Komatsu potřebu bagr

Vláda uvolní 800 milionů korun na podporu výstavby nájemního bydlení

Praha (ČTK) - Vláda dnes schválila poskytnutí 800 milionů korun do programu na podporu výstavby nájemního bydlení. Většina peněz bude určena pro obce, část ale mohou dostat i soukromí investoři, kteří ve spolupráci s obcí byty staví. Po jednání kabinetu to novinářům řekl vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Schválený program má zlepšit dostupnost bydlení, ministerstvo pro místní rozvoj ho spustí tento měsíc.

Bartoš uvedl, že pro obce je určeno 500 milionů korun, další peníze mohou získat právnické osoby, jako jsou například charity. Soukromí investoři na příspěvek mohou dosáhnout v situaci, kdy budou spolupracovat na výstavbě s obcemi a minimálně čtvrtinu postavených bytů poskytnou obcím k využití.

"Obce budou mít prospěch i z projektů, na které získá podporu soukromý investor. V takovém případě budou moci samosprávy určit, komu se pronajme nejméně čtvrtina bytů. Podobnou spolupráci obcí a soukromého sektoru chceme do budoucna výrazně posílit," uvedl Bartoš.

Byty postavené s využitím poskytnuté podpory budou muset být nabízeny za cenu v místě obvyklou, aby se dál nezvyšovaly ceny bydlení, řekl Bartoš. Měli by v nich bydlet hlavně lidé, kteří mají problém dosáhnout v dané lokalitě na nemovitost na trhu a nemají jinou možnost bydlení.

Podpora se bude skládat ze dvou částí, dotace do maximální výše 25 procent a výhodného úvěru. Celkem může dosáhnout až 90 procent nákladů. Peníze se budou do systému postupně vracet a podpoří další výstavbu.

Bartoš také uvedl, že podpora nájemního bydlení by měla posloužit i k tomu, že se zvýší jeho podíl v Česku. V současnosti podle něj činí zhruba 20 procent, zatímco vlastnické bydlení 80 procent. Přiblížení podílů obou typů bydlení by podle něj pomohlo i k dosažení dostupných cen.