Komatsu potřebu bagr

ZŠ Na Kocínce v Praze má stavební povolení, stavba by mohla začít roku 2023

Praha (ČTK) - Záměr výstavby školního pavilonu v ulici Na Kocínce v Praze 6 získal stavební povolení. Vydal ho stavební úřad šesté pražské městské části, který své rozhodnutí uvedl na úřední desce. Ve školním objektu, jehož výstavbu bude financovat radnice Prahy 6, bude osm učeben pro školáky a prostory pro pedagogy. Stavba by měla podle plánů radnice začít v roce 2023, náklady se nyní odhadují asi na 170 milionů korun. Vyplývá to z veřejných dokumentů, z informací na webu radnice a z vyjádření mluvčího Prahy 6 Jiřího Hannicha.

Projekt výstavby školy v ulici Na Kocínce se podle místostarosty Prahy 6 Jakuba Stárka (ODS) připravuje téměř deset let. Původní povolovací řízení z roku 2015 skončilo neúspěchem kvůli nesouhlasu místních spolků. Ty tehdy namítaly, že návrh není v souladu s okolím, a to mimo jiné kvůli velikosti a umístění školní budovy. Vznikl proto nový projekt školy, který nyní "vyhovuje požadavkům místních i obce", jak uvedl místostarosta.

Škola Na Kocínce bude mít kapacitu 240 žáků a bude spadat pod sousední základní školu (ZŠ) Bílá, kterou zřizuje šestá pražská městská část. Nové školní prostory v Dejvicích budou sloužit žákům prvního stupně a školní družině ZŠ Bílá. Objekt se postaví na místě, kde nyní stojí dva pavilony bývalé mateřské školy. Samotná výstavba by měla začít v roce 2023, sdělila ČTK již dříve radní Prahy 6 pro školství Marie Kubíková (ODS). Hotovo by podle plánovaného harmonogramu mělo být v roce 2024.

Pavilon vznikne na městských pozemcích podle návrhu Jaromíra Kosnara a Radovana Kupky z architektonického studia AND. Škola bude mít tři podlaží, v nichž budou učebny, zázemí pro pedagogy, šatny a sklady. Prostory pro školní družinu budou přes terasu propojené se školní zahradou. V objektu vznikne rovněž jídelna s výdejnou jídla. Jídelna bude sloužit podle zástupců radnice také jako víceúčelový sál pro školní, kulturní či společenské akce. V areálu školy se budou moci konat i příměstské tábory.

ZŠ Na Kocínce byla navržena tak, aby měla nízkou spotřebu energie. Budova se bude vytápět tepelnými čerpadly a bude mít zelenou střechu. Na zalévání zahrady v areálu školy se bude využívat dešťová voda a takzvaná šedá voda, tedy splašková odpadní voda, která odtéká z umyvadel, van, sprch a dřezů, bude použita ke splachování toalet.

Radnice zřizuje 15 základních škol s kapacitou zhruba 9900 žáků a 33 mateřských škol. Podle plánů radnice je cílem, aby byly kapacity ZŠ v Praze 6 v roce 2030 asi 11.200 žáků. Ke stávajícím školním budovám se proto přistavují přístavby nebo se na učebny mění půdní prostory stávajících škol. V Praze 6 se počítá i s výstavbou nových školních budov. Dvě by měly vzniknout třeba v rámci projektu Nová Ruzyně. Školky a základní školy zřizují městské části, zatímco střední, vyšší odborné, speciální, jazykové a základní umělecké školy má na starosti magistrát.