husqvarna

SŽ hledá projektanta modernizace 19 km trati mezi Velkým Osekem a Chlumcem n.C.

Praha (ČTK) - Správa železnic (SŽ) vyhlásila tendr na projektanta pro modernizaci 19kilometrového úseku mezi Velkým Osekem a Chlumcem nad Cidlinou na trati z Prahy do Hradce Králové. Trať by pak měla sloužit jako odklonová trasa prvního tranzitního koridoru. Po zdvoukolejněné trati se má díky přeložkám zvýšit rychlost až na 160 km/h. Práce by měly začít v roce 2026 a potrvají déle než tři roky. Předpokládaná cena projektových prací je 254 milionů korun. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí SŽ Dušan Gavenda.

Zdvoukolejněním a modernizací má projít úsek od odbočky Kanín u Velkého Oseka na Kolínsku do Chlumce nad Cidlinou na Královéhradecku. "Hlavními benefity budou zvýšení rychlosti a zlepšení podmínek pro nákladní dopravu, ke kterým dojde díky přeložení částí trati do nových úseků s většími poloměry oblouků a příznivějšími sklony," uvedla SŽ v tiskové zprávě.

Součástí prací bude také vybudování bezbariérových nástupišť ve stanicích Dobšice nad Cidlinou, Převýšov a Chlumec nad Cidlinou. "Současně dojde k prodloužení délek kolejí umožňujících jízdu a obsluhu nákladních vlaků dlouhých 740 metrů," uvedla SŽ. Počítá se se zrušením zastávky Choťovice, kterou má nahradit odbočka umožňující přejíždění vlaků mezi traťovými kolejemi. Rychlost na trati po modernizaci se má zvýšit na 160 km/h. "K jejím dílčím omezením však dojde kvůli respektování ekologicky citlivých území a vedení trasy v Převýšově, což umožní zachování stávající nádražní budovy," doplnila SŽ.

Na konci loňského roku zažádala SŽ o vydání územního rozhodnutí. Cena stavebních prací by měla vzejít z projektové dokumentace. SŽ aktuálně připravuje také tendr na projektanta modernizace navazujícího úseku z Chlumce nad Cidlinou do Hradce Králové.