Komatsu potřebu bagr

Vláda schválila rozpočet fondu podpory investic, na programy půjde 4,8 mld. Kč

Praha 23. února (ČTK) - Vláda dnes schválila návrh rozpočtu Státního fondu podpory investic (SFPI) pro letošní rok. Na programy financované fondem by mělo jít zhruba 4,8 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo pro místní rozvoj. Do předloňského roku se fond jmenoval Státní fond rozvoje bydlení. Loni byly výdaje fondu stanoveny na 4,84 miliardy korun, příjmy na 3,44 miliardy Kč.

"Nejvyšší částka je určena na program Živel, z jehož alokace ve výši 1,4 miliardy korun nebylo v minulém roce profinancováno 1118,8 milionu korun. Dále jsou tyto prostředky určeny na finanční nástroj IROP Zateplování (350 milionů korun), program Výstavba pro obce (659,2 milionu korun) a program Brownfieldy (1000 milionů korun)," uvedlo MMR v tiskové zprávě.

Podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) na straně příjmů rozpočet fondu nezvyšuje nároky na státní rozpočet. "Ty zůstávají 909 milionů korun. Z toho je 800 milionů korun určeno na program Brownfieldy, který bude financován z Národního plánu obnovy. Zbývajících 109 milionů korun bude využito na dotace ke krytí výdajů spojených se snížením jistiny úvěrů poskytnutých mladým lidem při narození dítěte a ke krytí úrokových dotací programu Panel. Tyto dotace budou poskytnuty prostřednictvím kapitoly MMR," uvedl.

Do budoucna plánuje přesunout více peněz na bydlení do SFPI, a to na přípravu projektových dokumentací, výkupů nemovitostí a regeneraci brownfieldů pro účely bydlení, včetně rekonstrukcí zanedbaného bytového fondu. "Počítáme s tím, že fond se stane jedním z klíčových nástrojů bydlení v ČR," dodal Bartoš.

Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) shromažďoval peníze určené na podporu bydlení. Hospodařil s vlastními penězi a rozděloval i příspěvky z příslušných fondů Evropské unie. Jeho cílem bylo podporovat soukromé a obecní investice do výstavby, oprav a modernizace bytů. Předloni se fond přejmenoval na Státní fond podpory investic. Kromě kompetencí bývalého SFRB rozšířil svou působnost například o udržitelný rozvoj obcí, měst a regionů a o cestovní ruch.