konce příštího roku. Novinářům to dnes řekl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Dům vznikne v zahradě domova pro seniory v lokalitě Kociánka a nabídne deset pokojů. Sloužit bude nevyléčitelně nemocným dětem.

Třípodlažní budova s vnitřním nádvořím bude zakomponovaná do zahrady. "Hospic bude disponovat deseti samostatnými pokoji pro klienty, z nichž osm bude sloužit jako odlehčovací. Zázemí bude připraveno i pro rodiče a sourozence dětí. Zařízení bude dále nabízet širokou škálu terapeutických služeb včetně psychologické, sociální a duchovní pomoci," uvedl primátorčin náměstek Robert Kerndl (ODS).

Podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) je hledání zhotovitele posledním krokem, aby mohl hospic vzniknout. "S organizací Dům pro Julii jsme začali spolupracovat v loňském roce. Brno zajistí novostavbu hospice, který bude poté provozovat organizace. Projekt patří v České republice mezi velmi ojedinělé a jsem ráda, že u nás vznikne takto potřebná služba pro rodiny s nevyléčitelně nemocnými dětmi," řekla Vaňková.

Z nákladů 182 milionů korun pokryje 92 milionů evropská dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. Zbytek uhradí město. Organizace Dům pro Julii pak hospic vybaví pro jeho činnost z darů a veřejných sbírek a bude hospic provozovat. Provoz bude částečně hrazený ze zdravotního pojištění, státního rozpočtu, rozpočtu kraje a zdrojů města. Další část pokryjí příspěvky od dárců a mecenášů. Odhadované provozní náklady na jeden rok jsou 12 milionů korun.