Mercedes

Na chlazení záleží: Proč je CO2 přirozená volba?

K vyřazování látek poškozujících ozónovou vrstvu (jedná se například o freony) dochází po celém světě v zájmu ochrany životního prostředí. Společnost Panasonic se zařadila mezi firmy, které pracují na technologiích pro boj s klimatickou změnou a vyvíjejí účinná řešení využívající alternativy ke konvenčním chladivům. Mezi nejúčinnější alternativy patří oxid uhličitý.

Historie využívání CO2 pro účely chlazení se začala v Panasonic Heating & Cooling Solutions psát v roce 2010. Společnost tehdy představila svou vůbec první jednotku CO2 Cold Chain pro maloobchodní aplikace v Japonsku a v roce 2017 chlazení oxidem uhličitým uvedla v Evropě. Dnes je Panasonic hrdý na to, že má celou řadu inovativních řešení chlazení, včetně nejnovější středně a nízkoteplotních 4HP jednotek, uvedených na trh na začátku roku 2022. Navíc se letos Panasonic zavázal rozšířit své portfolio chladicích řešení využívajících zmíněné přírodní chladivo.

Oxid uhličitý a jeho výhody

CO2 má jako přírodní chladivo oproti jiným látkám mnoho výhod:

  • Velmi dobrý součinitel prostupu tepla
  • Relativní imunita na tlakové ztráty
  • Velmi nízká viskozita
  • Malý dopad na životní prostředí

Přírodní chladivo CO₂ rovněž není tak toxické ani hořlavé jako jiné alternativy. Má navíc nulovou hodnotu ODP (Potenciál k poškozování ozónové vrstvy) a GWP (Potenciál globálního oteplování) na hodnotě 1. To z oxidu uhličitého dělá nesmírně atraktivní chladivo z hlediska šetrnosti k životnímu prostředí, protože v případě úniku se do atmosféry uvolní pouze přírodní látky. Má také schopnost rekuperace tepla s možností jeho dalšího využití.

Rostoucí řada vysoce kvalitních chladicích řešení Panasonic využívajících přírodní chladivo CO2 (R744) nyní nabízí chladicí výkony od 2 kW do 16 kW. Jednotky jsou ideální pro instalaci v chladicích skříních, chladírnách, mrazírnách v maloobchodech s potravinami a dále v hotelech, skladech, večerkách, v oboru zdravotnictví (např. farmaceutické laboratoře) nebo průmyslu (např. zpracování potravin).

Chcete-li se dozvědět více o řadě CO2 Cold Chain společnosti Panasonic, navštivte stránky www.aircon.panasonic.eu.

O Panasonic Group

Panasonic Group je světový lídr ve vývoji inovativních technologií a řešení pro segment spotřební elektroniky, ICT,

bydlení, automobilového průmyslu nebo energetiky. Panasonic Group od 1. dubna 2022 funguje jako holding a pod názvem Panasonic Holdings Corporation zastřešuje celkem osm firem. Od svého založení v roce 1918 usiluje Panasonic o co nejvyšší kvalitu svých technologií, pomocí kterých se snaží zlepšovat život svých zákazníků i svět, který je obklopuje. Panasonic Group vykázala k 31. březnu 2022 konsolidovanou čistou roční tržbu v hodnotě přesahující 1,4 bilionu korun (56,4 miliardy EUR). Pro více informací navštivte www.panasonic.com/global.