Cime 3 kvartal 2024

Zástupci Prahy jednali s ministrem dopravy Kupkou o stavbě okruhů a metra D

Praha 4. února (ČTK) - Zástupci hlavního města dnes jednali s ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS) o dostavbě Pražského a městského okruhu z Pelc-Tyrolky do Štěrbohol a výstavbě metra D z Pankráce do Písnice. Diskutovali o možnostech, jak by stát městu v rámci těchto staveb pomohl. Konkrétní dohody nepadly. Další jednání je naplánováno na příští týden. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Vnější okruh staví stát prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Metro D a vnitřní okruh má na starosti město. Kdy budou okruhy dokončeny, není jasné. U metra D dopravní podnik (DPP) dokončil geologický průzkum.

"Jednalo se o seznamovací schůzku. Šlo o to shrnout si hlavní projekty a problémy s nimi spojené, které na území hlavního města považujeme za prioritní a nastínit si, že s nimi potřebujeme pomoci. Na rozdíl od nás, všechny metropole v Evropě mají v takových případech pomoc státu. S okruhem a metrem D potřebujeme pomoc, nejsou to projekty pouze pro Pražany," řekl Scheinherr.

V případě stavby vnějšího okruhu mezi dálnicí D1 a hradeckou dálnicí D11 mluvily obě strany o možnostech, jak by mohl stát městu pomoci s takzvanými doprovodnými opatřeními jako jsou například zelené pásy, výsadba zeleně nebo cyklostezky. Ministerstvo podle Scheinherra vybere svého zástupce, který to s městem bude řešit.

Diskuse se týkala rovněž dostavby vnitřního okruhu z Pelc-Tyrolky do Štěrbohol, známého jako Vlasta, a vybudování metra D. "U obou investic jsme v pokročilém stadiu příprav. Nejsme ale schopni obě ze svého rozpočtu pokrýt sami bez pomoci státu," řekl Scheinherr.

Město nyní u stavby metra D čeká na rozhodnutí ministerstva dopravy ohledně podnětu ze strany některých občanů Pankráce, kteří napadli rozhodnutí některých orgánů, mimo jiné hygienické stanice, báňského úřadu nebo stavebního odboru Prahy 4. Ministerstvo si muselo vyžádat vyjádření nadřízených orgánů zmíněných institucí a následně celý případ posoudí. Podle Scheinherra by stavba metra mohla začít v následujících týdnech.

U městského okruhu magistrát připravuje dokumentaci nutnou k tomu, aby mohlo zažádat o územní rozhodnutí. Chybějící úsek okruhu bude měřit 10,3 kilometru, z toho větší část povede v tunelech. Kdy se začne stavět, není jasné. Vyčísleny zatím nebyly ani náklady, hovoří se až o 100 miliardách korun.