Komatsu potřebu bagr

Za ochranu proti povodním na řece Opavě se už utratila miliarda

Krnov (Bruntálsko) 24. května (ČTK) - Již zhruba miliardu korun utratil Státní podnik Povodí Odry za protipovodňová opatření a ochranu měst a obcí na řece Opavě. Peníze byly použity třeba na výkupy pozemků či stavby suchých nádrží a hrází. Součástí opatření má být i přehrada v Nových Heřminovech na Bruntálsku, náklady i s nádrží by pak dosáhly asi 6,6 miliardy. Novinářům to dnes řekla mluvčí společnosti Šárka Vlčková. Proti stavbě nádrže je ale vedení Nových Heřminov a část jejich obyvatel.

V místech, které má přehrada zatopit, už povodí vykoupilo téměř 99 procent všech pozemků. Celkem za ně vyplatilo 303 milionů. Dalších 200 milionů bylo použito na výkupy dalších pozemků dotčených souvisejícími stavbami. Za ty by státní podnik měl zaplatit ještě 70 milionů. Za už vybudované stavby jako jsou suché nádrže či hráze a jejich projektovou přípravu zaplatilo povodí 580 milionů korun.

Představitelé povodí předpokládají, že pozemky a nemovitosti, které obyvatelé Nových Heřminov odmítají prodat, bude muset vyvlastnit. Vedení obce stavbu přehrady odmítá. Starosta Ludvík Drobný ČTK řekl, že obec se stále drží výsledků platného referenda, ve kterém se obyvatelé jesenické obce vyslovili jednoznačně proti stavbě přehrady. "Letos je tomu deset let, co občané Nových Heřminov odmítli projekt přehrady. A zároveň je tomu deset let, co se propagátoři tohoto projektu rozhodli tuto skutečnost ignorovat. Celých deset let odmítají o argumentech obce jednat," uvedl.

Proti stavbě je i Hnutí Duha Jeseníky. Jeho představitelé argumentují především tím, že podle některých studií existují alternativní možnosti, jak bez přehrady obce ochránit. "Povodí Odry se dostalo díky prosazování konfliktního a drahého řešení podmíněného stavbou přehrady v Nových Heřminovech do slepé uličky. Navrhovaná přehrada ochrání 6000 obyvatel, což znamená, že ochrana jednoho občana bude stát 1.1 milionu korun což rozhodně není rentabilní řešení," řekl koordinátor hnutí Ivo Dokoupil.

Existuje podle něj varianta bez přehrady, která by byla úspornější za přijatelných podmínek. "Dokazuje to studie Václava Čermáka, která ovšem nikdy, navzdory doporučením odborných posudků, nebyla řádně zkoumána. Její nezávislé prozkoumání a zastavení příprav výstavby nádrže neustále požadují občané Nových Heřminov," řekl Dokoupil.

Stavba protipovodňové nádrže si vyžádá v Nových Heřminovech demolici 33 obytných a rekreačních staveb a čtyř zemědělských areálů. V rozpočtu je zahrnuta i stavba nové silnice a další úpravy celého koryta řeky. Výstavba nádrže se řeší již desítky let. Aktuální se znovu stala po katastrofálních povodních na Moravě a ve Slezsku v roce 1997. Vláda nakonec vybrala menší variantu přehrady. Původně se předpokládalo, že se nádrž začne stavět v roce 2020, to ale podle technického ředitele Povodí Odry Petra Březiny není reálné.