Cime 3 kvartal 2024

SŽDC vypsala soutěže na šest staveb za více než osm miliard korun

Praha 4. října (ČTK) - Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vypsala soutěže na zhotovitele šesti velkých staveb za celkem osm miliard korun. Finančně nejnáročnější bude další modernizace přerovského železničního uzlu, která by měla vyjít na 3,6 miliardy korun. Vedle toho železničáři připravují rekonstrukci tří tuzemských nádraží a dvou tratí. Státní organizace to dnes oznámila v tiskové zprávě. Do konce roku chce Správa železnic spustit soutěže za celkem 20 miliard korun.

"SŽDC jako jeden z nejvýznamnějších investorů v zemi aktuálně připravuje akce v různé fázi projektové přípravy za více než 60 miliard korun. Jen do konce letošního roku plánujeme vypsat soutěže na samotnou realizaci staveb, které v celkových investičních nákladech překročí 20 miliard korun," uvedl generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda.

Výběrové řízení na zhotovitele prvních šesti staveb Správa železnic vypsala tento týden. Vedle dalšího pokračování modernizace železničního uzlu v Přerov se zrekonstruují nádraží v Řetenicích, Letohradě a Mikulášovicích. Zmodernizovány budou také tratě z Litvínova do Oldřichova u Duchcova či Šakvice - Hustopeče u Brna. Opravena bude veškerá infrastruktura, včetně bezpečnostních zařízení a elektrifikace trati.

Železničáři navíc podle Svobody pokračují v přípravě dalších staveb, jako je například úsek mezi Soběslaví a Doubím nebo z pražského Smíchova do Černošic.

SŽDC, pro kterou pracuje asi 17.000 lidí, spravuje celostátní i regionální tratě, jež vlastní stát. Od roku 2016 se stará také o nádraží, která koupila od Českých drah.