Komatsu potřebu bagr

Aby teplo nebylo luxusem

Rostoucí ceny energií, vysoká inflace, nejistá situace ohledně dodávek plynu i blížící se zákaz starých neekologických kotlů… Trápí vás otázka, jak mít doma vždy teplo, ale nezruinovat přitom rodinný rozpočet? Důležité je vědět, kudy cenné teplo z domu utíká. „Pokud je dům už starý, nezateplený a má ještě původní okna, je nutné počítat s větším únikem tepla, a tudíž i vyšším účtem za vytápění. Investice do zateplení a výměny oken se tedy nabízí jako první krok pro snížení nákladů na vytápění,“ radí Ing. Milena Tomčíková, produktová manažerka značky VEKRA, největšího českého výrobce oken. Tím druhým krokem je volba úspornějšího zdroje tepla. Mezi ty nejefektivnější patří dnes tepelná čerpadla. Kolik se ale dá pomocí těchto opatření reálně ušetřit? Mají vlastně ekonomický smysl? Ukážeme vám to na reálném příkladu skutečného rodinného domu, který prošel kompletní rekonstrukcí a výměnou plynového kotle za tepelné čerpadlo.

Původní stav domu:

  • Datum výstavby: 1973
  • Parametry: dvoupatrová stavba, ze ¾ podsklepená, půda, sedlová střecha, původní okna
  • Topný systém: běžný plynový kotel, bojler 115 l, litinové radiátory
  • Vytápěná plocha: 210 m2
  • Původní spotřeba energií: 40 MWh/rok (reálné měření za 3 roky provozu)

Provedená opatření ke snížení nákladů za energie:

  • Výměna oken za dvojsklo s profilem se dvěma těsnícími rovinami – spotřeba 36 MWh/rok
  • Zateplení polystyrenem o tloušťce 12 cm – spotřeba 26 MWh/rok
  • Výměna zdroje tepla za tepelné čerpadlo ACOND – spotřeba 3,9 MWh/rok (změna zdroje energie z plynu na elektřinu)
 Spotřeba/rokNákladyÚspora
Běžný plynový kotel26 MWh100 434 Kč 
Tepelné čerpadlo s účinností 5,053,9 MWh47 810 Kč52 624 Kč

Spotřeba energie před jakýmikoliv úpravami byla 40 MWh, což v aktuálních cenách plynu odpovídá ročnímu nákladu 155 000 Kč.

Výměnou oken, zateplením a instalací tepelného čerpadla se roční náklady na energie sníží na 48 000 Kč. Jde tedy o roční úsporu 100 000 Kč.

Nenechte si teplo utíkat okny

Právě okna patří v obálce budovy k nejslabším místům. Špatně usazenými a nekvalitními okny unikne z interiéru až 60 % tepla, jejich výměnou můžeme uspořit až čtvrtinu tepla v závislosti na původním stavu oken a zvycích domácnosti. Tento údaj vychází z případu, kdy původní okna byla špaletová se zkříženými křídly, která byla nahrazena okny s izolačním trojsklem a středovým systémem těsnění. Na modelovém případu 50 let starého domu s původními okny to vychází v průměru na 10 % úpory tepla, opět v závislosti na zvycích domácnosti. Pokud je u oken také venkovní stínění a pravidelně se používá, úspora se ještě zvýší. Pro zamezení nežádoucího úniku energií musí okna splnit přísné podmínky na tepelně izolační vlastnosti. Klíčové je jak jejich špičkové provedení a použití kvalitních materiálů, tak i profesionálně provedená montáž.

Ing. Milena Tomčíková, produktová manažerka značky VEKRA, největšího českého výrobce oken.

Čerpadla pro rekonstrukce domů

Moderní čerpadla jsou dnes dimenzovaná tak, aby dokázala vytopit dům i jen po částečné rekonstrukci. Například tepelné čerpadlo ACOND PRO R, které je určené právě pro rekonstrukce, dosahuje výkonu 3 – 18 kW a zvládne tedy bez problémů vytopit drtivou většinu rodinných domů. Může pracovat o výkonu až 18 kW, ale pokud dům zateplíte a vyměníte okna, jeho výkon se automaticky sníží.
Jakub Tykal, obchodní a marketingový ředitel společnosti ACOND, předního českého výrobce tepelných čerpadel.

I starý dům se zkrátka dá vytopit úsporně. Stačí nenechat si teplo z domu utíkat a zvolit jeho dostatečně úsporný zdroj.

Připraveno ve spolupráci se společností ACOND (www.acond.cz) a značkou VEKRA (www.vekra.cz).