Cime 3 kvartal 2024

Zeppelin CZ představuje unikátní stroj pro hasiče: Opancéřovaný, dálkově ovládaný pásový nakladač Cat® odolá výbuchům i žáru

Specializovaný Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru (HZS) v Hlučíně se může pochlubit výjimečným strojem. Pásový nakladač Cat® 973D v konfiguraci Steel Mill a s řadou dodatečných úprav je prvním a jediným takovým strojem v České republice. Hlučínským hasičům jej dodala společnost Zeppelin CZ s.r.o., která je výhradním prodejcem stavebních, zemních a těžebních strojů značky Cat® v České republice.

Slavnostní předání stroje hasičům proběhlo 14. října v areálu Záchranného útvaru HZS v Hlučíně a zúčastnili se jej kromě zástupců HZS a Zeppelin CZ i další hosté z řad místní samosprávy, novinářů i Pyrotechnické služby Policie České republiky. Nakladač najde uplatnění při komplikovaných požárech a také při likvidaci a odvozu nebezpečného materiálu, například nevybuchlé munice.

„Prioritou při náročných zásazích je ochrana života našich lidí“ – v tomto smyslu se při předání stroje před nastoupenou jednotkou v Hlučíně vyjádřil brigádní generál František Zadina. Pásový nakladač Cat® 973D Steel Mill s hmotností 39 tun tyto požadavky na vysokou míru bezpečnosti splňuje. „Nakladače s označením Steel Mill jsou určené pro provoz v nebezpečných podmínkách. V České republice byly dosud v provozu čtyři takové stroje, a to v Moravskoslezském kraji, kde se používají při výrobě oceli, na odvoz žhavé strusky z pecí. Pro Záchranný útvar HZS v Hlučíně prošel stroj ještě dalšími úpravami, aby vyhovoval specifickým požadavkům hasičů,“ říká k novému hasičskému speciálu Aleš Štěpanda, vedoucí servisu Zeppelin CZ v Ostravě. Právě v ostravské servisní dílně se prováděla většina víceprací na stroji.

Podobně jako u „ocelářských“ nakladačů i tento je vybaven sofistikovaným dálkovým ovládáním. Nakladač tak může pracovat v bezpilotním režimu, kdy je ovládán na vzdálenost až 200 metrů. Stroj je dále osazen například ocelovými pláty na dveřích kabiny, dvojitým neprůstřelným sklem od renomované americké zbrojní firmy, ochrannými pancéřovými pláty na podvozku, termo-kamerou s přenosem obrazu na tablet nebo počítač a mnoha dalšími komponenty (více – viz Technická specifikace níže). Z hlediska strojů Caterpillar je netradiční také jeho barva – speciální odstín červené vyhovuje normám pro techniku HZS. Díky své konfiguraci a celé řadě bezpečnostních prvků může být stroj využívaný při těch nejkomplikovanějších zásazích, jako jsou lesní nebo skládkové požáry, nebo při práci s nebezpečným materiálem.

„Postavit stroj přesně podle náročných zadávacích podmínek bylo pro nás výzvou, ale jak je vidět, naši technici si poradí i s takovými úkoly,“ pochválil realizační tým ostravské pobočky generální ředitel Zeppelin CZ Stanislav Chládek a dodal: „Do této zakázky se nám podařilo promítnout naše know-how v oblasti specializované techniky, kterou jsme schopni přizpůsobit na míru požadavkům zákazníka. Chtěl bych pracovníkům Záchranného útvaru v Hlučíně poděkovat za spolupráci a popřát jim co možná nejklidnější službu s tímto novým strojem.“ Společnost Zeppelin CZ v minulosti dodala Záchrannému útvaru HZS v Hlučíně dva kompaktní pásové nakladače Cat® 289C, smykem řízený nakladač Cat® 262C a pásové rýpadlo Cat® 329E LN.

Technická specifikace

Pásový nakladač Cat® 973D Steel Mill s provozní hmotností 38,9 tun je vybaven motorem Cat® C9 ACERT™ o výkonu 196 kW. Pro účely HZS instalovala společnost Zeppelin CZ ve spolupráci se subdodavateli tuto výbavu:

 • Dálkové ovládání stroje s dosahem 200 metrů
 • Víceúčelová lopata se zvýšenou odolností proti žáru a výbuchům (váha lopaty je 5 tun; pro srovnání - standardně dodávaná lopata váží 3,2 tuny)
 • Přídavné pancéřování střechy, bočních oken a hydraulických rozvodů
 • Přídavná izolace hydraulického systému (kvůli vysokým teplotám při požáru)
 • Přídavný třetí hydraulický okruh (pro ovládání funkce naklápění lopaty)
 • Dva nezávislé samo-hasící systémy pro kabinu a motorový prostor
 • Infračervená kamera pro přesnou lokalizaci ohniska požáru
 • Čtyři kamery, přenášející obraz o provozu stroje (při bezpilotním ovládání)
 • Převaděč analogového signálu do digitálního (pro přenos obrazu z termo-kamery)
 • Přídavné 12/24V zásuvky
 • Dýchací přístroj pro posádku v kabině stroje
 • Integrovaná vysílačka s vlastním okruhem (pro složky Záchranného systému)
 • Přídavné závěsy pro odtah stroje (nosnost 60 tun!)
 • Dvojité neprůstřelné čelní sklo
 • Ochranná mříž na čelním skle
 • Výstražná čtyř-stupňová světelná signalizace vyvedena na střechu kabiny (pro případ bezpilotního provozu)