Cime 3 kvartal 2024

Kopřivnická TATRA TRUCKS má za sebou rok plný novinek a nových projektů

V roce 2018 uběhlo už 120 let od výroby prvního nákladního vozidla kopřivnické automobilky, které stálo na začátku dlouhé řady nákladních a užitkových vozů značky TATRA. Minulý rok společnost TATRA TRUCKS také představila několik novinek, modernizovala výrobu a odstartovala zajímavé projekty.

Rok 2018 začal pro kopřivnickou společnost TATRA TRUCKS dobrou zprávou. V polovině ledna totiž byla schválena dotace na projekt rekonstrukce historického unikátu – motorového vozu M 290.0 Slovenská strela (typ Tatra 68) ve výši 80 mil. korun. Tím mohla začít záchrana unikátní památky, která po opravě a zprovoznění najde místo v těsném sousedství připravovaného nového muzea vozidel TATRA. Celkové náklady projektu jsou vyčísleny na 118 milionů korun, přičemž TATRA TRUCKS na něj poskytne i vlastní prostředky. V návaznosti na schválení dotace pak na konci srpna historický motorový vlak opustil své místo před kopřivnickým Technickým muzeem a byl odvezen do Hranic, kde se po následující dva roky podrobí náročné opravě a rekonstrukci.

 

TATRA PHOENIX modelový rok 2018

V březnu automobilka představila těžké nákladní vozy klíčové modelové řady TATRA PHOENIX Euro 6 v provedení modelový rok 2018. Od dubna jsou nová vozidla k dispozici zákazníkům. Nákladní vozy modelové řady TATRA PHOENIX Euro 6 dostaly do vínku nové varianty motorů PACCAR MX-11 a MX-13 splňující emisní normy Euro 6c. Vedle standardně montované šestnáctistupňové manuálně ovládané převodovky je k dispozici také nejmodernější provedení automatizované převodovky Traxon. Jde výhradně o šestnáctistupňové provedení s vlastním řadicím softwarem, na jehož vývoji se významně podíleli kopřivničtí specialisté. Díky kombinaci s přídavnou/sestupnou převodovkou TATRA a absenci redukcí v nábojích vykazují nové vozy TATRA PHOENIX Euro 6 modelový rok 2018 velmi nízký koeficient TCO (náklady z vlastnictví vozidla), což je významnou provozní výhodnou. Vozy TATRA PHOENIX Euro 6 modelové řady 2018 mají také kompaktnější konstrukci systému čistění výfukových plynů pomocí DPF filtru, katalyzátoru a systému SCR. Díky tomu nabízí vozidla více prostoru pro užitkové nástavby a také vyšší užitečnou hmotnost, dle provedení až o 150 kg při zachování stávající celkové hmotnosti vozidla. Významných změn doznala též elektronická architektura vozidla.

 

TATRA FORCE a TERRA – novinky pro hasiče

Polovina roku se nesla ve znamení novinek v oblasti hasičských vozidel. V srpnu proběhla tradiční výstava a setkání hasičské techniky Pyrocar, kde měly světovou premiéru hned dvě tatrovácké novinky. První je vůz modelové řady TATRA FORCE s modernizovanou kabinou. Vyznačuje se modifikovaným tvarem střechy zlepšující jízdní profil vozu a novou čelní maskou. Zásadní novinkou je zvětšený prostor pro posádku vozu, který vznikl díky komplexnímu přepracování hnacího traktu vozu. Motor byl posunut více za kabinu a mezinápravový diferenciál nalezl své nové místo před přídavnou/sestupnou převodovkou. V interiéru modernizované kabiny je nová palubní deska unifikovaná s hasičskými speciály dalších modelových řad vozidel TATRA. 

Druhou novinku představuje hasičský speciál R55 nové modelové řady TATRA TERRA v provedení CAS 20 – S2T. Cisternový automobil má novou kabinu s vlepovaným čelním sklem a s větším prostorem pro osádku. Čtyřdveřová kabina nabízí výrazně větší prostor díky prodloužené celkové délce oproti předcházejícímu modelu R55 z řady TATRA TERRN01. Nová TATRA TERRA R55 má sjednocenou přístrojovou desku s řadou TATRA FORCE, a to včetně topné klimatizační jednotky, jejího ovládání a nového sdruženého přístroje pod volantem. Prvky interiéru kabiny doznaly oproti modelu TERRN01 řadu změn – nové jsou výplně dveří, jinak jsou řešena odkládací místa i prostor kolem přístrojové desky, vnitřní i vnější osvětlení je nyní zajištěno LED technologiemi. Významnou novinkou reagující na požadavky zákazníků je výrazně lepší možnost nástupu a výstupu do zadní části kabiny.

Vůz je vybaven osvědčeným vzduchem přímo chlazeným motorem TATRA o maximálním výkonu 325 kW a plně automatickou převodovkou Allison. Podvozek modelu R55 nové řady TATRA TERRA je unifikovaný s ostatními výrobními řadami FORCE a PHOENIX, což přináší snížení výrobních nákladů a pro zákazníky možnost provozovat vozidla různého určení a provedení i zcela odlišného vnějšího tvaru se shodným podvozkem.

Obě hasičské novinky využívají podvozek osvědčené tzv. tatrovácké koncepce vozidla v nejmodernějším provedení, které představuje využití pneumatického systému odpružení všech náprav a brzdový systém s kotoučovými brzdami na všech kolech. Díky pneumatickému odpružení s možností jeho jemného doladění nabízejí těžká nákladní vozidla TATRA vysokou jízdní stabilitu, a to jak v terénu, tak především ve smíšeném či silničním provozu například při rychlém průjezdu zatáček nebo při vyhýbacích manévrech.

 

Spolupráce s významnými partnery

Společnost TATRA TRUCKS ve spolupráci s firmami holdingu CZECHOSLOVAK GROUP prezentovala své produkty na několika akcích určených pro odbornou i laickou veřejnost. V polovině června se v Paříži konal jeden z největších veletrhů obranných technologií Eurosatory 2018 na kterém TATRA TRUCKS společně s EXCALIBUR ARMY prezentovala raketomet BM-21MT 4x4 a vozidlo Patriot 4x4 Tactical APC na podvozcích TATRA. Ke konci června pak šlo o představení vojenských a speciálních vozidel na tradiční akci Bahna. Bylo k vidění vozidlo Patriot 4x4 Tactical APC nebo ve světové premiéře představená modernizovaná samohybná kanonová houfnice DANA M2 na podvozku TATRA. Nechyběl ani vůz TATRA PHOENIX 8x8 ve vojenském provedení či mostní automobil AM-50 EX na podvozku TATRA FORCE 8x8.

Počátkem srpna byl představen hasičský speciál TIGON na podvozku TATRA FORCE 8x8 s pneumatickým odpružením všech náprav, který vznikl jako zákaznický projekt ve spolupráci kopřivnické automobilky TATRA TRUCKS a renomovaného rakouského výrobce hasičských nástaveb, zařízení a průmyslových vozidel Rosenbauer. Jde o unikátní čtyřnápravový průmyslový hasičský vůz s kapalinou chlazeným motorem o maximálním výkonu 515 kW, automatickou převodovkou a o celkové maximální hmotnosti 43 t určený do extrémních podmínek a těžkého terénu průmyslových provozů, jako jsou například doly či rafinérie.

Koncem srpna kopřivnická společnost oznámila další z významných milníků minulého roku. Její zástupci totiž podepsali smlouvu o licenční výrobě těžkých nákladních vozidel v Číně s firmou Che-pej Čchang-čeng Automotive Manufacturing Co., Ltd. V předchozím období byly v Číně montovány vozy modelových řad T 815 a T 815-2. Podle nové licenční smlouvy bude čínský podnik Che-pej Čchang-čeng montovat vozidla vycházející z obchodní řady TATRA TERRN01 s kombinovaným systémem odpružení zadních náprav KING FRAME, doplněné postupně o motory emisní specifikace Euro 6 a kabiny místní produkce.

Další významnou události v oblasti spolupráce se zahraničními partnery bylo slavnostní podepsání strategického memoranda o porozumění s indickým výrobcem BEML při příležitosti zářijové návštěvy indického prezidenta Rám Náth Kóvinda v České republice. Memorandum zástupci obou firem podepsali na Indickém podnikatelském fóru konaném v Praze za přítomnosti prezidenta Indie a České republiky. Memorandum znovu potvrzuje pozici společnosti TATRA TRUCKS jako strategického partnera indického Ministerstva obrany a také znamená, že TATRA TRUCKS vystupuje z řady běžných dodavatelů techniky pro indickou armádu a navrací se na klíčové pozice, které měla na indickém trhu i ve vztahu k indické armádě před lety. Kopřivnická automobilka také v roce 2018 dokončovala s místními partnery nový montážní závod na výrobu vozidel TATRA v Saudské Arábii.

TATRA TRUCKS se ve spolupráci s firmami holdingu CZECHOSLOVAK GROUP účastnila i velmi populární zářijové prezentační akce Dny NATO a VS AČR. Automobilka veřejnosti předvedla vůz TATRA PHOENIX Euro 6 8x8 modelový rok 2018, dále pak vojenské provedení TATRA FORCE 6x6 s pancéřovanou kabinou, hasičský průmyslový speciál TIGON či obrněné vozidlo TITUS 6x6 nebo dakarský speciál TATRA PHOENIX týmu TATRA BUGGYRA RACING. K vidění byla i modernizovaná houfnice DANA M2 a obrněné vozidlo Patriot 4x4 APC. Vedle toho nechyběly historické exponáty TATRA T 111, T 148 a T 813 jako připomínka historie výroby nákladních vozidel TATRA v rámci oslav 100 let vzniku Československé republiky.

 

Nové projekty, ocenění a zefektivnění výroby

V září byl také oficiálně zahájen unikátní projekt Postav si svůj náklaďák, na kterém spolupracují společnost TATRA TRUCKS, Kraj Vysočina, Krajská správa a údržba silnic Vysočina (KSÚSV) a Střední průmyslová škola v Třebíči. Během slavnostního aktu převzal ředitel KSÚSV symbolický klíč od nákladního vozu TATRA PHOENIX 4x4, který postaví studenti průmyslové školy v Třebíči. Až studenti vůz sestaví, projde za jejich přítomnosti diagnostickým procesem i zkušebními jízdami na polygonu v kopřivnické automobilce. Poté dokončený vůz najde své místo ve vozovém parku KSÚSV.

V polovině října zástupci HZS České republiky převzali v Jihlavě dva zcela nové a unikátní hasičské speciály na podvozku TATRA FORCE v podobě cisternových zodolněných stříkaček CZS 40 s prodlouženou čtyřdveřovou pancéřovou kabinou a hasičskou nástavbou THT Polička. Vozy jsou určeny pro zásahy v rizikových oblastech s vysokým stupněm ohrožení. Proto jsou vybaveny pancéřovanou kabinou i odolnou nástavbou a konstrukcí podvozku, které chrání nejen posádku, ale i hasicí zařízení a technologie. Podle záměrů HZS ČR mají nové speciály ve službě nahradit hasičské tanky SPOT-55.

TATRA TRUCKS se loni dočkala i několika ocenění. V rámci tradičního projektu Česká značka pořádaného agenturou CZECH TOP 100 ve spolupráci s výzkumnou agenturou Harmon Research v listopadu získala kopřivnická automobilka nejvyšší ocenění ve dvou kategoriích – Tradiční česká značka a Značka, na kterou jsou Češi nejvíce hrdí. O výsledcích ankety rozhodovala svým hlasováním široká veřejnost v rámci reprezentativního průzkumu. TATRA TRUCKS v těchto anketách uspěla už několikátý rok za sebou.

Nelze opomenout také další novinky v oblasti zlepšování a zefektivňování výroby a vývoje vozidel. Loni společnost TATRA TRUCKS uvedla do provozu nové pracoviště sloužící k výrobě nosných rour podvozků TATRA, které znamenalo návrat výroby této důležité části vozidel zpět do vlastních výrobních prostor. Konstrukční a technologická unifikace přinesla především zjednodušení a sjednocení některých prvků nosné roury a nový technologický postup jejich výroby. V minulém roce také začala naplno fungovat nová zkušebna náprav s novým elektronickým vybavením, díky které byly zavedeny nové technologie a způsoby testování a zkoušek. Pokračovala také modernizace továrního zkušebního polygonu, který je českým i evropským unikátem. Byl například obnoven velký vodní brod a další pracoviště a stanoviště, vznikla i nová nízkoadhezní vozovka světových parametrů.

V rámci strategického sponzoringu sportovních aktivit prodloužila v minulém roce společnost TATRA TRUCKS spolupráci s roudnickou technologickou firmou Buggyra v rámci týmu TATRA BUGGYRA RACING na další dva roky včetně účasti na světoznámé Rally Dakar v letech 2019 a 2020. Pokračuje tak i spolupráce na vývoji dakarských soutěžních speciálů a doprovodných vozidel odvozených z modelové řady TATRA PHOENIX.