Komatsu potřebu bagr

Brno a kraj dohodly se státem podporu při stavbě haly pro Kometu

 
Brno 20. března (ČTK) - Brno a Jihomoravský kraj se dohodly se státem na jeho finanční spoluúčasti při stavbě haly pro hokejovou Kometu. Částka zatím není jasná, ale jde o stovky milionů korun, řekla dnes novinářům primátorka Markéta Vaňková (ODS). Stovkami milionů by se měly podílet také kraj i Brno. Multifunkční hala za více než miliardu vznikne na výstavišti a má mít kapacitu 12.000 lidí. Podle Vaňkové město zváží založení spolku nebo firmy, která by byla investorem celé stavby. Snahou je, aby se v nové hale mohl konat světový hokejový šampionát v roce 2024.

Zástupci města a kraje jednali o hale s vládním zmocněncem pro sport a poslancem Milanem Hniličkou (za ANO), který je bývalým hokejovým brankářem. "Máme příslib od státu, že se chce na tomto projektu podílet. Je zájem o to, aby se v hale mohlo konat mistrovství světa v roce 2024," uvedla Vaňková.

Podle ní zatím není jasné, kolik by měl stát dát peněz. "Bavíme se ale o částce v řádu stovek milionů korun," řekla Vaňková. Hejtman Bohumil Šimek (ANO) uvedl, že by se stovkami milionů měl podílet i Jihomoravský kraj. Stavbu haly označuje za prioritu. "Kraj a Brno aktuálně žijí hokejem. Je smutné, že už taková hala v Brně dávno není. Bude centrem pro sport dětí, mládeže a poskytne zázemí pořádání významných akcí s mezinárodním přesahem," řekl Šimek.

Podle Vaňkové se nyní jedná o tom, jakou podobu by měl mít subjekt, který bude investorem. Je možné, že vznikne nový spolek nebo firma. "Možná budou účastníky jen město a kraj, nebo k tomu přistoupí i další společníci jako Kometa nebo výstaviště, případně jiný subjekt," dodala Vaňková.

Hala pro Kometu měla být původně v lokalitě za Lužánkami, kde ale město dlouhodobě řeší majetko-právní spory. Kometa předloni po 51 letech získala titul v nejvyšší hokejové soutěži a loni ho obhájila. Proto politici začali mluvit o tom, že by hala mohla vzniknout na výstavišti. Nejprve minulé vedení města v čele s hnutím ANO zvažovalo její vznik v místě současného zastaralého velodromu, který se přemístí do Hněvkovského ulice. Nová koalice vedená ODS ale rozhodla, že hala bude na výstavišti v blízkosti pavilonu Z, kde je podle koalice lepší dopravní napojení na MHD a také větší prostor pro parkování.

Hala za 1,4 miliardy korun má mít kapacitu 12.000 lidí. Sloužit má nejen sportu, ale i jiným kulturním nebo společenským akcím. Kometa nyní hraje v DRFG aréně s kapacitou 7700 diváků, což ale mnohdy nestačí.