Cime 3 kvartal 2024

Soutěž Drivers’ Fuel Challenge otestovala řidiče z celého světa ve schopnosti úsporné jízdy

O titul „Nejhospodárnější řidič světa“ v soutěži Volvo Trucks Drivers’ Fuel Challenge 2016 se utkalo 28 finalistů z celého světa. Vítězem se stal Tomáš Horčička z České republiky. V letošním ročníku soutěže se hodnotila úspora paliva a dosažený čas, čímž byla nastavena vysoká laťka z pohledu řidičských schopností i samotných vozidel.

7ievsirmg6440z40g1zw.jpg

V pátek 9. září se 28 řidičů nákladních vozidel z celého světa sešlo na zkušebním okruhu Volvo Trucks ve švédském Göteborgu, aby se zúčastnilo letošního ročníku soutěže Drivers’ Fuel Challenge. Cílem soutěže bylo absolvovat úsek o délce 6,9 km za volantem vozidla Volvo FH s co nejnižší spotřebou v časovém limitu 12:30. V případě, že by soutěžící zajel čas nižší než 12:06, dostal speciální bonus v podobě snížení spotřeby o 0,01 l.

„Plnění dodacích lhůt je pro dnešní dopravní firmy naprosto klíčové. Započtením časového limitu se řidičské schopnosti prokazované v soutěži Drivers’ Fuel Challenge ještě více přiblížily reálným podmínkám dnešní každodenní práce řidičů. Pokud chce účastník zvítězit, musí mimořádně dobře plánovat, předvídat a jet maximálně úsporně,“ říká Ricard Fritz, senior viceprezident prodeje produktů a vozidel ze společnosti Volvo Trucks.

Úspěšní řidiči musejí dosáhnout vysoké průměrné rychlosti při zachování minimální spotřeby paliva, k čemuž napomáhá Volvo FH s nově vylepšeným hnacím ústrojím.

„Naše modernizované ústrojí pohonu umožňuje maximálně využívat potenciál motoru v kombinaci s převodovkou v zájmu ještě nižší spotřeby paliva při přepravě,“ uvádí Mats Franzén, výrobkový manažer pro komponenty hnacích jednotek a motory ze společnosti Volvo Trucks.

Palivo představuje přibližně třetinu nákladů dopravních firem. Avšak pokud chce dopravní firma spotřebu paliva skutečně snížit, nestačí jí pouze moderní nákladní vozidlo; nezbytností je i kvalitní řidič. Právě proto klade Volvo Trucks velký důraz i na profesionální předávky vozidel a školení řidičů.

„Prostřednictvím soutěže Drivers’ Fuel Challenge chceme ukázat, jakých rozdílů je možné dosáhnout díky dobrému řidiči. Řidič šetřící palivem může být zásadním přínosem tím, že sníží náklady na palivo až o deset procent. To z dlouhodobého hlediska znamená pro dopravní firmu ohromné úspory nákladů. A jsem upřímně ohromena tím, jak řidiči dokázali potenciálu a technických možností vozidel využít,“ komentuje Lene Larsen, projektová manažerka soutěže Drivers’ Fuel Challenge ze společnosti Volvo Trucks.

Cesta k účasti ve finále soutěže Drivers’ Fuel Challenge 2016 rozhodně nebyla jednoduchá. Všech 28 řidičů účastnících se světového finále muselo projít kvalifikací přes více než 12 tisíc řidičů v národních a regionálních soutěžích Drivers’ Fuel Challenge pořádaných po celém světě.

Z 28 účastníků letošního ročníku soutěže Drivers’ Fuel Challenge se do grand finále probojovali: Stanislav Martynov z Ruska, Emir Salihović z Bosny a Hercegoviny, Tomáš Horčička z České republiky a Kjetil Dale z Norska. Titul si nakonec domů odvezl Tomáš Horčička.

y35aar69rk9apo8u76k7.jpg

„Vítězství v soutěži Drivers’ Fuel Challenge je pro mne vším. A jelikož jsem nejen řidičem nákladního vozidla, ale i majitelem firmy, moc dobře si uvědomuji, jak je hospodárná jízda důležitá,“ říká Tomáš Horčička.

pqvb80du5ukfil6h47tl.jpg

Kromě zisku titulu „Nejhospodárnější řidič světa“ si vítěz odvezl i VIP výlet pro dvě osoby na závody Formule 1 dle vlastní volby, aby se mohl jedinečným způsobem seznámit se zákulisím závodů F1.

Za zmínku jistě stojí i fakt, že z 28 finalistů v mezinárodní části soutěže se do semifinále probojovali všichni čtyři finalisté regionálního finále trhu střední a východní Evropy, což jistě svědčí o vysoké úrovni poskytovaných služeb v oblasti školení řidičů v této části Evropy.

 

O vítězi soutěže:

Jméno: Tomáš Horčička

Věk: 34

Národnost: Česká

Zaměstnavatel: Tomáš Horčička

Výsledek:  Palivo (litry): 2,90. Čas: 10:40. Spotřeba paliva vč. bonusu (litry): 2,04.

 

Ukázka nejnovějších aktivit Volvo Trucks zaměřených na snižování spotřeby:

– Představení koncepčního modelu Volvo Concept Truck se spotřebou nižší o 30 procent

– Zdokonalený motor Euro 6

– Vylepšená aerodynamika kabiny Volvo FH

– Snížení hmotnosti modelů Volvo FH a FM

– Převodovka I-Shift s převody pro velmi pomalou jízdu nabízí skvělý rozjezd s těžkým nákladem za nepříznivých jízdních podmínek a současně i nízkou spotřebu paliva

– Řešení se zvedací nápravou na tandemu umožňuje odpojit a zvednout druhou poháněnou nápravu při malém zatížení, a snížit tak spotřebu paliva

 

Odkaz na krátká videa z průběhu mezinárodního soutěžního klání:

https://www.facebook.com/pg/VolvoTrucks/videos/