Cime 3 kvartal 2024

V Humpolci ŘSD vydá 43 milionů korun za zlepšení pracoviště zimní údržby D1

Humpolec (Pelhřimovsko) (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) investuje 42,9 milionu korun bez daně do odloučeného pracoviště pro zimní údržbu v Humpolci, které je zaměřené na problematický dálniční úsek ve směru na Větrný Jeníkov. Zakázka se týká doplňování posypu a zázemí pro pracovníky čekající na výjezd při očekávaném zhoršení sjízdnosti. Stavba se uskuteční tak, aby bylo pracoviště připravené na zimní údržbu od letošního 1. listopadu. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek a z informací, které dnes ČTK poskytl Martin Buček z týmu komunikace ŘSD.

Odloučené pracoviště pro zimní údržbu podle Bučka funguje při mimoúrovňovém křížení v Humpolci už několik let. "Jelikož se nám osvědčilo, rozhodli jsme se zlepšit jeho provozní a technologické zázemí, které zvýší komfort pracovníků a operativnost i výkon zimní údržby," uvedl. Pracoviště je zaměřené na dálnici mezi Humpolcem na 90. kilometru a Velkým Beranovem na 119. kilometru, což je podle ŘSD kvůli převýšení u Větrného Jeníkova nejsložitější úsek pro zimní údržbu na D1.

U Humpolce jde podle Bučka o strategické zázemí, které bude sloužit pro střediska správy a údržby dálnic ve Velkém Beranově a v Bernarticích. U D1 v Humpolci bude silo na posyp, zařízení pro doplnění solanky a zázemí pro pracovníky, kteří budou čekat na výjezd při hlášených nepříznivých klimatických podmínkách. "Toto pracoviště je navrženo v souladu s vypracovanou analýzou pro zefektivnění zimní údržby na úseku Kraje Vysočina," uvedl Buček.

Na zakázku byly podle věstníku podané tři nabídky, dostala ji firma Pretol.

O vytvoření detašovaného pracoviště u nájezdu na D1 v Humpolci, kde budou při špatném počasí sypače připravené jet na dálnici, informovalo Ředitelství silnic a dálnic v listopadu 2019. Už tehdy uvedlo, že by mělo v blízkosti vzniknout také silo na posyp.