CIME MERLO 09/2023

Vláda bude jednat o navýšení peněz na opravy silnic v krajích

Praha 21. května (ČTK) - Vláda bude jednat o požadavku krajů na navýšení peněz pro opravy silnic druhé a třetí třídy. Na dnešní videokonferenci ministrů s Asociací krajů to podle místopředsedy Rady Asociace krajů a hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka (ČSSD) slíbil ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Žádnou konkrétní částku ale kraje podle Běhounka slíbenou nemají, řekl ČTK

Kraje koncem dubna oznámily, že budou po státu žádat pro letošní a příští rok na opravy silnic druhé a třetí třídy dohromady osm miliard korun. Kvůli dopadům epidemie nového typu koronaviru očekávají vyšší výdaje a zároveň nižší příjmy z daní.

"Bylo nám slíbeno, že to vláda probere," uvedl po dnešní videokonferenci s ministry Běhounek. "Velmi by se nám líbilo osm miliard každý rok, ale chápeme, že těch osm miliard ročně stát asi nemůže dát, ale čtyři miliardy by nám velmi pomohly," dodal.

Kraje musely v minulých letech každý rok vyjednávat o částce, kterou Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) na opravy krajských silnic uvolní. V posledních dvou letech to byly čtyři miliardy korun. Každoroční nejistota ohledně výše státní podpory pro kraje ale znamená zpoždění v zadávání veřejných zakázek.

Kraje mají ve své správě 49.000 kilometrů silnic druhé a třetí třídy. Ministerstvo dopravy spravuje dálnice a silnice první třídy, těch je asi 7000 kilometrů. Krajům nepatří jen silnice, ale i mosty. Ty jsou mnohdy ve velmi špatném technickém stavu a jejich opravy jsou nákladné. Ze zhruba 15.000 mostů v Česku jich kraje spravují 12.000.