Radíme s výběrem krbových kamen
Výběr krbových kamen jednomu dokáže zamotat hlavu a my vám s ním dnes trochu pomůžeme. Důvodů, proč si krbová kamna pořídit může být více. V místnosti jsou krásným designovým doplňkem, symbolizují teplo domova a v neposlední řadě dokáží ušetřit spoustu peněz za vytápění.
Jak tedy vybrat ta nejlepší?
Předně bychom si měli ujasnit, za jakým účelem si krbová kamna budeme pořizovat. Mohou sloužit jako hlavní zdroj tepla, v případě, že již máme centrální topení, mohou být doplňkovým zdrojem tepla, nebo si je chceme pořídit pouze k příležitostnému topení, a to především coby dekoraci, která zútulní náš byt.
Jaký výkon kamen zvolit?
Je důležité zjistit, jaký tah má váš komín, jaká je jeho účinná výška a jaký je průměr kouřovodu. S tím vám pomůže kominík. Také je vhodné vědět, jak velký prostor jimi máme v plánu vytápět. To vše souvisí s výběrem vhodného výkonu. Zvolíte-li špatně, jenom si uškodíte. Malý výkon se budete snažit zvýšit, což může vést až k popraskání kamen, naopak velký výkon budete snižovat menším množstvím paliva, kvůli čemuž vaše kamna časem přestanou fungovat správně.
Nejdříve si tedy určitě spočítejte, kolik m3 budete chtít vytopit. Lze říci, že k vyhřátí 20 m3 starého domu potřebujete 1 kW. U novostavby vám 1 kW vyhřeje 40 m3. Pakliže budete chtít vytopit například 100 m3 v novostavbě, pak 100 m3 vydělíte 40 m3, tedy 100 / 40 = 2,5. Výkon, který budete potřebovat je 2,5.
A kam s kamny?
Okolní prostředí, v němž kamna budou stát, musí být z nehořlavých materiálů, nejlépe tedy dlažba, kámen či cihly. Kamna musí stát na rovném a pevném podloží, které snese jejich hmotnost. Mohou vážit až 200 kg, proto pozor, pokud chcete kamna umístit do patra.
Typy krbových kamen
Trh dnes nabízí spoustu typů krbových kamen, z nichž si můžete vybrat.
- Podle způsobu, jak nám zprostředkovávají teplo:
- Krbová kamna s výměníkem a bez výměníku
Výměník je zdvojená komora, která se nachází okolo topeniště, a je vyroben z litiny nebo oceli. Krbová kamna, jež výměník nemají, vyhřívají místnost teplem, které z nich sálá do prostoru. Nevýhodou těchto kamen je relativně malý dosah vytápění a žhavý vnější kryt. Kamna s teplovodním výměníkem lze napojit na teplovodní rozvod, který rozvede teplo do celého domu. Tato kamna mohou být hlavním zdrojem tepla.
- Podle způsobu umístění:
- Vestavná kamna
Plní především estetickou funkci, do zdi je vestavěna otevřená krbová vložka. Pokud máme krbovou vložku uzavřenou (skleněná dvířka), zvýší se účinnost krbu a kamna se tak stanou plnohodnotným zdrojem tepla.
- Volně stojící kamna
Jedná se o samostatná kamna, která jsou vyrobena z kvalitních materiálů hromadících teplo. Vyrábí se pro více druhů paliv.
- Podle druhu paliva:
- Elektrická kamna (vyšší provozní náklady, nemusí se však řešit odvod spalin),
- plynová kamna (oproti elektrickým nejsou tak vysoké náklady na provoz, místnost prohřejí rychle),
- kamna na tuhá paliva (topí se především dřevem).
Kamna zvelebí každý domov
Ať už si vyberete jakákoliv kamna, je jisté, že se v místnosti stanou dominantou. Na výběr máte spoustu variant a barevných provedení. Plechová kamna se hodí takřka všude. Dělají se v kombinacích se sklem i s keramickým obkladem. Kachlová kamna bývají často originálem. Ti nejlepší výrobci je totiž vyrábějí podle tradičních metod, a proto je každý kousek „svůj“.
Na závěr doufáme, že jsme vám tímto článkem pomohli, a při výběru krbových kamen přejeme šťastnou ruku.