husqvarna

V areálu Radimského mlýna v Kolíně začaly demolice, postaví tam přes 250 bytů

(ČTK) - V Kolíně v areálu Radimského mlýna u Labe by měli v následujících letech stavbaři vybudovat bytové domy s více než 250 byty. Společnost Real-Treuhand Reality & Development koupila chátrající areál loni na podzim. Historický objekt známý v Kolíně také jako Podskalský mlýn chce částečně rekonstruovat. Tento týden začaly bourací práce, s výstavbou bytů v první etapě se počítá od května, řekla ČTK za majitele Pavla Maříková.

"Na základě vydaného stavebního povolení zde vznikne přes 250 bytů s rozmanitými dispozicemi, nové prostory například pro kavárny či restaurace a součástí projektu je i rekonstrukce a rozšíření cyklostezky s promenádou a molem, kterou budou moci využívat všichni obyvatelé Kolína," uvedla Maříková.

Investor na přípravě projektu od počátku spolupracoval s vedením města. "Výsledkem je maximální respekt k historickému odkazu průmyslového areálu mlýna, záměrná neuspořádanost celkového urbanismu, kolmé natočení k řece, které reflektuje prostupnost areálu a možné prorůstání zelení, terasovité řešení domů a další aspekty projektu. Záměr i projekt považuji za velmi kvalitní práci ateliéru," řekl ČTK městský architekt David Mateásko.

Město podle starosty Michaela Kašpara (Změna pro Kolín) před časem změnilo územní plán, původně bylo možné v lokalitě stavět pouze rodinné domy. "Chtěli jsme, aby místo zůstalo otevřené veřejnosti, žádný oplocený areál s několika rodinnými domy, proto byla nutná změna na bytové domy," řekl Kašpar. Město podle něj mělo ještě další podmínky, které investor respektoval. "Například rozšíření cyklostezky nebo umístění většiny parkovacích míst do podzemí," doplnil starosta.

Podskalský mlýn na takzvané zálabské straně Labe, od poloviny 19. století nazývaný po jednom z majitelů také jako Radimský, vznikl na konci 13. století. Areál několikrát vyhořel a byl přestavován. Sloužil jako mlýn, ale i pro další hospodářské aktivity. V roce 1948 byl znárodněn a přešel pod národní podnik Středočeské mlýny. Po roce 1989 ho v restituci získali potomci posledních majitelů.