Cime 3 kvartal 2024

Infrasauny – blahodárné teplo do každé domácnosti

Infrasauny produkují takzvané „zářící teplo“, a tím pomáhají lidskému organismu s regenerací a s posílením obranyschopnosti. V dnešní době již kvůli saunování není nutná návštěva wellness center, ale tuto proceduru si může užít kdokoliv v soukromí domova, a to například i v panelovém domě. Jakou saunu vybrat a jak ji používat, poradí Hornbach.

 

Infrasauny produkují infračervené světlo, a tak pomáhají proti ztuhlosti končetin, kloubů či zad a léčbě kožních nemocí, jako je lupénka, ekzémy či kvasinkové infekce. Infračervená terapie navíc stimuluje produkci endorfinů, kterým se přezdívá hormony štěstí. Vhodná je také pro lidi, kteří chtějí zhubnout, protože za jeden pobyt v sauně může trénovaný člověk spálit až 800 kcal. Vlivem pocení se uvolní také tukové polštářky, které na ženských stehnech, břichu a zadečku způsobují celulitidu.

 

U klasických saun dosahuje teplota vzduchu okolo 90 – 105 °C, oproti tomu se infrasauna rozehřívá pouze na 30 – 60 °C, což vyhovuje především lidem se zdravotními potížemi, jako je vysoký krevní tlak a potíže se srdcem. Těmto osobám většinou klasické saunování nedělá dobře. Navíc díky technologii infračerveného záření se 80 % tepla dostane přímo do těla a pouze 20 % se rozprostře do prostoru. Dalším vítaným rozdílem je nízká finanční i energetická náročnost.

 

Jak na domácí stavbu infrasauny


“Pro umístění infrasauny nepotřebujete v bytě žádné stavební úpravy, pouze si připravte prostor pro sestavování sauny. Nejčastějším místem, kam se infrasauny umisťují, jsou koupelny, ložnice, suterény či klasické obytné místnosti. Záleží pouze na vaší představě, kde saunu umístíte. Při plánování jejího umístění je třeba myslet také na to, že nějaké místo zaberou i vstupní dveře. Infrasauna se prodává připravená jako „skládačka“ s podrobným návodem, montáž tedy zvládne opravdu každý. K samotnému zapojení vám postačí klasická elektrická zásuvka na 230 V,” říká Martina Bock, specialistka na sanitu z projektového marketu Hornbach.

 

Stavba infrasauny je velice jednoduchá, bez potíží ji zvládnou dvě osoby za méně než hodinu. K samotné montáži budete potřebovat pouze šroubovák. Infrasauna je složená z několika dílů, do kterých jsou předmontované všechny komponenty. Obecně platí, že se nejdříve položí podlaha, na pero a drážku se nasunou stěny infrasauny, které se k sobě spojují přezkou nebo šrouby. Jako poslední krok k sestavení korpusu infrasauny, přichází na řadu instalace stropu a s tím spojené zapojení elektroniky, které je řešeno velmi jednoduše přehledným popisem.     

 

Základní pravidla pro zdravé saunování

Po instalaci je možné začít saunu ihned používat. Její rozehřátí zabere pouhých 5-10 minut, během kterých je však dobré být již uvnitř sauny. Ideální doba saunování je 25-40 minut, vždy však záleží na individuálních pocitech a možnostech. Po saunování se oproti klasické sauně nedoporučuje studená koupel, naopak je dobré opláchnout se vlažnou vodou, aby tělo nezažilo šok a dál se mohlo potit a vyplavovat škodlivé látky z těla.

 

 

  • Před saunováním se osprchujte a otřete se do sucha.
  • Můžete si vzít s sebou do infrasauny hrubou žínku či ručník a ve chvíli, kdy se začnete potit, si jí můžete otírat obličej. Díky tomu odstraníte odumřelé kožní buňky a vaše pokožka se tím omladí a bude hladší.
  • Nejlepší doba pro saunování je ráno. Krátce po probuzení se lehce protáhněte, poté se vypoťte v infrasauně, osprchujte a nakonec vypijte několik sklenic čisté vody. Taková ranní procedura vám dodá potřebnou energii na celý den. Pokud máte naopak problémy se spaním, můžete použít infrasaunu večer. Klidný a uvolněný stav zajištěný saunováním vám pomůže snadněji a lépe usnout.
  • Při saunování v infrasauně je nejlepší poloha vsedě a nikoli vleže. Topidla jsou totiž umístěna tak, aby nejvíce užitku ze záření poskytla osobě sedící ve vzpřímené poloze s chodidly na úrovni lavice.
  • Není důležité, jaká teplota je uvnitř infrasauny, když do ní vstoupíte. Výrazné pocení totiž nastává až cca po 15 minutách. Z tohoto důvodu není nutné čekat, až se infrasauna naplno rozehřeje. Nejlepším řešením je vstoupit do ní při jejím zapnutí a zahřívat se společně se saunou.
  • Po dokončení saunování není ideální se okamžitě sprchovat. Vaše tělo se totiž během saunování zahřálo, bude se i nadále po určitou dobu potit i po vypnutí topných jednotek, dokonce i po opuštění infrasauny. Posaďte se v infrasauně s otevřenými dveřmi a nechejte vaše tělo potit, zatímco se bude ochlazovat. Jakmile se budete cítit dostatečně příjemně, dejte si vlažnou (nikoliv studenou) sprchu pro úplné opláchnutí potu z vašeho těla. Po použití infrasauny se nedoporučuje používat mýdlo, sprchové gely ani jiné přípravky, protože vaše póry budou otevřené a tyto látky by je mohly zanést.
  • Nepoužívejte infrasaunu bezprostředně po namáhavém cvičení. Počkejte alespoň 15 minut, aby se vaše tělo ochladilo.