husqvarna

SVS plánuje letos v Libereckém kraji investice za 289 mil.Kč

Jablonec nad Nisou 2. února (ČTK) - Investice za zhruba 289 milionů korun plánuje letos v Libereckém kraji Severočeská vodárenská společnost (SVS). Ve srovnání s loňským rokem je to asi o 14 procent víc. Největší z 52 připravovaných projektů bude plánované rozšíření čistírny odpadních vod v Rychnově u Jablonce nad Nisou. Modernizován ale bude například i 120 let starý vodovod v Hrádku nad Nisou. V tiskové zprávě o tom ČTK informoval mluvčí SVS Mario Böhme. V loňském roce investovala SVS v Libereckém kraji téměř 254 milionů korun do 64 projektů.

Rozšíření čističky v Rychnově na ni umožní v budoucnu napojit čtvrť Kokonín v nedalekém Jablonci nad Nisou. Rozšíření čistírny přijde na 123 milionů korun a Severočeská vodárenská na projekt získala dotaci z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Nejde přitom o jedinou akci v této oblasti. Už loni SVS investovala do rekonstrukce přivaděče, který bude v budoucnu odpadní vody z Kokonína na čističku přivádět. Rozšíření čistírny by mělo být podle mluvčího SVS hotovo v roce 2022.

V Jablonci byla původně v plánu výstavba samostatné čistírny odpadních vod přímo v Kokoníně. Proti záměru se ale postavili místní obyvatelé, dokonce se kvůli tomu před osmi lety konalo referendum o odtržení této čtvrti od Jablonce. To se ale nestalo, referendum bylo kvůli malé účasti neplatné. Město se nakonec s SVS dohodlo na vybudování kanalizace a stoky, která tuto část Jablonce napojí na čistírnu odpadních vod v nedalekém Rychnově, a umožní tak další rozvoj lokality.

SVS je největší vodárenskou společností v České republice, pitnou vodou zásobuje 1,1 milionu obyvatel nejen Libereckého, ale také Ústeckého kraje. V Libereckém kraji je dominantním dodavatelem na Českolipsku, Jablonecku a Liberecku. Majiteli SVS je 458 měst a obcí. V letošním roce plánuje firma na severu Čech investice za 1,36 miliardy korun, což je zhruba o 42 milionů víc než loni. Nejdražší akcí letošního roku bude rekonstrukce Úpravny vody Brníkov na Litoměřicku za více než 231 milionů korun.

Objem investic SVS do vodárenské infrastruktury v Libereckém kraji

region2019projekty/cena v mil.Kč2020projekty/cena v mil.Kč
Českolipsko29/102,919/82,1
Jablonecko15/5517/88,2
Liberecko20/95,816/118,4
Liberecký kraj celkem64/253,752/288,7

zdroj: SVS