husqvarna

Ve Sněmovně je opět návrh osvobodit od daně převod bytů v domcích

Praha 10. června (ČTK) - První nabytí bytů v rodinných domcích by mohlo být osvobozeno od daně z nabytí nemovitých věcí. Počítá s tím novela příslušného zákonného opatření Senátu, kterou ve Sněmovně předložil poslanec vládního hnutí ANO Karel Rais. S obdobným návrhem přišel loni v dubnu tehdejší ministr financí a nynější premiér Andrej Babiš, Sněmovna o něm ale do voleb nerozhodla.

Dosavadní osvobození v zákoně se vztahují mimo jiné na první úplatné nabytí rodinného domu nebo bytu v bytovém domě, ale ne v rodinném domě. Rodinný dům pak může mít podle předpisů nejvýše tři byty. Poslanec Rais v důvodové zprávě uvádí mimo jiné, že v poslední době roste trend vymezovat bytové jednotky i v nově postavených rodinných domech.

Prodávajícím se pak podle něj v těchto domech lépe prodávají bytové jednotky než vlastnický podíl, navíc za tři prodané bytové jednotky může prodávající získat více peněz než za celý dům. Na rodinné domy jsou kladeny odlišné požadavky a v některých místech, kde územní plán nedovoluje stavět bytové domy, je možné stavět rodinné domy. Proto poslanec navrhuje rozšířit osvobození i na byty v rodinných domech.

Hrubý dopad na státní rozpočet odhadl předkladatel na 85 až 100 milionů korun ročně.

Návrh dostala k projednání vláda. Zřejmě s ním vysloví souhlas, protože kladné stanovisko podle vládního webu doporučilo zaujmout ministerstvo financí, ministerstvo pro místní rozvoj i ministerstvo průmyslu. Poté dostanou materiál k projednání poslanci.